Експерти просять Захід зупинити закон про КСУ, що суперечить критеріям кандидатства в ЄС

Вівторок, 20 грудня 2022, 17:48

Українські громадські організації та експерти просять Венеційську комісію та інших міжнародних партнерів не делегувати експертів у Дорадчу групу з відбору суддів Конституційного суду, допоки не будуть внесені зміни до закону, які відповідають рекомендаціям комісії.

Про це йдеться у спільній заяві, оприлюдненій на сайті Фундації DEJURE, пише "Європейська правда".

У заяві також міститься заклик до народних депутатів негайно внести зміни до ухваленого закону, якими привести його у відповідність до рекомендації Венеційської комісії, насамперед включити до складу Дорадчої групи експертів сьомого члена, делегованого міжнародними партнерами України.

"У теперішньому вигляді закон про "реформу" КСУ не враховує рекомендації Венеційської комісії та заклики громадянського суспільства, загрожує демократії і євроінтеграції. Офіс президента вже контролює п’ятеро суддів КСУ. Попереду — три призначення від парламенту, де партія "Слуга народу" складає монобільшість, і два призначення за квотою з’їзду суддів", - йдеться у заяві.

"Якщо ці призначення відбудуться відповідно до ухваленого і підписаного закону, який не забезпечує незалежного відбору, вже навесні політична влада повністю контролюватиме Конституційний Суд. Це - пряма загроза демократії в Україні", - вважають експерти.

Вони наголошують, що новоприйнятий закон також порушує міжнародні зобов’язання України. Реформа добору КСУ - під номером 1 серед семи пріоритетів, пов'язаних із отриманням Україною статусу кандидата на вступ до ЄС і відкриттям перемовин про вступ.

Як відомо, 20 грудня президент України Володимир Зеленський підписав прийнятий парламентом законопроєкт №7662 про "удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду", попри те, що цю редакцію критикували громадські експерти і вона суперечить оновленому висновку Венеційської комісії. 

19 грудня Венеційська комісія опублікувала оновлений висновок щодо законопроєкту в №7662, рекомендувавши змінити його у тій редакції, за яку висловлюються громадські експерти у сфері судової реформи.

У висновку вказують, що в Дорадчу групу експертів, яка перевірятиме кандидатів у КСУ, необхідно включити ще одного, сьомого члена з-поміж незалежних міжнародних експертів. Крім того, рішення ДГЕ мають бути обов’язковими до виконання, тобто кандидат, який не пройшов перевірку, не може за жодних обставин бути призначеним суддею КСУ.

Читайте також: Чи склав парламент іспит від ЄС? Аналіз виконання Україною критеріїв Єврокомісії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.