Статті

Перший дипломатичний фронт. Яких змін потребує МЗС?
...Чимало досвідчених ініціативних дипломатів-патріотів або за власним бажанням, або за наполегливою "порадою" зверху пішли працювати в інші сфери. Натомість штат наводнили вихідці з Донбасу і так звані "блатні", яким, окрім відрядження в якусь розвинену країну та престижного запису в трудовій, нічого не потрібно. Виправити становище можна... Але для цього потрібен час.
Як виконати Угоду. EUR.1: митниця за умов асоціації. Інфографіка
Корупційність, складність процедур та непрозорість при прийнятті рішень – так можна описати роботу української митної системи. Це "давні традиції" наших митників. Найбільш парадоксальним є те, що українське митне законодавство відповідає європейським вимогам, але чомусь хороші європейські принципи сильно деформуються на наших теренах...
Візова лихоманка. Зворотній бік
Схоже, що проблема з отриманням польської візи прийшла в українську реальність "всерйоз і надовго". Якщо навіть у вересні (після пори відпусток) настане тимчасове полегшення, то взимку на нас чекає ще один виток спіралі, а далі ще один, ще серйозніший – з травня 2015 року.
Державна допомога бізнесу. Досвід Литви для України
Литва від початку запроваджувала європейську модель моніторингу і контролю за державною допомогою бізнесу. Такі зміни дали литовському бізнесу нові прозорі правила розвитку конкуренції. Підприємці отримали впевненість, що всі грають за чесними правилами і ніхто не отримує переваги за рахунок державного бюджету.
Капкан вільної торгівлі
У відповідь на дії Росії Україна може порушити питання про свій вихід із зони вільної торгівлі. Втім, розірвавши його, Україна позбавить себе безмитної торгівлі і з іншими країнами СНД. Чи зможе Україна оперативно укласти нові двосторонні договори, щоби компенсувати втрати товарообігу? Малоймовірно...
Санкції попереджувального рівня
«Ніхто не очікує, що ці санкції проіснують рік в своєму нинішньому вигляді. Вони або будуть відмінені, у випадку зміни російської політики в Україні, або суттєво посилені»,-- прогнозує експерт. В такій ситуації нинішні санкції носять в першу чергу попереджувальний харакер. Європа вперше показала, що готова принести економіку в жертву принципам, а значить - готова на нове розширення санкцій.
Альтернатива Донбасу
Рівень залежності економіки областей Донбасу від експорту до Росії не є катастрофічним, значно більшими можуть бути втрати від розриву зв’язків на внутрішньому українському ринку. Ці наслідки можна подолати завдяки наданню допомоги в пошуку роботи, підвищенні кваліфікації або перекваліфікації працівників. В цьому контексті важливим є активне використання автономних торговельних преференцій ЄС, які є прелюдією до повноцінної зони вільної торгівлі.
Нідерланди: переоцінка дружби
«Йдеться про те, щоб показати, що агресивна політика Путіна неприйнятна в сучасній Європі. І ми закликаємо до того, аби Нідерланди посіли провідну позицію в європейських інститутах і наполягали на зміни у ставленні до Кремля. Так, ми розуміємо, що у випадку більш жорстких санкцій постраждає і наша економіка, але це дає можливості для її трансформації».
Українському молоку відкрили європейське майбутнє
Термінове прийняття законів про безпеку харчових продуктів пов’язане з візитом в Україну великої комісії Генерального директорату ЄС з питань охорони здоров’я та захисту прав споживачів. Ревізія буде безпрецедентною: буде перевірено готовність до експорту в ЄС українських підприємств молочної та м’ясної (свинина, яловичина, м’ясо страусів та кролів) галузей.
Джерела в ЄС розкрили санкційні плани. На розгляді – три сценарії
"Рівень найнижчої інтенсивності" передбачає введення обмежень на імпорт з Росії кількох груп товарних позицій. Та найбільшою бідою "слабкого сценарію" є те, що він передбачає лише декларативну заборону військової співпраці ЄС та Росії... З позиції агресора "Містраль" є не зброєю, а лише засобом доставки зброї до берегів України.
Кому загрожує підвищення російських мит?
Росія може підвищити мита на українські товари до рівня в середньому близько 9%. В такому випадку експорт продукції, до якої може бути застосоване мито 10% та вище, з великою вірогідністю стане збитковим. При цьому вплив на традиційні статті українського експорту, зокрема метали та продукцію машинобудування, буде незначним, оскільки до цих товарів застосовуватимуться відносно низькі імпортні мита.
Перехід до технічних правил і стандартів ЄС: Міфи та реальність. Частина друга
З реформою своєї системи технічного регулювання Україна запровадить правила гри, знайомі багатьом інвесторам. Простіша та прозоріша система має підвищити інвестиційну привабливість України. Якщо ми ще позбавимось корупційної психології «частки в бізнесі», слід очікувати притоку інвестицій та створення нових робочих місць.
Геть від Москви. Як уряд допомагатиме українським експортерам
Внаслідок повного закриття російського ринку падіння українського експорту в 2014 році складе 31%. Щоб компенсувати ці втрати, в уряді обіцяють збільшити з 90 до 180 днів термін продажу валютної виручки, відкрити п’ять нових торговельних місій, а також створити національне експортне агентство.
Перехід до технічних правил і стандартів ЄС: Міфи та реальність. Частина перша
Від парафування Угоди про асоціацію з Європейським Союзом до самого початку Євромайдану в Україні не припинялися дискусії, чи варто нам підписувати Асоціацію. Тепер, коли політичний вибір зроблено, знову лунають старі заклики — подумати, прорахувати, почекати… На їхню підтримку знову наводяться аргументи, які базуються на хибних уявленнях та необґрунтованих оцінках. Нижче представлені сім "міфів", які вдалося зібрати з різних джерел, і спроба пояснити реальний стан речей.
Нестрашна СОТ. Бізнес спростовує міфи
Під час вступу України до Світової організації торгівлі було створено серію міфів — про закриття українських підприємств, безробіття та падіння виробництва. Шестирічний досвід опитувань бізнесу дає всі підстави стверджувати, що більшість цих міфів не мають жодного об’єктивного підгрунтя. Факт членства України в СОТ є позитивним, це сприяє та сприятиме українському бізнесу.
Висновки Європейської ради щодо України (повний текст)
Європейська рада погоджує розширення обмежувальних заходів, які будуть спрямовані на компанії, в тому числі з Російської Федерації, які матеріально чи фінансово підтримують дії, що підривають або загрожують суверенітету, територіальній цілісності та незалежності України. Європейська рада доручить Раді ЄС ухвалити необхідні правові інструменти та прийняти рішення до кінця липня щодо першого списку осіб та компаній, в тому числі з Російської Федерації, які будуть включені до нього в рамках посилених критеріїв.
Роз'єднана Європа. Друзі України і друзі Путіна
На переході до третього етапу наполягають Польща, Швеція, Велика Британія та деякі інші країни, але є й ті, що більше проти, ніж за. До таких належать Італія, Болгарія, Люксембург, Кіпр... Враховуючи, що подібні питання в ЄС вирішують одностайно, санкції в разі їх введення повинні стати предметом великого компромісу сторін. Напередодні засідання звучала суперечлива інформація: одні джерела стверджували, що санкції не за горами; інші переконували у зворотному.
Експортери обирають ЄС
Частка країн Європейського Союзу становить 33,5% від загального обсягу українського експорту, тоді як частка трьох країн Митного союзу вже впала до 22,9%. "Зростання українського експорту до ЄС поки важко пояснити самим лише фактом відміни мит Євросоюзом. Як визнає бізнес, поки що він не зміг повною мірою скористатися такими преференціями. Скоріш, варто говорити про то, що, бачачи проблеми на ринках Митного союзу, бізнес поступово переорієнтовується на ринки ЄС, а також інших країн".
Головою МЗС Великобританії став євроскептик-торі
Після відставки міністра закордонних справ Великобританії Вільяма Хейга стало відомо, що на цю посаду був призначений нинішній міністр оборони країни Філіп Хеммонд. Його називають вражаючим виконавцем, який голосував за жорстке скорочення бюджету, підготовку до виходу з Афганістану та програму резервування при Міністерстві оборони, уникнувши уваги з боку преси.
Як виконати Угоду. Відкрита конкуренція та антимонопольне законодавство. ІНФОГРАФІКА
В Україні давно поширена практика накладання необґрунтованих штрафів на українські компанії. Тому в Угоді про асоціацію прописані вимоги щодо вдосконалення антимонопольного законодавства України. У даній інфографіці йдеться про зміни, які стосуються основи основ сучасної економіки – рівних конкурентних умов для всіх учасників ринку.
Приватизація-2014: продати не можна залишити
ЄвроПравда вже ознайомилася з проектом урядової постанови "Про затвердження об’єктів права державної власності, що підлягають приватизації у 2014 році". Зокрема, уряд вирішив додати до списку приватизації 50% акцій "Укрнафти" та 75,2% акцій "Турбоатому". Їхній продаж, сподіваються в Кабміні, додасть державі додатково 13 млрд грн.
Переговори останньої надії
Різні співрозмовники ЄвроПравди свідчать – проведення тристоронніх консультацій з Росією було вимогою низки країн ЄС, які воліють зачекати із ратифікацією Угоди про асоціацію. Їхнім аргументом є побоювання російських захисних заходів щодо українського експорту, що може ще більше дестабілізувати ситуацію на сході України.
Торгівля з ЄС та СНД – регіональний вимір
"Європейська правда" започатковує відстеження зовнішньої торгівлі України в регіональному розрізі. Ця статистика не публікується в експрес-випусках Держстату, а тому є невідомою широкому колу. Відсутність цієї інформації призводить до появи міфів. Наприклад, про тотальну залежність Донбасу від російського ринку. Як виявилось, доля експорту до Європи в Донецькій та Луганській областях ненабагато менша, ніж до СНД.
Головування Італії в ЄС - надія на кращу з найгірших
Офіційні документи МЗС Італії не дають підстав для оптимізму. Схоже, що підтримка України у Римі, розпочавшись на Могеріні, нею ж і вичерпується. Федеріка Могеріні може піти на підвищення - є значна ймовірність, що вона стане Високим представником ЄС з питань зовнішньої політики. Це - та посада, яку сьогодні обіймає баронеса Кетрін Ештон.
Як виконати угоду з ЄС? Технічне регулювання та стандартизація. Інфографіка
У світі формується тотальна недовіра до системи стандартизації України, оскільки у нас досі ніхто не ставив питання про її ефективність. Обов’язкові стандарти, технічні умови та сертифікація продукції, успадковані від СРСР - все це нині працює як гальмівні регуляторні елементи.
Клінічний діагноз візової політики
Коли мова заходить про візи, Велика Британія вмить "забуває" про дружбу з Україною і починає сприймати нас як країну третього світу... Мабуть, британських візових офіцерів не привчили користуватися Google. Досить вбити в пошуковий рядок ім'я Наталії Губергріц, щоб отримати сотні підтверджень, що вона - всесвітньо відомий професор.
Україна - ЄС: спільно чи нарізно? На газовому фронті гібридної війни
Чомусь у Брюсселі не звернули належної уваги на Путіна, коли він поставив, фактично, ультиматум Європі... Більш того, комісар з питань енергетики Еттінгер практично заохотив кремлівських агресорів до ескалації на "газовому фронті", оскільки заявив, що "санкції проти газу і нафти повинні бути в самому кінці списку санкцій проти Росії"...
Інвестори повертаються до Європи
Європа знову стає цікавою для інвестицій. 54% керівників міжнародних компаній прогнозують найближчими роками поліпшення інвестиційної привабливості Європи і тільки 12% вважають, що вона погіршиться. При цьому інтерес інвесторів викликає насамперед Західна Європа. За результатами 2013 року кількість інвестиційних проектів у східноєвропейських країнах скоротилася на 12%, тоді як у західноєвропейських країнах цей показник зріс на 19%.
Правий вектор. Єврорадикали
Ультраправі, які пробилися до Європарламенту, стають головними союзниками Кремля в європейській владі. Це не дивно, адже у Кремля і в європейських радикалів – схожі завдання. Європейські партії правого спрямування не приховують, що мають намір розколоти ЄС зсередини... У новому скликанні ЄП буде більше чверті "антевропейців"
Асоціацію - до кожної родини
Від створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС виграють всі категорії населення, хоча й різною мірою. Зокрема, зростання реальної заробітної плати для кваліфікованої робочої сили становитиме 8,5%, в той час як для некваліфікованої – 9,1%. Разом з тим близько 5% некваліфікованих працівників та 2% кваліфікованих муситимуть змінити місце роботи.
Угода про асоціацію. Харчові продукти: ціна, якість, відповідальні в уряді. ІНФОГРАФІКА
Вже в перший рік дії економічної частини Угоди Україна має виконати низку завдань. Від факту їх виконання і від якості цього виконання залежатиме, чи вийдуть українські товари на ринок ЄС, чи полегшаться умови ведення бізнесу, чи зменшиться кількість непотрібних бюрократичних процедур та документів.
Скасування віз: чи варто Європі боятись притоку українських мігрантів?
Україна нарешті перейшла до другої фази Плану дій з лібералізації ЄС візового режиму. Тепер перед урядом стоїть завдання впровадити всі законодавчі ініціативі, ухвалені під час першої фази Плану дій з лібералізації ЄС візового режиму. Водночас візова лібералізація викликає побоювання в багатьох країнах ЄС, зокрема щодо очікування суттєвого зростання притоку іммігрантів з України, що може посилити тиск на ринок праці.