Інтерв'ю

"Міністр – політична фігура. Це має бути не іноземець, а українець"
Автор словацьких економічних реформ Іван Міклош: "Рекомендації МВФ потрібно виконувати навіть набагато жорсткіше, ніж вимагає фонд. Саме так ви досягнете успіху. Я радив би підвищувати тарифи на газ не поступово, а в один момент... реформатором не повинен бути ані Порошенко, ані майбутній прем'єр-міністр – це має бути хтось третій..."
Прем'єр, що привів Словаччину до ЄС: Люди також мають розуміти необхідність реформ
Микулаш Дзуринда: Тільки виконавши всі політичні та економічні вимоги, Україна доведе, що вона готова, вона конкурентна, досить сильна та зможе ефективно функціонувати в межах ЄС. І перший крок для України в цьому напрямку – просування реформ.
"Вони хотіли проводити реформи, але, схоже, більше хотіли в новий уряд"
Керівник Європейської бізнес-асоціації Анна Дерев'янко: "Годі говорити, що цей уряд значно відрізняється від попередніх - чи в кращий, чи в гірший бік. Працює звичайна схема взаємодії влади з бізнесом: ми зустрічаємося, домовляємося, а ось потім... Набагато краще було б, якби бізнесу не давали заздалегідь нереальних обіцянок".
"Військова підтримка Заходу, якщо й з’явиться, буде лише символічною"
Глава групи зі співпраці з Україною у парламенті Британії Джон Віттінгдейл: "Треба бути реалістами. У разі справжнього військового конфлікту між Україною і Росією переможцем стане Росія. А тому воєнний варіант дійсно не є кращим... Наші громадяни дуже занепокоєні рівнем міграції. Тому у нас ще довго не буде безвізового режиму з Україною".
Глава представництва МВФ: "За рівнем викликів ситуація дійсно унікальна"
"Політика фонду не підтримує і не рекомендує адміністративні заходи НБУ. Однак ми реально оцінюємо ситуацію, і тому погодилися на збереження деяких обмежень на валютному ринку. Однак ми очікуємо, що уряд запропонує графік скасування цих обмежень".
"Якщо Янукович виграє в суді ЄС, це нічого не змінить – він лишиться під санкціями"
Представник Суду ЄС Балаш Лягоцький: "Жодна інституція, жоден суд в системі ЄС не може заборонити Раді ЄС ухвалити нове рішення щодо накладання санкцій, якщо попереднє було скасоване... Януковичу і його соратникам доведеться оскаржувати кожне наступне рішення, яке, знову ж таки, найімовірніше, матиме обмежений період чинності".
"Військова активність не має зупиняти реформи"
Саймон Фрейзер, глава дипломатичної служби Британії: "Ми не надаємо Україні зброю, тому що ми не хочемо бути втягнутими в конфлікт... Водночас Велика Британія є лідером в ЄС у питанні підтримки санкцій проти Росії, в тому числі — їхнього посилення... У нас немає планів знижувати вимоги до українських заявників, які хочуть отримати британську візу..."
"Позов до Росії в ЄСПЛ зріс до сотень аркушів, і це не межа"
Посол Микола Точицький: "Під час сесії ПАРЄ депутати висловлювали думку, що потрібно поважати "легітимні інтереси РФ в регіоні". Але точно такі фрази лунали напередодні захоплення Польщі у 1939 році... Росія завжди шантажувала у кулуарах, мовляв, ми вийдемо з РЄ, заберемо гроші і побачите, наскільки це буде для вас сумно".
"Щотижня число біженців з Донбасу зростає на 10-20 тисяч"
Комісар Ради Європи з прав людини: "Зараз зафіксовано 350 тисяч біженців зі Східної України та 18 тисяч – з Криму. Але ці дані – занижені. Чимало біженців зустріне зиму в жахливих умовах... Я очікую, що дорадча група опублікує свій перший звіт щодо розслідування вбивства "Небесної сотні" на початку наступного року..."
"МВФ рекомендував нам провести девальвацію. Але ми відмовилися"
Новий віце-президент Єврокомісії: "МВФ пропонував нам девальвувати лат на 30-40%. Ми обрали варіант зниження зарплат, скоротивши їх на 6-25%. Який із цих сценаріїв є менш болючим для суспільства?.. Новий ризик для ЄС - небезпека "японізації" Європи. Багато проблем схожі - старіння населення, зростання заборгованості, дуже маленька інфляція..."
"Апетит у російських партнерів розгорівся вже під час їжі"
Заступник глави МЗС з питань євроінтеграції: "В перші роки всім було байдуже, що там робиться з цією угодою. Це вже потім деякі політики розповідали, мовляв, 'все переговорили не так'... Не думаю, що хтось в керівництві держави підтримає скасування угоди – принаймні, перебуваючи в свідомості і в повному розумі... Реалістичний прогноз – отримання безвізового режиму на саміті в Ризі в травні 2015 року".
Елмар Брок: "Є питання - чи цікавить Путіна ціна?"
Якщо Путін піде з усієї України, але залишить собі Крим, то це, очевидно, є підставою для зменшення санкцій проти РФ... Скажу відверто, я з плином часу стаю все більш і більш песимістичним. Схоже, що Росія продовжить агресію, і це включатиме похід на Одесу, захоплення всього узбережжя та району дельти Дунаю...
Ніал Фергюсон: "Заходу необхідно взяти участь у війні на боці України"
Британський історик: "Російську агресію намагаються зупинити виключно економічними важелями впливу. Набагато кращою, я певен, була б військова відповідь з боку НАТО. Своїми діями Росія порушила всі норми міжнародного права. Хіба це можна зупинити фінансовими санкціями?.. У випадку проголошення незалежності Шотландії вплив євроскептиків посилиться. І наслідком незалежності Шотландії може стати вихід Великої Британії із Європейського союзу".
Тоомас Гендрік Ільвес: Путін чесно каже, що він робитиме надалі
Насправді, Путін є дуже відвертим політиком. Начальник Генштабу МО Росії Герасимов прямо писав про ведення гібридних воєн, про "зелених чоловічків". Просто не всі звертають увагу на те, що говорить Путін. А він це казав ще в лютому 2013 року!
Куусвек: "Головна задача НБУ - не курс гривні, а вирівнювання кредитних ставок"
Андре Куусвек - один із найкращих фахівців з української економіки в Лондоні. Шість років він очолював київське представництво Європейського банку реконструкції і розвитку, а з 2012 року керує департаментом розвитку кредитних ринків лондонського офісу ЄБРР. Зміна крісла дозволяє йому більш відверто коментувати ситуацію в Україні, часто даючи різкі оцінки, наприклад про високі ризики подальшої девальвації.
Посол при НАТО: "Наразі не може бути прямого військового залучення альянсу в конфлікт"
...Проблема, яка вже дуже дорого коштувала країні – відсутність нормального захищеного зв’язку. Неможливо вести бій, маючи в розпорядженні лише мобільний телефон, який запросто прослуховується... Ми очікуємо, що в Уельсі лідери країн-учасниць альянсу проголосять про наміри зробити певні внески в фонди для України...
Кальман Міжеї: "Зміни мають бути радикальними. Це - питання існування України"
Кальман Міжеі, голова місії ЄС з реформування силових органів України: «Якщо уряд дослухається до нас, реформа буде підтримана фінансово... Звичайно ж, ми не сліпі, ми розуміємо, за яких обставин виникла Національна гвардія. Тому є різниця між короткостроковими і довгостроковими рішеннями»
МЗС Польщі: "Обговорення третьої фази санкцій проходить цілком серйозно"
Заступник глави польської дипломатії: "Перший етап третьої фази санкцій охопить оборонну промисловість, товари подвійного призначення, а також високі технології, особливо спрямовані на використання в енергетичному секторі... ЄС - структура, яка вимагає консенсусу для прийняття рішення. Та мені здається, що в українському випадку ми досягли успіху"
"Штучних перешкод у ратифікації Угоди з Україною не буде"
Ми до війни не готуємося, хоча, звісно, зміцнюємо свою оборонну міць. Я кажу про блок НАТО. Він дуже серйозно розглядає свою безпеку, і не тільки теоретично, але і практично, вкладаючи зусилля і ресурси. Не думаю, що існує сила, яка може загрожувати територіальній цілісності, суверенітету країн НАТО. Можливі провокації, локальні конфлікти, але такої сили немає.
"В регіоні не вистачає обсягів газу за такою ціною, яка задовольнила б Україну"
Створення газового консорціуму України та ЄС, як мінімум, дозволить зробити український газовий бізнес більш зрозумілим для Європи. Але при цьому важливо розуміти, що сам ЄС газ не купує... Треба орієнтуватися на 8-10 млрд кубометрів газу на рік. Головне, щоб у трейдерів постійно були вільні такі обсяги газу. Але це викликає у мене сумнів.