Чому Європа голосує за популістів: новий тренд чи забуте старе?

Катерина Махова, Острозька академія _ Середа, 11 жовтня 2017, 11:25
Версія для друку Коментарі

Останні вибори до Бундестагу, що відбулися в Німеччині 24 вересня 2017 року, вкотре підтвердили популярність правопопулістських партій у європейських виборців. Згідно з результатами виборів, партія "Альтернатива для Німеччини" (AfD) отримала близько 1,2 мільйона (12,6%) голосів, посівши третє місце у виборчих перегонах.

Вже зараз можна вважати очевидним, що правий популізм став новою силою в Європі.

Прикладів перемоги популістів на виборах можна навести багато. Це "Національний фронт" у Франції, "Північна ліга" в Італії, "Фідес" в Угорщині, "Партія свободи" у Нідерландах…

Майже кожні вибори в європейських країнах завершуються зростаючою підтримкою правопопулістських партій. Праві популісти все частіше займають посади в урядах, мають представництво в парламентах та здійснюють владу в органах місцевого самоврядування.

Ісламофобія, антиглобалізм, євроскептицизм та протекціонізм – це те, що характеризує передвиборчі програми усіх правопопулістських партій.

Для європейських популістів головною загрозою безпеки є іммігранти-мусульмани, а причиною економічних негараздів – європейська політика, що гамує вітчизняне виробництво товарів і послуг. Відповідно, популісти прагнуть закриття кордонів та ставлять акцент на національних інтересах.

Зокрема, Герт Вілдерс, засновник "Партії свободи" в Нідерландах, виступає за обмеження імміграції з мусульманських країн, заборону читання Корану, закриття мечетей, заборону носити в громадських місцях традиційні ісламські головні убори, а також за вихід з ЄС. Крім того, його політична партія прагне знизити податки та знизити пенсійний вік.

Марін Ле Пен, лідер французької партії "Національний фронт", апелює до закриття кордонів для мігрантів-мусульман та захисту французів від глобалізації. Одним з її лозунгів є "Frexit" (вихід Франції з ЄС) та налагодження стосунків з Російською Федерацією.

Італієць Маттео Сальвіні, засновник "Північної ліги", закликає відмовитись від євро та вийти з єврозони. До його основних програмних лозунгів належать зменшення зарплатні для депутатів та скорочення робочого тижня.

Для "Альтернативи для Німеччини" характерними є схожі лозунги: проти напливу мігрантів та біженців, проти ісламу та будуванню мечетей та проти євровалюти та європейської політики в цілому.

Існування правопопулістських партій не є новим для Європи. Перші прототипи таких політичних сил виникали ще на початку 30-х років минулого сторіччя.

Сучасні політичні процеси в Європі та загострення економічних проблем призвели до зростання їхньої популярності серед виборців протягом останніх років. Міграційна криза та економічний спад щоразу зміцнюють позиції праворадикалів в Європі.

Все це Європа вже переживала, щоправда, дуже часто – дуже високою ціною. Але це десять років тому вважалося, що континент остаточно переборов цю хворобу.

Щоправда, у порівнянні з першою половиною минулого сторіччя, з'явилася нова причина –

Брюссель часто не в змозі впоратися з існуючими викликами, що змушує виборця замислитись над альтернативними політичними силами.

Населення європейських країн щодня стикається з великою кількістю мігрантів, безробіттям та високими податками. Все частішими стають терористичні акти.

Усе це призводить до втрати довіри до традиційних центристсько-ліберальних політичних партій та зміцнення позицій популістських рухів.

В сучасних умовах перемога правих популістів у Європі є малоймовірною, однак не варто недооцінювати їхню роль у формуванні свідомості пересічного європейця.

Як відомо, ідеологія завжди була рушієм політичних змін, тому зростання підтримки правопопулістських партій може стати серйозною загрозою для стабільності європейського контингенту.

 

Автор: Катерина Махова,

магістр політології
Національного університету "Острозька академія"

Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями і відображають виключно точку зору автора

 

ЧИТАЙ ТАКОЖ
powered by lun.ua
ПУБЛІКАЦІЇ
Венеціанська комісія

Висновок Венеціанської комісії щодо освітнього закону. Текст документа

Сприяння посиленню державної мови та її обов’язковість є законною і навіть похвальною метою держави. Те саме стосується державних заходів для вивчення мови всіма громадянами... Венеціанська комісія вітає те, що українська влада готова використовувати можливості закону...

Юрій Панченко, Європейська правда

"Добра зміна" з людським обличчям: що відомо про майбутнього прем'єра Польщі

Робота Моравецького в уряді вважається успішною, а опитування засвідчили, що його кандидатуру вважають оптимальною для посади прем’єра 12% поляків. З іншого боку, Моравецький явно виглядає чужим у керівній партії, а головне – є новачком у політиці.Юрій Панченко, Європейська правда

"Добра зміна" з людським обличчям: що відомо про майбутнього прем'єра Польщі

Робота Моравецького в уряді вважається успішною, а опитування засвідчили, що його кандидатуру вважають оптимальною для посади прем’єра 12% поляків. З іншого боку, Моравецький явно виглядає чужим у керівній партії, а головне – є новачком у політиці.

Метін Гюркан, Стамбульський центр політичних досліджень

Геть з НАТО: хто налаштовує Анкару на вихід з Альянсу

Поки найгіршим сценарієм може стати широка дискусія в Туреччині про вихід з інтегрованої структури командування силами НАТО, як це сталося у Франції 1967 року. Втім, нові скандали можуть істотно змінити ці розклади.

Наталія Дугінова, Правовий альянс

Криваве питання: чи впровадять в Україні норми ЄС по донорству

Регулювання безпечності крові – одне із зобов'язань України відповідно до Угоди про асоціацію. Однак перші кроки з імплементації права ЄС призвели до колізії – діяльність по переробці донорської крові була виключена з переліку обов'язкової до ліцензування.


АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter