Зупинити відтік мізків: як Україні врахувати помилки Східної Європи

Петер Зашев, Hanken School of Economics _ Середа, 29 листопада 2017, 09:01
Версія для друку Коментарі

Що стало найбільшою об'єктивною проблемою, з якою зіткнулася Україна в процесі євроінтеграції? На мій погляд, відповідь очевидна – відтік мізків.

Втім, Україна в цьому не самотня. З подібною проблемою зіткнулися багато східноєвропейських країн. Їхній досвід може бути корисний для України, адже ця проблема має рішення.

Ми живемо в світі з надлишком грошей та ідей. Однак для втілення цих ідей в життя одних лише грошей недостатньо – потрібні талановиті люди. Що таке талановита людина? Це поєднання хорошої освіти, знання мов, професійних умінь, сили характеру і допитливості розуму.

Таких людей небагато! І на таких людей є величезний попит – як на Сході, так і на Заході.

У багатьох країнах Східної Європи дефіцит талановитих людей поглиблюється значно швидше. Чому? Частково – через якість освіти. Частково – внаслідок демографічної кризи. Однак основною причиною є привабливість Євросоюзу, який також потребує талановитих людей і може запропонувати кращі умови.

Завдяки чому західні члени Євросоюзу залучають талановитих людей? Крім очевидно значно вищої заробітної плати, є ще такі чинники:

- можливість розвиватися як професіонал в суспільстві, яке в цілому побудовано на основі меритократії (про це – в моїй попередній статті);

- комфортне існування – як в плані екології, так і в плані щоденного побуту своєї сім'ї;

- ефективна взаємодія з державою.

Всі три причини дуже важливі!

Чому хорошим фахівцям немає причин брати участь у свідомо нечесній системі, де професійне зростання і благополуччя залежать не стільки від здібностей і старанності, як від лояльності? Логіка дуже проста: якщо живемо лише раз, чому я буду заробляти менше і жити гірше в ситуації, коли мій талант глобально конвертується і я можу забезпечити собі і своїй родині значно кращі умови життя за кордоном? Навіщо витрачати місяць часу і море нервів на отримання елементарної держпослуги, якщо в багатьох країнах це можна зробити за 10 хвилин?

Наскільки істотною є ця проблема? Надзвичайно! Всі східноєвропейські країни втрачають людей. Показовий факт – з українців, що переїжджають до ЄС, 40% – люди з вищою освітою.

Як змінити ситуацію? Це здатні зробити два основних гравці: держава і роботодавці.

Тут можна піти легких шляхом (якому багато хто надає перевагу) і в усьому звинуватити державу: "те не зробили, те розвалили, те ускладнили..." І це в цілому вірно – державні інститути в багатьох країнах Східної Європи, м'яко кажучи, бажають кращого.

Але на мій погляд, значно легше і швидше ситуацію можна змінити, якщо роботодавці зрозуміють, наскільки тактична вигода від дешевої робочої сили для них стратегічно згубна.

У будь-якому підручнику менеджменту написано: не можна побудувати компанію класу А зі співробітниками класу Б! А талановиті співробітники коштують грошей і вимагають до себе певного шанобливого ставлення! Причому гроші не на рівні "30% вище середнього для нашого міста", а на цілком європейському рівні.

Це також вимагає переосмислення бізнес-моделі: у чому наша конкурентна перевага? І на мій погляд, очевидно, що вона не може бути в дешевизні робочої сили.

Яка може бути альтернатива? Нічого не міняти! І тоді Україна піде слідом за іншими східноєвропейськими членами Євросоюзу, де вдома залишаються самі пенсіонери, перспектив все менше й менше, а талановитих людей знайти все складніше.

Зрештою, бізнес зрозуміє згубність своїх стратегій, однак змінити ситуацію буде вже неможливо.

Щиро сподіваюся, що Україна отримає урок з попереднього досвіду країн Східної Європи.

І оскільки сподіватися на політиків малоймовірно, я швидше хочу апелювати до стратегічного мислення роботодавців!

 

Автор: Петер Зашев,

доктор економіки,
ад’юнкт-професор Hanken School of Economics (Фінляндія)

Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями і відображають виключно точку зору автора

ЧИТАЙ ТАКОЖ
ПУБЛІКАЦІЇ
Сергій Сидоренко, Європейська правда, Мюнхен

Україна в довгій шухляді: в Мюнхені визначили нові пріоритети світової безпеки

Цього року Україну в Мюнхені чекав нехай не бойкот, але байдужість. Вперше Петру Порошенко довелося виступати у майже порожньому залі. Українське питання зникло також із виступів іноземних політиків. Натомість добрих новин можна відзначити дві...

Петро Порошенко

Росія розпочинає Світову гібридну війну: промова Порошенка в Мюнхені

"Русскій мір" перетворює усе, до чого торкається, у руїни та занепад. Погляньте на Абхазію, Південну Осетію, Придністров’я, окуповані Донбас та Крим. Схоже на те, що відповідно до доктрини "русского міра" вся Європа повинна виглядати так як Калінінград чи окупований Донецьк, а не навпаки.Микола Капітоненко, МЦПД

Розмова про цінності: що сказав та про що промовчав Петро Порошенко в Мюнхені

Європейці прекрасно бачать рівень деградації демократичних інститутів та захисту прав. Наше повчання Заходу на тему цінностей виглядає не дуже переконливо. Так само, як слова, що ані політика, ані бізнес не можуть існувати окремо від цінностей. Як ми точно знаємо - можуть (рос.)

Олександр Балдинюк, Укркондпром

Шоколадна "зрада": правда та міфи навколо регулювання якості української кондитерки

1 січня Мінагрополітики продовжило дію перехідного періоду щодо вимог до продуктів з какао та шоколаду. Це рішення часто трактується як небажання українських кондитерів переходити на європейські стандарти. Спробуємо розібратися, чи відповідають ці побоювання дійсності.


АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter