"Військова підтримка Заходу, якщо й з’явиться, буде лише символічною"

Сергій Сидоренко, Європейська правда, Лондон _ Четвер, 30 жовтня 2014, 09:18
Версія для друку Коментарі
фото the Guardian

55-річний Джон Віттінгдейл (John Whittingdale) – британський депутат-консерватор зі значним стажем і з відповідним рівнем впливу. Протягом 22 років, з 1992 року, його обирають членом Палати громад.

"Європейська правда" перетнулася з Віттінгдейлом на панельній дискусії щодо України, яка відбулася у вівторок в Лондоні, в будівлі парламенту Британії.

Віттінгдейл, який очолює міжпартійну групу із взаємодії з Україною, був співорганізатором цього заходу.

В інтерв'ю, яке ми взяли перед початком дискусії, Джон був дуже відвертий.

Деякі його заяви, ймовірно, не сподобаються багатьом читачам в Україні, але вони відображають реальні настрої серед проукраїнських політиків у ЄС і, зокрема, в Лондоні.

Депутат, приміром, запевнив, що українцям ще довго не варто очікувати візової лібералізації з боку Британії.

Поговорили ми і про російсько-український конфлікт. Джон Віттінгдейл визнає вторгнення російської армії і називає проросійських бойовиків "терористами", але зазначає: Києву не варто чекати істотної військової допомоги з боку Заходу.

"Війна йде не лише з терористами,
але й з Росією"

– Ми всі чули заяви європейських політиків, та й українського президента, що конфлікт на Донбасі не може мати військового вирішення. Чи не думаєте ви, що ці заяви були дещо поспішними?

– Треба бути реалістами. У разі справжнього військового конфлікту між Україною і Росією переможцем стане Росія. А тому воєнний варіант дійсно не є кращим.

Це не означає, що ми не маємо надавати військову підтримку українським збройним силам – особливо враховуючи ті втрати, які вони понесли. Однак не варто розраховувати, що така допомога дасть вам змогу вирішити конфлікт військовим шляхом.

Щоби знайти вихід з кризи, потрібен діалог сторін, який нині відбувається.

– Але ж чекайте, є така думка, що вже зараз йде війна, навіть якщо вона неоголошена. Тобто військовий конфлікт вже має місце.

– Я погоджуюся з цим.

Війна йде не лише з терористами, яких підтримує російська сторона. Абсолютно ясно, що було вторгнення російських регулярних військ в Україну.

Але подивіться, до чого призвело це вторгнення (в серпні). Українські війська понесли значні втрати, вашій армії було завдано серйозного удару.

Тому зараз очевидно, що вихід з конфлікту має бути таким, який не призведе до нової хвилі російського вторгнення до України.

Я ставлюся з неймовірною підозрою до президента Путіна та до намірів російської держави. Але ми нікуди не подінемося від географії.

Росія – це потужна держава поряд з Україною, а Західна Європа і Америка – вони десь там, далеко-далеко.

Ми готові підтримувати право громадян України визначати своє власне майбутнє. До слова, за результатами виборів очевидно, що вони прагнуть до близьких стосунків з Євросоюзом. Але нам не лишається вибору, окрім як переконувати Росію, що це – щирий вибір українців і що цей шлях не означає якоїсь загрози для Росії.

– Чому ви вважаєте, що такий діалог має перспективи? Досі РФ не демонструвала готовності до поступок.

– Не треба недооцінювати вплив санкцій. Вони вже працюють і матимуть ще більший ефект з часом. Зростання економіки РФ цього року, швидше за все, буде негативним. Подивіться на російський фондовий ринок, на курс рубля – все це впливає на позицію Росії.

Особисто я вважаю, що ці санкції мають бути посилені. Захід мусив би показати, що ми можемо зробити ще більше, якщо Росія відмовляється виконувати досягнуті (у Мінську) домовленості.

– Але наразі обговорюється протилежний варіант – не посилення санкції, а їхнє зменшення. Чи не очікуєте ви, що навесні, коли добіжить кінця термін дії секторальних економічних санкцій, ЄС не зможе досягти згоди щодо їх продовження? В цьому разі найжорсткіші обмеження буде знято.

– Я переконаний, що ми не маємо права зменшувати санкції, якщо Росія не виконає раніше взяті зобов’язання (за мінською угодою) – зокрема, щодо звільнення заручників та відкликання військ з України. В іншому разі санкції мають бути подовжені в повному обсязі.

Більше того, ми маємо говорити не лише про звільнення Східної України. Це має поширюватися також і на Крим.

Крим – це українська територія, яка наразі перебуває під окупацією.

І доти, доки Росія продовжуватиме окупацію Криму, Захід має давати чіткий сигнал про неприпустимість цього.

– Повернемося до військової підтримки. Чому б не надіслати Кремлю такий чіткий і недвозначний сигнал, надавши Україні летальне озброєння? Нехай ця допомога буде символічною, але вона покаже, що Захід готовий підтримати Київ.

– 10 днів тому я поставив точно таке запитання державному секретарю Міноборони Великої Британії. Його відповідь була такою, що військовий шлях вирішення конфлікту не буде кроком уперед.

Хоча особисто я вважаю, що ми маємо постачати в Україну не лише нелетальне обладнання, але й оборонне військове обладнання. Зміцнивши оборону української армії, ми також надіслали би чіткий сигнал Росії.

Тим не менш, я ще раз підкреслю, що ми не маємо фокусуватися на військовому шляху виходу з кризи.

– Чи існують обставини, за яких позиція Заходу може змінитися? Що має зробити Путін, щоби військова підтримка з’явилася на порядку денному?

– Ніхто не знає, що відбуватиметься в майбутньому.

Але я можу вас запевнити, що будь-яке подальше вторгнення Росії призведе до нових санкцій проти неї.

Адже є ще чимало політичних та економічних кроків, які можна здійснити. Зокрема, йдеться про подальші санкції проти російських банків.

Певна підтримка української армії також є можливою.

Та якщо вона і з’явиться, то буде дуже символічною. Вона точно не сягне такого масштабу, який дасть Україні змогу зважувати можливість вирішення конфлікту військовим шляхом.

Ніхто не хоче бачити повномасштабного військового конфлікту між Україною та Росією, і тим більше ми не хочемо ставати стороною такого конфлікту.

"У нас ще довго не буде
безвізового режиму з Україною"

– Не можу не спитати про візову політику Британії щодо України. В той час як всі держави ЄС, в тому числі країни Шенгену, полегшують вимоги до українських подорожуючих, Велика Британія робить їх жорсткішими. Нині у вас немає навіть візового офісу в Україні. Чи бачите ви можливість того, що ситуація зміниться?

– Я прошу вас зрозуміти: те, про що ви говорите, не спрямоване проти України. Це – частина внутрішньої політики Британії. Імміграція нині є, мабуть, найбільшою нашою проблемою. У нас в країні є серйозна занепокоєність щодо кількості людей, які приїздять до нас з-за кордону, і Британія просто нездатна розмістити їх.

Нині на британський уряд здійснюється політичний тиск з метою зробити більш жорстким контроль над міграцією, і це не стосується лише України чи Росії. Це загальна політика.

Україна – досить велика країна. У вас лише трохи менша кількість населення, ніж у нас.

Тому ідея про те, що ми пом’якшимо візові вимоги для українців, наряд чи знайде підтримку у британських виборців.

Особисто мені хотілося би полегшити процес отримання візи українцями. Я знаю про проблеми. Моя знайома українка, яка має родину в Лондоні і обіймає ключові посади у лондонському Сіті, запросила в гості свою маму, яка вже багато разів приїздила до Лондона, щоби побачитися з онуками.

Ця жінка, очевидно, не має наміру ставати нелегальним мігрантом, вона ніколи не порушувала візові вимоги. Але цього разу вона несподівано отримала відмову.

Очевидно, що з такими випадками нас складно зрозуміти в Україні.

Але я обраний політик, і тому я не можу не визнавати того факту, що громадяни, яких я представляю, дуже занепокоєні рівнем міграції і виступають проти пом’якшення візового контролю для такої великої країни, якою є Україна.

Отже, політично це не є можливим.

Звісно, нам потрібно щось робити з такими випадками, як той, що я описав. Нам варто більш індивідуально підходити до винесення рішень, ми маємо з більшою прихильністю ставитися до візових заявників, які, вочевидь, не планують емігрувати до Британії, а просто хочуть відвідати нашу країну чи родичів, які тут живуть.

Але у нас ще довго не буде безвізового режиму з Україною.

"Дуже добре, що 'Опозиційний блок' 
отримає вагоме представництво у ВР"

– Чи змінилися ваші очікування щодо майбутнього України після виборів?

– Так, безумовно. Я відвідував Київ місяць тому, зустрічався з представниками різних політичних партій, і мене вразило, що в більшості партій-переможців – чи йдеться про партію Порошенка, чи Яценюка, чи про "Самопоміч" – є кандидати, які ніколи навіть не думали про участь у виборах.

Раніше вони вважали, що в цьому немає сенсу, адже неможливо щось змінити. І дуже приємно, що ці люди, які йдуть до парламенту з громадянського суспільства чи навіть із загонів самооборони, тепер бачать сенс своєї участі у політиці.

Нова Верховна рада буде суттєво відрізнятися від попередньої, і це додає оптимізму.

– Ви дійсно вважаєте, що прихід в Раду командирів самооборони є позитивним кроком? Адже вони навряд чи є експертами у проведенні реформ.

– Менше з тим, частина новачків має достатньо глибокі знання щодо реформ. Є навіть ті, хто займався підтримкою реформ, перебуваючи поза парламентом.

Їхній прихід – це безумовний позитив. І мені видається, що після цих виборів Україна має більші шанси на те, що Рада зможе провести конституційну реформу, політичні, економічні реформи, які потрібно було здійснити вже досить давно.

– Чи очікуєте ви суттєвого переформатування уряду за підсумками виборів?

– Я не хотів би радити українській владі, що їй варто робити. Відповідь має дати Україна.

Між тим мені видається, що коаліція Порошенка-Яценюка має дуже високі шанси на збереження.

В новому уряді повинні бути люди, які мають політичний досвід – такий, як є у Арсенія Яценюка. Але я також хочу наголосити, що дуже важливою є поява в уряді новачків – молодих людей, які зможуть надати новий імпульс. Чимало активістів мають вражаючий потенціал для роботи в новому коаліційному уряді.

– Вибори не відбулися в Криму та у значній частині округів Донбасу. Чи не ставить це під сумнів їхню легітимність?

– Але ж це відбулося не з вини українського уряду! Ми в Європі розуміємо, що ЦВК намагалася організувати вибори у тій частині Донбасу, де це тільки було можливим. Але очевидно, що в тих регіонах, які перебувають поза контролем уряду, це було просто неможливо.

При цьому я вважаю дуже позитивним той факт, що "Опозиційний блок" отримає вагоме представництво у ВР.

Я вірю, що сильна опозиція – це важлива частина демократичного суспільства. Я зустрічався з представниками "Опозиційного блоку", і мені здається, що вони будуть доброю опозицією.

Більше того, я думаю, що не в інтересах Києва мати уряд, що складається лише з представників Києва та заходу, без представництва політиків східної частини України.

powered by lun.ua
ПУБЛІКАЦІЇ
Сергій Сидоренко, Таллінн-Сауе-Київ

Інтернет-врядування та українські реалії: чи можливо повторити зразкову естонську реформу

Надто часто доводиться чути: "Естонія – не Україна". Мовляв, у нас сільське населення, низька комп'ютерна грамотність, відсутність комп’ютерів у людей... Лунають тисячі причин, через які нібито "ми так не зможемо". Але насправді цей стереотип легко зруйнувати...

Венеціанська комісія

Висновок Венеціанської комісії щодо освітнього закону. Текст документа

Сприяння посиленню державної мови та її обов’язковість є законною і навіть похвальною метою держави. Те саме стосується державних заходів для вивчення мови всіма громадянами... Венеціанська комісія вітає те, що українська влада готова використовувати можливості закону...Павло Клімкін, міністр закордонних справ України

Старші брати лишилися в минулому: Павло Клімкін про вимоги щодо освітнього закону

Наш намір посилити в Україні позиції української мови викликав у сусідів спонтанний протест. Виходить, що Україні не дозволено те, що дозволено решті країн, виходить, що українці мали б і надалі залишатися комфортними для всіх.

Олена Омельченко, «Ілляшев та Партнери»

ЄС посилює торговельний захист: що треба врахувати Україні

ЄС пішов на масштабні зміни законодавства про боротьбу з демпінговим імпортом. При ухваленні рішення про запровадження захисних заходів буде враховуватися частка держави в економіці, незалежність фінсектора і навіть соціальні та екологічні стандарти.

Юрій Панченко, Європейська правда

"Добра зміна" з людським обличчям: що відомо про майбутнього прем'єра Польщі

Робота Моравецького в уряді вважається успішною, а опитування засвідчили, що його кандидатуру вважають оптимальною для посади прем’єра 12% поляків. З іншого боку, Моравецький явно виглядає чужим у керівній партії, а головне – є новачком у політиці.


АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter