У Гаазі розпочався суд між США та Іраном через конфісковані активи
Міжнародний суд ООН в Гаазі розпочав слухання у справі про конфіскацію Вашингтоном близько 2 мільярдів доларів активів з державних банківських рахунків Ірану для компенсації жертвам теракту.
Про це пише Associated Press, повідомляє "Європейська правда".
У 2016 році Тегеран подав позов до Міжнародного суду ООН після того, як Верховний суд США постановив, що гроші, які зберігаються в центральному банку Ірану, можуть бути використані для компенсації 241 жертві вибуху американської військової бази в Лівані в 1983 році, який, як вважають, пов’язаний з Іраном.
Слухання розпочалися в понеділок з аргументів Ірану, представники якого заявили, що конфіскація коштів була спробою дестабілізувати іранський уряд і порушенням міжнародного права. Засідання продовжиться вступними заявами Вашингтона в середу.
На кону стоять облігації на суму 1,75 мільярда доларів плюс накопичені відсотки, які належать іранській державі, але зберігаються на рахунку Citibank у Нью-Йорку.
У 1983 році терорист-смертник у вантажівці з вибухівкою атакував казарми морської піхоти США в Бейруті, убивши 241 американського солдата та 58 французьких солдатів.
Хоча Іран довго заперечував свою причетність, у 2003 році суддя окружного суду США визнав Тегеран відповідальним. У цьому рішенні говорилося, що тодішній посол Ірану в Сирії викликав "члена Іранської революційної гвардії та наказав йому спровокувати вибух у казармах морської піхоти".
Міжнародний суд постановив, що він має юрисдикцію розглядати цю справу, в 2019 році, відхиливши аргумент США про те, що інтереси національної безпеки країни мають перевагу над Договором про дружбу 1955 року, який обіцяв дружбу і співпрацю між двома країнами.
Закон США від 2012 року зобов’язав банк передати активи сім’ям загиблих під час теракту в Бейруті. Суд США дійшов висновку, що атаку здійснили іранські агенти, яких підтримував бойовик угруповання Хезболла. Іран стверджує, що не причетний до нападу.