Перший IRIS-T в Україні, формула миру від Зеленського, російський танк в Берліні: новини дня
Вівторок, 11 жовтня 2022, 21:47
Головною темою лишається ескалація війни зі сторони Росії та реакція на це Заходу.
Посол Польщі в Україні Бартош Цихоцький вважає, що масованими ракетними ударами 10 жовтня РФ почала новий етап війни в Україні.
Президенти 11 європейських країн у спільній заяві засудили масовані ракетні атаки РФ проти українських міст, попереджаючи, що це - воєнний злочин без терміну давності.
Путін натякав, що ранковий обстріл України 10 жовтня – помста за Кримський міст.
Проте, Сполучені Штати вважають, що Росія планувала масовані авіаудари по Україні ще до вибуху на Кримському мосту.
Болгарія заявила, що підірвана на Кримському мосту вантажівка ніколи не перебувала на території їхньої країни, про що заявляла Росія.
Більш того, виявилося, що росіяни створили фейк з "паспортом українця", який, нібито, створив теракт.
Всі важливі і цікаві новини дня 11 жовтня – у нашому дайджесті.
Також підписуйтеся і на наш Telegram-канал - так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію!
Реакція на атаку та брехня Росії
Посол Польщі в Україні Бартош Цихоцький вважає, що масованими ракетними ударами 10 жовтня РФ почала новий етап війни в Україні, стратегічна мета якої залишається незмінною – знищити українську державу, поставити її на коліна, взяти владу, встановити маріонеток.
А генсек НАТО вважає ознакою слабкості масовану атаку Росії по українських містах.
Президенти 11 європейських країн у спільній заяві засудили масовані ракетні атаки РФ проти українських міст, попереджаючи, що це - воєнний злочин без терміну давності.
У Раді Європи вимагають притягнути до відповідальності винних у навмисних ударах РФ по цивільних.
Президент Польщі Анджей Дуда переконаний, що відповідальних за воєнні злочини РФ не залишать без покарання.
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що удари Росії по українській інфраструктурі є "глибокою зміною характеру" війни.
Макрон додав, що після повернення в Париж він скличе своїх військових і дипломатичних радників "для аналізу ситуації".
У понеділок Макрон провів телефонну розмову з президентом Володимиром Зеленським.
Путін натякав, що ранковий обстріл України – помста за Кримський міст.
Проте, Сполучені Штати вважають, що Росія планувала масовані авіаудари по Україні ще до вибуху на Кримському мосту.
Служба контррозвідки Болгарії розслідувала російські заяви про те, що вантажівка, яка підірвалася на Кримському мосту, прибула з цієї країни. Пізніше країна відкинула причетність до вибуху.
"Беззаперечно встановлено, що підірвана на Кримському мосту вантажівка ніколи не перебувала на території Республіки Болгарія, яка була вказана як початковий пункт її маршруту", – повідомила пресслужба болгарського уряду.
Більш того, виявилося, що росіяни створили у фоторедакторі "паспорт українця" з іменем Семен Хайденко, аби переконати громадськість, що за вибухом на Кримському мосту стоїть Україна – "Детектор медіа" вказав на підробку.
Протиповітряна оборона Україні
Президент України Володимир Зеленський у своєму виступі на терміновій зустрічі "Групи семи" запропонував "формулу миру" - заходи, які, на його думку, позбавлять Путіна шансів досягти цілей в Україні.
Першим пунктом у ній він назвав "повітряний щит" для України.
Наступними пунктами "формули миру" Зеленський назвав відновлення територіальної цілісності України та покарання Росії за агресію.
В середу учасники "Рамштайну" обговорять надання Україні засобів протиповітряної оборони.
У Білому домі повідомляють, що США хочуть прискорити постачання Україні систем ППО NASAMS.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров тепер вважає, що Сполучені Штати "де-факто вже давно" беруть участь у конфлікті на Україні та озброюють "київський режим".
Він додав, що комерційні супутники тепер "поставлені на службу військовим планам підтримки неонацистського режиму".
Такі заяви Лаврова з’явилися на наступний день після того, як президент США Джо Байдена пообіцяв у розмові із Зеленським надалі підтримувати Київ усім необхідним для оборони, зокрема системами ППО.
Тим часом, Україна отримала першу систему протиповітряної оборони IRIS-T від Німеччини.
Слід додати, що Чехія не планує евакуацію дипломатів і закриття місій в Україні - глава МЗС.
Війна з Росією
Глава спецслужби Британії заявив, що у Росії закінчуються ресурси, Україна розвертає хід війни.
"Ми вважаємо, що в Росії закінчуються боєприпаси. В Росії точно закінчуються друзі. Ми бачимо через оголошену мобілізацію, що в неї закінчуються солдати… Росія і російські командувачі стурбовані станом їхньої воєнної машини", – зазначив Флемінг.
Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг вважає, що програш України проти Росії у повномасштабній війні означатиме також поразку НАТО. Завдяки такій логіці маємо надію на те, що Захід буде підтримувати Україну й в довгостроковій перспективі.
Щодо переговорів з Путіним
В Анкарі закликали до "найшвидшого перемир'я" України й РФ, але без поступок територіями.
Путін і президент Туреччини Ердоган в четвер у Казахстані обговорять Україну.
Тим часом, президент Фінляндії поки не бачить сенсу говорити з Путіним.
Нагадаємо, що минулого тижня Ілон Маск опублікував пропозиції для "мирного врегулювання" війни Росії проти України, які містять пункти від визнання Криму російським до постійного нейтралітету Києва.
Пізніше Маск також говорив про небезпеку ядерної війни і те, що Росія однозначно переможе у війні з Україною, бо має більше населення та ресурсів.
Політолог і засновник консалтингової компанії Eurasia Group Ієн Бреммер заявив, що Ілон Маск розповів йому про телефонну розмову з президентом РФ Владіміром Путіним перед публікацією "мирного плану" для України у Twitter.
Сам Маск заперечив, що перед публікацією свого плану "мирного врегулювання" говорив із президентом РФ.
Ядерні загрози
Керівник Центру урядового зв’язку Великої Британії (GCHQ) сер Джеремі Флемінг вважає, що не існує гарантій того, що Захід зможе зафіксувати підготовку Росією до використання ядерної зброї.
Тим не менш, НАТО поки не бачить ознак до підготовки Росією ядерного удару – генсек.
Лідери G7 застерегли Росію від використання ядерної зброї та пообіцяли подальшу підтримку Україні.
Допомога Україні
Німецький концерн Rhinemetall домовився з урядом Чехії про постачання Україні чеської військової техніки в межах програми "кругового обміну".
Відповідно до укладеної в Празі угоди між представниками Чехії, Німеччини та Rhinemetall, чеська сторона отримає бойові танки Leopard 2A4 та броньовані ремонтно-евакуаційні машини Buffalo. Своєю чергою Чехія передасть Україні власну військову техніку разом із запчастинами.
Очікується, що перші поставки нового обладнання чеська сторона отримає вже в грудні 2022 року, а завершиться процес до кінця 2023-го.
Яку саме техніку Україна отримає від Чехії, не уточнюється, але, ймовірно, йдеться про озброєння радянського зразка.
А Канада направляє в Польщу 40 інженерів для тренування українських військових.
Загострення з Білоруссю
Зеленський пропонує розмістити міжнародну місію на кордоні з Білоруссю, щоб запобігти її вступу у війну.
10 жовтня Александр Лукашенко зробив декілька гучних заяв.
По-перше, він повідомив, що домовився з Путіним розгорнути спільне регіональне угруповання військ.
Друга заява Лукашенка – про повернення до країни російських військових.
А ще Александр Лукашенко заявляв про те, що нібито Литва, Польща та Україна готують білоруських "радикалів" до уявних "терористичних актів" у Білорусі.
"Усі ці розмови мені більше нагадують крик про допомогу. Згідно з наявною у нас інформацією, економіка Білорусі в занепаді, вона завалилася через санкції та ізоляцію", – сказав міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
Франція попередила Білорусь про санкції за будь-яку нову підтримку війни РФ.
Тихановська запропонувала Зеленському встановити дипвідносини з перехідним урядом Білорусі.
Тим часом, Білорусь відмовила в продовженні візи послу ЄС, він не повернеться до Мінська.
Про те, наскільки ймовірним є повторення лютневого наступу з території Білорусі і чи готові до повноцінної війни білоруська влада та білоруське суспільство, дивіться у відео "Європейської правди". Ну а більше деталей – у статті редактора ЄвроПравди Юрія Панченка Лукашенко готується до нападу: які погрози здатен втілити білоруський диктатор.
Угорщина
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вважає, що мир в Україні має бути встановлений не між Україною та Росією, а між США та Росією, "виходячи з реалій" влади.
Разом з тим, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто цього тижня здійснить візит до Москви, попри війну РФ проти України.
У Єврокомісії відреагували на запланований візит глави МЗС Угорщини Петера Сійярто в Москву, заявляючи, що за нинішніх обставин переговори з РФ на високому рівні не мають жодного сенсу.
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у понеділок зустрівся в Берліні з канцлером Німеччини Олафом Шольцом і назвав переговори "плідними".
"Я радий повідомити вам, що він (Шольц) усе ще живий. Я - теж", - сказав він після зустрічі в канцелярії, яка, за його словами, тривала дві години.
Інше: російський танк в Берліні
Суд дозволив розмістити знищений російський танк під посольством РФ у Берліні.
ЄС готує новий пакет санкцій проти РФ.
Росія втратила 60% ринку морських перевезень нафти в Європі.