Як політична криза у Болгарії грає на руку Росії

Аналітика коротко
Понеділок, 10 квітня 2023, 11:00

2 квітня у Болгарії пройшли четверті позачергові парламентські вибори. І схоже, що наступні не за горами – можливостей для формування дієвої коаліції майже немає.

Глибока політична криза посилює позиції президента країни Румена Радева, чия політика часто грає на руку РФ. Більш того, кожні нові вибори посилюють позиції відверто пропутінської партії "Відродження", яка вже вийшла на третю сходинку і претендує на більше.

Докладніше про це – у статті редактора ЄвроПравди Юрія Панченка і Михайла Драпака з Ради зовнішньої політики "Українська призма" Криза на користь РФ: чому Болгарія не може сформувати уряд та які наслідки це матиме.

Сенсацією останніх парламентських виборів у Болгарії став вихід на третє місце відверто проросійської партії "Відродження".

Партія, яку очолює академік Костадин Костадинов, вшосте бере участь у виборах, раз по раз покращуючи свій результат. До парламенту партія пройшла з четвертої спроби, а тепер завдяки підтримці з боку РФ та втомі болгар від традиційних партій стає фактором, з яким доводиться рахуватися.

У "Відродженні" понад усе зацікавлені у провалі коаліційних переговорів та розпуску й нинішнього парламенту – і навіть не приховують цього. Попри те, що наразі партія набрала лише 14,16% голосів та відрив від другого місця дуже великий, продовження кризи дає їм шанс здобути ще більшу підтримку та отримати право на формування уряду. Ця партія виступає проти членства Болгарії в НАТО та ЄС, а також за відновлення економічних відносин із Росією.

До проросійських сил, що пройшли до парламенту Болгарії, можна віднести й Болгарську соціалістичну партію, яка посіла п’яте місце з результатом 8,93%. Соціалісти виступали проти надання Україні зброї, навіть разом із "Відродженням" намагалися визнати військову допомогу Україні такою, що суперечить болгарській конституції. Проте на практиці представники соціалістів в уряді не блокували продаж зброї Заходу для її подальшої передачі Києву.

Два перших місця за результатами парламентських виборів 2 квітня посіли політичні сили, що називають пріоритетом розвиток співпраці з партнерами з ЄС і НАТО та виступають за пряму військову допомогу Україні.

Йдеться перш за все про партію ГЕРБ ("Громадяни за європейський розвиток Болгарії") Бойко Борисова, а також блок, що складається з партії "Продовжуємо зміни", яку очолює експрем'єр Кирил Петков, а також "Демократичної Болгарії" – альянсу із трьох партій: "Так, Болгарія!", "Демократи за сильну Болгарію" та "Зелені".

Мандатів, здобутих цими двома політсилами, цілком достатньо для формування стійкої більшості. Проте на заваді цьому стоїть токсичність персони Бойко Борисова – багаторічного очільника Болгарії, за яким тягнеться потужний корупційний шлейф.

Додатковою мотивацією окремих політичних сил Болгарії не співпрацювати з Борисовим є позиція США щодо його оточення. Та і очільник партії "Продовжуємо зміни", яка входить до блоку, що посів друге місце, Петков має свій рахунок до Борисова. 

Продовження політичної кризи може дорого коштувати Болгарії.

Наразі країна не має навіть бюджету на цей рік, а на додачу без повноцінного уряду не може отримати гроші ЄС на постковідне відновлення економіки.

Проте можливість призначення уряду парламентом видається, як і раніше, дуже далекою.

Виходом із ситуації може стати формування технічного уряду без участі політиків. Таку пропозицію очільник партії ГЕРБ, яка посіла перше місце на виборах, Бойко Борисов озвучував за попередніх спроб сформувати коаліцію, проте невдало.

Утім, не виключено, що цього разу цей аргумент може переконати лідера "Продовжуємо зміни" – нинішні вибори показали, що рейтинг партії почав знижуватися.

Альтернативою є формування уряду з малими партіями.

Реальний шанс на формування коаліції з малими партіями має "Продовжуємо зміни". Це непросто, адже доведеться зібрати разом щонайменше чотири політичні сили з різними програмами.

Чим далі розвивається криза у Болгарії, тим більше лунають думки, що політична система країни зайшла у глухий кут та потребує радикальних змін.

Такі радикальні зміни дають шанси популістам, що саме по собі є небезпечним для демократії.

Усе це небезпечно і для України.

Болгарія залишається важливим виробником боєприпасів для радянської зброї. Стабільний уряд забезпечував такі постачання навіть попри присутність у коаліції відносно проросійських соціалістів.

Натомість технічний уряд стає залежним від президента Радева, який публічно підігрує РФ, заперечуючи можливість надання зброї Україні навіть через треті країни.

Докладніше – у матеріалі Юрія Панченка та Михайла Драпака Криза на користь РФ: чому Болгарія не може сформувати уряд та які наслідки це матиме.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.