У Литві хочуть заборонити політичну діяльність осіб з громадянством ворожих держав

Неділя, 27 липня 2025, 12:41 - Іванна Костіна

У Литві представники Союзу Вітчизни – Литовських християнських демократів (TS-LKD) зареєстрували в Сеймі поправки до закону, які мають на меті перешкодити громадянам Литви, які також мають громадянство ворожих держав, створювати політичні організації або бути їхніми членами.

[SOURCE]Про це, як пише "Європейська правда", повідомляє LRT.

"Громадяни ворожих Литві держав, особливо ті, що пов'язані з російськими олігархами, потенційно можуть намагатися впливати через політичні партії. Тому, щоб запобігти такій діяльності, ми вводимо обмеження на те, щоб такі особи не могли ставати засновниками і членами політичних партій, а також фінансово підтримувати партії шляхом сплати членських внесків або в інший спосіб", – говорить Даля Асанавічюте-Гружаускене, одна з ініціаторів проєкту.

Згідно зі звітами Департаменту державної безпеки (ДДБ), Росія, Білорусь і Китай вважаються ворожими Литві державами.

"Росія виділяє величезні кошти, щоб впливати на демократичні та політичні процеси у світі, а особливо в нашому регіоні. Ця терористична держава використовує будь-яку можливість для втручання в життя нашої країни. Ситуація, коли громадяни Росії можуть бути засновниками і членами литовських політичних партій, становить загрозу національній безпеці Литви", – додає представниця консерваторів.

Законопроєкт також пропонує змінити процедуру, згідно з якою політичні партії повинні щороку подавати до Міністерства юстиції список своїх членів. Пропонується зобов'язати партії відмічати у своїх списках осіб з множинним громадянством та вказувати їхні громадянства.

За словами консерваторів, небезпеку ситуації, що склалася через громадянство ворожих держав, продемонструвало журналістське розслідування, опубліковане виданням Redakcija на початку липня. У ньому з'ясувалося, що одним із засновників партії "Зоря Німану" є Альвідас Брусокас, який має литовське та російське громадянство і більшу частину свого життя провів в РФ, де підтримував тісні зв'язки з олігархами.

Під час минулорічних парламентських виборів Брусокас сплатив членський внесок у розмірі 2,5 тис. євро за "Зорю Німану" і ще 2,7 тис. пожертвував на виборчу кампанію. Щоправда, сам Брусокас участі у виборах не брав.

Згідно з чинним правовим регулюванням, громадяни Литви і громадяни країн Європейського Союзу (ЄС), які проживають у країні, можуть брати участь у діяльності політичних організацій та їхніх передвиборчих кампаніях.

Нагадаємо, у Литві скасували тимчасовий дозвіл на проживання громадянину Росії за неодноразові поїздки до РФ та Білорусі, що є порушенням нових обмежень, які набули чинності в травні.

А у 2024 році Латвія почала видворяти росіян, які не виконали вимоги поправок до закону про імміграцію та не надали документи на отримання постійної посвідки на проживання в країні, для чого у тому числі потрібно було підтвердити базове володіння мовою.