Спитати за все: чи потрібне Україні страхування професійної відповідальності

Дмитро Кисельов, Integrites _ Понеділок, 04 грудня 2017, 12:35
Версія для друку Коментарі

Чи несе юрист відповідальність за неправильні поради? Несе – в Європі чи США. Але не в Україні.

Страхування професійної відповідальності в Україні досі є чимось незвичайним. Однак проблема відшкодування шкоди, що була заподіяна через помилки професіонала, який надає послуги, від цього лише загострюється.

Люди, які звернулися за професійною допомогою, чи то до юриста, чи то до лікаря, оцінювача або іншого фахівця, мають бути впевнені, що в разі непрофесіоналізму вони зможуть отримати компенсацію за заподіяну шкоду.

Страховка від непрофесіонала

Інститут страхування відповідальності перед третіми особами в Україні діє лише для деяких фахівців, діяльність яких є важливою для держави і суспільства і регулюється законодавством.

Однак найчастіше така відповідальність страхується на мінімально можливу суму – "для галочки", щоб отримати або продовжити необхідні дозволи. Іноді сума страховки не покриває суму навіть однієї можливої заяви про збитки.

Розглянемо питання страхування професійної відповідальності на прикладі фахівців в сфері права. Страхування професійної відповідальності юристів в Україні може бути як добровільним, так і обов'язковим.

Але обов'язковому страхуванню професійної відповідальності підлягає лише діяльність нотаріусів. Згідно зі ст. 28 закону України "Про нотаріат", нотаріуси до початку своєї діяльності зобов'язані укласти договір страхування цивільно-правової відповідальності. При цьому мінімальна страхова сума має складати на сьогодні 1000 мінімальних заробітних плат (у 2017 році мінімальна заробітна плата становить 3200 грн).

При цьому закон України "Про страхування" містить такий вид обов'язкового страхування, як страхування професійної відповідальності осіб, діяльність яких може заподіяти шкоду третім особам, однак лише згідно з переліком, який затверджується Кабінетом міністрів.

Такий перелік досі не прийнятий і не зрозуміло, чи є взагалі розуміння в державних органах необхідності його прийняття. В інших профільних законах, пов'язаних з регулюванням видів юридичної професії (закони України "Про адвокатів та адвокатську діяльність", "Про судоустрій і статус суддів" тощо), також відсутні положення про страхування професійної або цивільно-правової відповідальності.

Європейський досвід

Яким же чином відбувається регулювання страхування професійної відповідальності в європейських державах?

Наприклад, за законодавством Німеччини, професіонали, чия діяльність може завдати серйозної майнової шкоди клієнтові, в тому числі адвокати, в обов'язковому порядку здійснюють страхування своєї професійної відповідальності.

У Франції Закон про організацію професії адвоката передбачає обов'язкове страхування професійної цивільної відповідальності. Причому законодавством був закріплений мінімальний розмір страхової суми, що становить 1,5 млн євро на рік в розрахунку на одного адвоката.

Договір страхування може бути укладений як конкретним адвокатом, так і групою адвокатів або адвокатською організацією. Більше того, питанням страхування професійної відповідальності адвокатів у французькому законі присвячено багато статей як в законі, так і в інших нормативних актах, якими регулюються як обов'язки зі страхування, так і порядок звернення за відшкодуванням та інші пов'язані з цим питання.

Слід зазначити, що в світовій практиці існують різні системи страхування професійної відповідальності адвокатів і юридичних консультантів, які можна звести до чотирьох основних видів:

1) персональне страхування конкретного адвоката в приватній страховій компанії;

2) страхування за допомогою об'єднання адвокатів у товариства взаємного страхування;

3) колективне страхування, коли у відносини зі страховою компанією вступає адвокатська асоціація, що представляє інтереси всіх своїх членів при укладенні договору страхування;

4) змішана система, яка включає елементи декількох з перерахованих видів, наприклад, коли поряд з участю в товаристві взаємного страхування адвокат може додатково застрахувати свій ризик в будь-якій приватній страховій компанії.

Як ми бачимо, питання страхування професійної відповідальності адвокатів у зарубіжній практиці досить добре врегульовано. Більше того, страхування успішно застосовується в багатьох юрисдикціях.

Чому страхуватися все-таки треба

Страхування професійної відповідальності вигідне не лише клієнтам, а й самим адвокатам (консультантам). Так, згідно з німецьким законодавством, адвокати несуть відповідальність за шкоду, заподіяну з необережності іншим особам, і перш за все своїм довірителям, при виконанні своїх професійних обов'язків.

При цьому адвокат несе необмежену відповідальність, в тому числі своїм особистим майном. Її дозволяється обмежувати за договором з довірителем, але і в цьому випадку її розмір все одно залишається досить високим.

На практиці обмеження відповідальності встановлюється при укладанні угоди між клієнтом і адвокатом. Таке обмеження відповідальності, поза сумнівом, є правильним, оскільки повне відшкодування збитків, особливо коли питання стосується комерційних правовідносин, може повністю позбавити адвоката практики (збанкрутити).

Не секрет, що адвокати часто запізнюються з поданням касаційних і апеляційних скарг, припускаються технічних помилок...

За статистикою німецьких страховиків, 20% помилок підзахисні не пробачають і звертаються до страхових компаній за відшкодуванням.

Суди в Німеччині постійно посилюють вимоги до рівня професійної сумлінності адвокатів, тож навіть незначна професійна помилка може призвести до стягнення з них значних сум для відшкодування заподіяної шкоди.

Якщо брати до уваги США, де, за статистикою, протягом року кожному п'ятому адвокату пред'являється позов про несумлінне виконання зобов'язання, витрати на страхування професійної відповідальності перевищують всі його інші поточні витрати, за винятком орендної плати.

Саме тому страхування професійної відповідальності юристів за помилки, як технічні, так і професійні, (неправильна порада чи консультація), могло б підвищити авторитет адвокатської професії в Україні.

Для цього необхідно внести необхідні зміни в законодавчі акти (закон "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", "Про страхування" та ін.), визначити критерії настання страхових випадків (оскільки часто це суб'єктивний фактор) і процедури звернення за компенсацією.

 

Автор: Дмитро Кисельов,

старший юрист практики нерухомості та будівництва
ЮФ Integrites

Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями і відображають виключно точку зору автора

powered by lun.ua
ПУБЛІКАЦІЇ
Юрій Панченко, Європейська правда

Уряд на свята: що стоїть за ротацією польської влади

Пауза у реконструкції уряду Польщі одночасно означає збереження нинішнього курсу щодо України. Головний дипломат поки зберігає свою посаду, а отже, найближчі півтора місяці МЗС Польщі продовжить старанно торпедувати відносини з Україною.

Сергій Сидоренко, Таллінн-Сауе-Київ

Інтернет-врядування та українські реалії: чи можливо повторити зразкову естонську реформу

Надто часто доводиться чути: "Естонія – не Україна". Мовляв, у нас сільське населення, низька комп'ютерна грамотність, відсутність комп’ютерів у людей... Лунають тисячі причин, через які нібито "ми так не зможемо". Але насправді цей стереотип легко зруйнувати...Сергій Сидоренко, Європейська правда

Досить неправди: що не так в українсько-угорському освітньому конфлікті

Українське питання в Угорщині – яскрава ілюстрація терміну "пост-правда". Байдуже, якою є реальність; важливо, що про неї кажуть. Фраза про повну заборону навчання угорською, згадана в заяві МЗС, не обмежується лише урядовим сайтом...

Павло Клімкін, міністр закордонних справ України

Старші брати лишилися в минулому: Павло Клімкін про вимоги щодо освітнього закону

Наш намір посилити в Україні позиції української мови викликав у сусідів спонтанний протест. Виходить, що Україні не дозволено те, що дозволено решті країн, виходить, що українці мали б і надалі залишатися комфортними для всіх.

Олена Омельченко, «Ілляшев та Партнери»

ЄС посилює торговельний захист: що треба врахувати Україні

ЄС пішов на масштабні зміни законодавства про боротьбу з демпінговим імпортом. При ухваленні рішення про запровадження захисних заходів буде враховуватися частка держави в економіці, незалежність фінсектора і навіть соціальні та екологічні стандарти.


АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter