Спецпроект "Європейської правди",
МЗС України, представництва Євросоюзу та Радіо ЄС

Сила самоорганізації: як у Литві батьки створили ідеальний дитячий садочок

Бути європейцем — це вміти самоорганізовуватися.

У литовському містечку Укмерге немає проблем із державними дитячими садочками. Але рік тому група батьків вирішила, що буде краще, якщо їхні діти ходитимуть не у звичайний садок, а в лісовий.

Посеред лісу (до найближчого міста - близько 20 км) вони зробили місце для вогнища, розвісили гамаки для денного сну і зробили саморобні "шафки" із гілок.

Так почався Vėjo šalies vaikai, головним принципом якого є максимальний контакт дітей із природою та їхнє навчання самостійному подоланню труднощів.

Згодом простір садочка лише розвивався. Головна зміна — з'явилася юрта, справжня, зроблена (певно, єдиним) литовським майстром із будівництва юрт.

Тепер у погану погоду діти ховаються у ній.

 

Тут же відбуваються заняття, які багато в чому базуються на принципах вальдорфської педагогіки. Але більшість часу дошкільнята роблять щось надворі — у травні, коли я там був, вони плюскались у ставочку (нагадую — початок травня і прохолодна Литва).

Трохи про фінансово-організаційний бік питання. Спершу батьки залишалися з дітьми по черзі.

Згодом вдалося найняти пані, яка робить це щоденно, а в рамках європейської волонтерської служби на допомогу виховательці сюди приїхала українська волонтерка (працює 4 дні на тиждень).

Поряд — скаутський табір. Скаути приїжджають туди позмінно й лише від часу до часу, але табір теж має двох своїх ЄВС-волонтерів, румунку та італійця, які працюють фізично, аби все в таборі було справним.

Те, що робиться для табору, теж може використовуватися садочком (як вищезгаданий ставок). Багато чого (вовна, тирса, обрізки деревини, частково — продукти) вдається дістати безкоштовно в друзів чи друзів друзів.

Суттєво допомагають спонсори та влада міста Укмерге.

Садок співпрацює з подібними закладами в Литві та сусідніх країнах, вони обмінюються досвідом та навчаються самі в себе. Кількість дітей у ньому збільшується.

Єдиний аспект, до якого я ставлюся трохи скептично — те, що значна частина батьків у цьому садку є опонентами вакцинації. Але з іншого боку — поки дискусія про щеплення триває, дітям треба кудись ходити.

А тут вони і ходять, і бігають, і скачуть, і взагалі виглядають дуже щасливими.

Дитинство на природі, без жодних ґаджетів — це можливо. І справді гарно.

Автор допису Volodymyr Dyshlevuk

– Що особисто для Вас означають слова "Бути європейцем?"

– Що здивувало Вас у інших європейських державах?

– В чому Україна має зберігати самобутність в європейській родині, а де нам варто змінюватися?

Публікуйте свої історії під хештегом #BeEuropean на Фейсбуці та у Твіттері, додавайте яскраві фото або відео та обов’язково робіть у Фейсбуці тег @MFA of Ukraine або @Європейська правда, щоб ми побачили ваш допис за запросили в ефір Радіо ЄС. Детальніша інформація - за лінком.

Завітайте до сторінки нашого спецпроекту та беріть в ньому участь. Переможці отримають приз - поїздку до Брюсселя!


ПУБЛІКАЦІЇ
Сергій Сидоренко, Юрій Панченко, Європейська правда

На порозі торговельної війні: Україна та ЄС вийшли на новий етап суперечки про ліс-кругляк

Днями Україні доведеться ухвалити непросте рішення. Його наслідки можуть виявитися болючими або для країни, або особисто для президента. Євросоюз вже написав до Києва листа, в якому дав кілька варіантів та попередив, що "замовчати" проблему не вийде...

Сергій Сидоренко, Європейська правда

Заступниця генсека НАТО: У рішенні саміту Альянсу точно буде йтися про Україну

Роуз Геттемюллер: "У вас усі сконцентровані на обгортці, на формі! Всі питають: а чи буде у нас ПДЧ? Я взагалі не бачу для вас потреби так перейматися отриманням Плану дій щодо членства. Річні національні програми ведуть вас точно тією дорогою..."