Спецпроект "Європейської правди",
МЗС України, представництва Євросоюзу та Радіо ЄС

Як навчитися рівним правам у школі: гендерне виховання по-шведськи

Ми всі багато чули про рівні права у Швеції. Зокрема, писали про особливості декретної відпустки в цій країні, де її обов'язково мають "відгуляти" обидва батьки. 

Але найголовніше - принцип рівності супроводжує шведів ще з дитинства. Зокрема, у школі. 

Згідно зі шведським законом про освіту 1996 року, принцип рівноправності повинен охоплювати всі аспекти шкільного навчання.

 

Це означає, перш за все, що дівчатка і хлопчики мають знаходитися в рівних умовах і вчитель не повинен розділяти учнів за статевою ознакою або оцінювати їх, виходячи з гендерних стереотипів.

У Швеції не прийнято на уроках розділяти хлопчиків і дівчаток або давати їм різні завдання. Наприклад, на уроках праці хлопчики і дівчатка разом навчаються шиттю і плетінню, різьбленню по дереву та обробленню металу.

На заняттях із домоводства як хлопчиків, так і дівчат вчать прасувати білизну, прати, готувати їжу, планувати витрати на домашнє господарство. При цьому не робиться жодних статевих відмінностей на зразок того, що та чи інша робота є суто "чоловічою", або "жіночою".

 

Чи варто говорити, що вчитель у Швеції не має права нав’язувати дітям стереотипи, які б ставили під сумнів рівність статей.

– Що особисто для Вас означають слова "Бути європейцем?"

– Що здивувало Вас у інших європейських державах?

– В чому Україна має зберігати самобутність в європейській родині, а де нам варто змінюватися?

Публікуйте свої історії під хештегом #BeEuropean на Фейсбуці та у Твіттері, додавайте яскраві фото або відео та обов’язково робіть у Фейсбуці тег @MFA of Ukraine або @Європейська правда, щоб ми побачили ваш допис за запросили в ефір Радіо ЄС. Детальніша інформація - за лінком.

Завітайте до сторінки нашого спецпроекту та беріть в ньому участь. Переможці отримають приз - поїздку до Брюсселя!

ПУБЛІКАЦІЇ
Сергій Сидоренко, Юрій Панченко, Європейська правда

На порозі торговельної війні: Україна та ЄС вийшли на новий етап суперечки про ліс-кругляк

Днями Україні доведеться ухвалити непросте рішення. Його наслідки можуть виявитися болючими або для країни, або особисто для президента. Євросоюз вже написав до Києва листа, в якому дав кілька варіантів та попередив, що "замовчати" проблему не вийде...

Сергій Сидоренко, Європейська правда

Заступниця генсека НАТО: У рішенні саміту Альянсу точно буде йтися про Україну

Роуз Геттемюллер: "У вас усі сконцентровані на обгортці, на формі! Всі питають: а чи буде у нас ПДЧ? Я взагалі не бачу для вас потреби так перейматися отриманням Плану дій щодо членства. Річні національні програми ведуть вас точно тією дорогою..."