Якими НАТО бачить Україну та Росію у своїй новій стратегії

Аналітика коротко
Четвер, 30 червня 2022, 11:50

У середу саміт Північноатлантичного альянсу ухвалив нову Стратегічну концепцію.

Чинна версія Стратегічної концепції, яка була затверджена ще у 2010 році, давно та безнадійно застаріла. Цей документ не враховує докорінної зміни безпекової ситуації у Європі, "не помічає" нападів РФ на Україну 2014 та 2022 років та стверджує, що Росія має бути "стратегічним партнером" НАТО.

Нова стратегія НАТО у питаннях, які не стосуються геополітики, вийшла доволі цілісною. Якщо "російський" блок документа справді є непоганим, то про формулювання, які описують майбутнє України, те саме не скажеш…

Про нову Стратегічну концепцію НАТО читайте в статті редактора "Європейської правди" Сергія Сидоренка (з Мадрида) Сім загроз та дві України: що прописав НАТО у новій стратегічній концепції.

Напевно, головною інтригою нової стратегії було те, які формулювання пропишуть у ній стосовно Росії.

НАТО стверджує, що РФ є "найбільш значною та прямою загрозою для безпеки союзників та для миру і стабільності на євроатлантичному просторі". Альянс звинуватив Росію у системному використанні примусу, підривної діяльності, агресії та анексії як інструментів зовнішньої політики; у здійснення ядерного шантажу.

Нинішній документ, ніби дискутуючи з попередньою стратегією Альянсу, окремо наголошує: "Ми не можемо вважати Російську Федерацію своїм партнером" – утім, визнає, що повністю від контактів з РФ відмовитися не вийде. Альянс лишається на лінії екстреного зв’язку з РФ, у тому числі для спілкування у кризових ситуаціях.

Понад те, до останнього моменту в Альянсі були лобісти значно слабших формулювань. Джерела "Європейської правди" це підтверджують. Ситуація справді була дуже далекою від бажаної.

Початкові проєкти документа жахнули і друзів України, і офіційний Київ, якому довелося втрутитися.

Якщо "російський" блок документа справді є непоганим, то про формулювання, які описують майбутнє України, те саме не скажеш.

Про нашу державу згадують у двох параграфах з пів сотні у Стратегічній концепції. 

Один з них описує нинішню війну та констатує, що Україна має вийти з неї переможцем. 

Друга згадка про нашу державу стосується політики відкритих дверей, і тут все не настільки однозначно. 

Так, Альянс послався на рішення саміту 2008 року про те, що Україна одного дня стане членом НАТО. Але численні прохання і української експертної спільноти, і української влади про те, щоби привідкрити вікно для швидшого вступу, наприклад, в обхід ПДЧ – в документі лишилися не відображені.

Хоча для нас, безумовно, майбутнє українське питання та триваюча війна з РФ є важливішими за усі інші теми разом узяті, стратегічна концепція Альянсу мала охопити значно ширший спектр тем - і вона це зробила.

У новій стратегії Північноатлантичного альянсу можна виділити 7 загроз, чи то викликів, які Альянс визначив для себе у якості пріоритетних, і з якими планує боротися.

Докладніше - у матеріалі Сергія Сидоренка (з Мадрида) Сім загроз та дві України: що прописав НАТО у новій стратегічній концепції.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Статті

Залежність від сусіда: чому вступ України до ЄС прив'язаний до Молдови і навпаки

Україна та Молдова пов’язані у процесі інтеграції і будуть рухатися вперед тільки за умови, якщо і Київ, і Кишинів гарно виконуватимуть своє домашнє завдання.

Боротьба за танк: як Естонія декомунізувала головний символ радянської окупації

Усі спроби досягти компромісу з російською громадою не мали успіху. Тож в уряду Естонії не залишалося вибору, аніж йти на конфлікт.

Сербська відмова для Путіна: чи буде на Балканах військова база РФ

Навіщо РФ педалює питання створення військової бази у Сербії? І чи зможе Белград довго опиратися цьому тиску?