Президент Польщі схвалив закон про вплив Росії, спрямований проти опозиції

Понеділок, 29 травня 2023, 12:40

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що підписав законопроєкт про створення комісії, яка має на меті розслідувати російський вплив, але яку критики називають інструментом усунення з політичного життя політичних опонентів.

Свою заяву Дуда озвучив у понеділок, 29 травня, повідомляє "Європейська правда" з посиланням на RMF 24.

Дуда заявив, що схвалив законопроєкт у той час, як у США та деяких європейських країнах точаться дискусії про вплив Росії на політику. Він також повідомив, що направить його до Конституційного суду через сумніви щодо деяких положень.

"Російський вплив, який призвів до низки турбулентностей, наслідком яких – на мою думку і не тільки на мою думку – є, серед іншого, російська агресія проти України, енергетичні проблеми, які зараз впливають на Європу, вони є фактом, і я не маю сумнівів, що вони потребують пояснення", – сказав Дуда.

За його словами, також слід створити комісію з розслідування впливу Росії на рівні Євросоюзу. Він повідомив, що попросив прем'єр-міністра Матеуша Моравецького винести це питання на розгляд Європейської ради.

Парламент Польщі остаточно схвалив комісію з питань впливу РФ, рішення за президентом

"На мою думку, така комісія повинна бути створена на європейському рівні для того, щоб розслідувати російський вплив також і в європейських інституціях", – сказав президент Польщі.

Законопроєкт про російський вплив на безпеку Польщі набуде чинності протягом тижня після опублікування.

Законопроєкт передбачає, що комісія проаналізує офіційні документи, випадки передання інформації третім особам, ухвалення "шкідливих рішень" тощо у період з 2007 по 2022 рік.

Комісія також матиме повноваження скасувати адміністративні рішення, ухвалені внаслідок російського впливу; заборонити виконання функцій, пов'язаних із розпорядженням державними коштами, на строк до 10 років, а також анулювати допуск до державної таємниці на 10 років.

Польська опозиція, насамперед партія "Громадянська платформа" та її лідер Дональд Туск, вважають, що ініціатива "Права й справедливості" спрямована проти них – передусім у контексті Смоленської авіакатастрофи 2010 року.

На думку опонентів, закон покликаний усунути Дональда Туска з політичної сцени перед парламентськими виборами або принаймні принизити його в очах виборців. Звідси назва закону у Польщі – "лекс Туск".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: