Ольгіно проти президента Італії: що відомо про атаку з почерком російської "фабрики тролів"

Понеділок, 6 серпня 2018, 11:00 — , для Європейської правди
Фото Dailymotion

В Італії розпалюється конфлікт навколо інформації про втручання російських "тролів" у знакові події італійської політики.

Рим тільки зараз починає розуміти, наскільки вразливою є система інформаційної безпеки і які наслідки це може мати.

Щодо маніпуляцій у соціальних мережах під час виборів 4 березня говорили й раніше. Але тепер йдеться про нове: участь твіт-тролів у скоординованій атаці на главу італійської держави.

Президента – у відставку

У понеділок по обіді спеціальний парламентський комітет з питань безпеки, що здійснює нагляд за діяльністю секретних служб Італії (зазвичай його називають італійською абревіатурою COPASIR), має заслухати доповідь глави Департаменту з інформації та питань безпеки (DIS, одна з трьох розвідувальних служб Італії).

COPASIR раніше вже звертав увагу розвідки на спроби зовнішнього впливу через інтернет на італійські вибори, але тоді забракло доказів.

Схоже, що цього разу без серйозного розслідування не обійдеться.

Інтернет-атаки відбулися тоді, коли події в Римі вкотре пішли не за сценарієм.

Італія – парламентська республіка, її президент зазвичай виконує церемоніальну роль і має не багато політичних важелів... але в ніч з 27 на 28 травня голова італійської держави використав свої повноваження "на повну". Тоді він розглядав кандидатури на посади в уряді і офіційно відмовив "Руху 5 зірок" та "Лізі" погодити призначення скандально відомого політика Паоло Савони на посаду міністра економіки.

Як пам’ятаємо, це призвело до розвалу коаліції, але за кілька днів партії відновили переговори, домовилися про нового міністра економіки, а одіозному Савоні знайшли іншу посаду – міністра у справах ЄС. І президент Серджо Матарелла цього разу не став блокувати його призначення.

Але тільки зараз стало відомо, що сталося між двома рішеннями президента.

Відразу після заяв Матарелли про те, що він не бачить Савону в новому уряді, у Twitter блискавично з’явилися близько 400 нових профілів, які почали пропонувати президенту негайно "піти у відставку" або ж містили образливі повідомлення, марковані хештегом #MattarellaDimettiti ("Матарелла – у відставку"). Це відбувалося на тлі слів Луїджі Ді Майо про імпічмент президенту Італії, за які він потім публічно перепрошував.

Крім того, майже 40 тисяч повідомлень з вимогою про відставку Матарелли направлялося, вірогідно, із Санкт-Петербурзького офісу "Агентства інтернет-досліджень", тобто так званої Ольгінської "фабрики тролів".

Виходить, Ольгіно працювало на відставку президента Італії?

І хоча юридично буде важко довести належність профілів у Twitter до прокремлівського агентства, дані про залученість "ольгінців" уже перевіряють італійські правоохоронні органи. До того ж частина задіяних профілів вже відома світові – вони фігурували у розслідуванні спецпрокурора Мюллера щодо втручання РФ в американські вибори.

Чи дійсно за атаками на президента Італії стоять російські "тролі"? Цей факт зацікавив прокуратуру Рима, кіберполіцію разом зі спеціальним підрозділом боротьби із тероризмом. Днями буде відкрито провадження за фактом ймовірних онлайн-атак проти глави Італійської Республіки у травні цього року.

"Маячня" та її розслідування

Новини про ці події розділили італійську політичну еліту на тих, хто заперечує факт атаки (на чолі з представниками "Руху 5 зірок" та "Лігою"), і тих, хто не лише вважає інформацію правдивою, але й починає розуміти "справжність" перемоги "Руху" та "Ліги" на цьогорічних виборах.

Партії уже обмінялися "люб’язностями".

"Маячня то все... Я не думаю, що кілька підроблених онлайн-записів щось змінять", – коментує Маттео Сальвіні, лідер "Ліги" та міністр внутрішніх справ Італії в газеті Il Foglio.

На це одразу відповів у Twitter теперішній лідер Демпартії Маттео Орфіні. Він нагадав, що йдеться про офіційні докази. "Прокуратура Рима відкриває провадження за фактом онлайн-атак на президента Матареллу і вбачає у цьому російський слід", – зазначив політик.

Це факти, але міністр внутрішніх справ – що має забезпечити законність – назвав їх "маячнею". Лідер Демпартії Італії Маттео Орфіні

Та повернемося до комітету COPASIR, що долучається до розслідування.

Комітет працює для обох палат парламенту та має повноваження наглядати за спецслужбами Італії на предмет "поваги до Конституції та законів Італії виключно у частині, що стосується захисту безпеки держави та її інституцій".

COPASIR має доволі широкі повноваження, зокрема, право отримувати копії усіх документів, і навіть секретних, пов’язаних із розслідуваннями як судових органів влади, так і спецслужб. Він також контактує із очільниками усіх відомств під час засідань міжвідомчого комітету Італії з питань безпеки, де головує прем’єр і беруть участь голови стратегічних міністерств: МЗС, МВС, міністерств оборони, юстиції, економіки і фінансів, економічного розвитку.

Комітет складається із п'яти депутатів нижньої палати та п'яти сенаторів у пропорційній відповідності до парламентських груп. Очолювати комітет має виключне право представник опозиції. Нині це – близький до екс-прем’єра Ренці політик, Лоренцо Гуеріні, що обійняв посаду у липні цього року.

І якщо за підсумками його роботи факт втручання буде доведений, Демпартія посилить свої позиції.

Що далі?

Звісно, підтвердження інтернет-атаки на Італію у травні саме по собі мало що змінить, але може дати поштовх до подальших законотворчих дій. Демократична партія хоче максимально використати цей потенціал.

Зазначимо, що представники Демпартії не вперше наполягають на розслідуванні фейків. Схожа ініціатива лунала одразу після грудневого референдуму 2016 року, де Ренці отримав поразку, а потім стала частиною виборчої кампанії Демпартії.

Цього разу підстав для успіху більше.

До парламенту вже поданий законопроект від Емануеле Фьяно, депутата від Демпартії, що займається питаннями безпеки.

У ньому йдеться про створення парламентської комісії, що має перевірити, хто продукував "фейковий" контент, хто розпалював ворожнечу у соцмережах та створював підстави для дезінформації італійців.

Проте в публічному полі є також інша версія - що атака, принаймні частково, була здійснена з Північної Італії. Звісно, допоки йтиме розслідування, з’являтимуться і нові гіпотези. А "Рух 5 зірок" та "Ліга" збиратимуть інформацію, щоб відмежуватися від зазначених твіт-атак.

В кожному разі, очевидно, що справа ItaliaGate може мати серйозні наслідки і для самої Італії та італійців, і для всієї Європи, яка поволі усвідомлює необхідність захисту інформаційного поля від кібератак.

В тому числі – атак з Росії.

Автор: Вікторія Вдовиченко,

кандидат історичних наук

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
powered by lun.ua