Президент Естонії висловився за демонтаж суперечливого радянського танка у Нарві

П'ятниця, 5 серпня 2022, 13:11

Президент Естонії Алар Каріс висловився за те, щоби прибрати з набережної у Нарві радянський танк-меморіал, щодо долі якого останнім часом почалась бурхлива дискусія.

Колонку президента з позицією на цю тему розмістив суспільний мовник ERR, повідомляє "Європейська правда".

Каріс зазначає, що якщо раніше був би прихильником думки, що танк можна залишити на місці, додавши табличку з поясненням, то у нинішніх геополітичних обставинах цього вже недостатньо і місце танка - у музеї. 

У Вільнюсі з військового кладовища приберуть пам’ятник радянським воякам

На його думку, відкритий напад Росії на Україну змінив символічне значення меморіалів Другої світової війни у Європі, у тому числі в Естонії. Так, для багатьох старий радянський танк тепер асоціюється не з боями 1944 року, а з нинішньою війною Росії проти України. "Так і зі мною - тому що я бачив біль і горе, скоєні майже такими ж російськими танками в Україні", - зазначає Алар Каріс.

"Війна Росії проти України настільки жорстока, алогічна, настільки суперечить реаліям Європи XXI сторіччя, що у ставленні до неї не може бути півтонів. Це або проти цієї війни і проти сучасної Росії, або ж за цю війну і сучасну Росію. Для нейтральності більше немає місця", - наголошує президент.

"Таким символам зараз не місце у нашому публічному просторі. Якщо у нещодавньому минулому я би погодився, що достатньо додати табличку з поясненням історії танка - зараз цього недостатньо… Місце цього танка у музеї, де він знову стане частиною історії і не буде провокувати нас на суперечки у сучасності. Натомість ми будемо вирішувати справжні проблеми", - аргументує президент.

За його словами, те саме варто зробити з усіма пам’ятниками й меморіалами часів Другої світової - перемістити їх до музеїв або на кладовища, оскільки це не зачіпає нічиєї гідності, але й усуває приводи для конфронтації.  

"Мені подобається обнадійлива приказка про те, що у спільнот Естонії може бути різне минуле, але є спільне майбутнє… Нам потрібно спокійно говорити з людьми і пояснювати рішення", - пише президент.

Розмови про долю радянського танка на набережній Нарви активізувалися навесні 2022 року, коли в країні почали масово прибирати з вулиць радянські пам’ятники. 

Нарва - найбільше переважно російськомовне місто в Естонії і розташоване фактично на кордоні з РФ. Переважна більшість жителів (понад 80%) - етнічні росіяни, близько 36% мають російське громадянство.

Мер Нарви Катрі Райк висловилася проти перенесення радянського танка-пам'ятника, назвавши його частиною ідентичності місцевого російськомовного населення. 

В уряді висловили позицію, що танк все ж краще перемістити в інше місце

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Статті

Повернення до Міжмор’я: як оновлена польська концепція може допомогти Україні

Україна потребує допомоги, щоб набуття членства у ЄС було максимально плавним та ефективним. Допомогти у цьому може колишня геополітична концепція Міжмор’я.

Секрети у шафі Трампа. За що ФБР переслідує експрезидента США та що йому загрожує

Першим про обшуки розповів сам Дональд Трамп, звинувативши владу в політичних переслідуваннях. Але у ФБР пояснили, що ситуація справді серйозна...

Європа без росіян: як переконати держави ЄС закрити кордон для громадян РФ

Чи можливо на загальноєвропейському рівні заборонити видачу віз росіянам? Та як забезпечити єдність усіх країн-членів ЄС в ініціативі з візовими обмеженнями?