В Латвії збирають підписи за припинення утримання колишніх президентів коштом держави

Середа, 24 травня 2023, 14:30

В Латвії зареєстрували ініціативу, якою пропонується припинити витрачати державні кошти на утримання колишніх президентів країни.

Відповідна ініціатива зареєстрована на порталі Manabalss.lv, повідомляє "Європейська правда".

Пропозиція зібрала вже понад 8 тисяч підписів. Якщо ініціатива набере 10 тисяч голосів, її розгляне Сейм.

На думку автора ініціативи, це допоможе заощадити гроші та більше згуртувати суспільство.

"Зараз вчителям, медикам грошей не вистачає взагалі. Вони протестують, вікна б'ють і мало не зносять Стару Ригу. А ось ці президенти, вони такі гроші пропалюють. Там такі кошти на них – квартири, тощо. Тим паче, вони всі самостійні, у них пенсії такі, що нам тільки мріяти", – сказав у коментарі LSM автор ініціативи Вадим Кислов.

У відповідь керівник канцелярії президента Андріс Тейкманіс заявив, що пожиттєве утримання колишніх президентів – це загальноприйнята традиція держав.

"По суті, у всіх країнах президентам і після закінчення їх повноважень гарантується соціальне забезпечення. Президент залишається політично значущою персоною, і він схильний до певних ризиків безпеки",- зазначив він.

Колишні президенти Латвії Гунтіс Улманіс, Вайра-Віке Фрейберга і Валдіс Затлерс отримують пенсію в розмірі 50% від своєї зарплати і можуть розраховувати на надану державою квартиру. Пенсія президентів, починаючи з Раймонда Вейоніса – збільшилась до 85% від зарплати, але квартиру вони не отримують.

За даними президентської канцелярії, 2022 року на соціальні гарантії для Гунтіса Улманіса витрачено приблизно 122 тисячі євро, для Вайри Віке-Фрейберги – 142 тис. євро, утримання Валдіса Затлерса обійшлося в 71 тис. євро, Андріса Берзіньша – у 59 тис. євро та Раймонда Вейоніса – 85 тис. євро. Усі ці витрати оплачує президентська канцелярія.

"Президенту також надається один автомобіль і охорона до кінця життя. Це цілком обґрунтовано, оскільки президент також є власником дипломатичного паспорта до кінця свого життя. Крім того, у нього є один секретар. За бажання він може користуватися представницькими приміщеннями в Ризькому замку. Якщо президент після закінчення терміну своїх повноважень стає депутатом Сейму, членом Кабінету міністрів або парламентським секретарем, пенсія не виплачується", – пояснив Тейкманіс.

Нагадаємо, наприкінці травня у Латвії відбудуться президентські вибори. В них беруть участь міністр закордонних справ Едгарс Рінкевичс, якого висунула партія "Нова єдність", Улдіс Піленс, якого підтримує коаліційна партія "Об’єднаний список", та Еліна Пінто, яку висунули соціал-демократи. А от чинний голова держави Егілс Левітс від участі у виборах відмовився.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: