На запису у справі збитого MH17 упізнали російського генерал-майора

Четвер, 2 квітня 2015, 10:31

Один з підозрюваних, який, можливо, був причетний до катастрофи малайзійського Boeing-777 рейсу MH17, збитого над Донецькою областю, впізнаний Україною як співробітник Головного розвідувального управління Росії.

Про це пише голландський портал nrc.nl, посилаючись на дані прокуратури Нідерландів, яка веде розслідування катастрофи.

"Це перша конкретна вказівка на те, що голландська прокуратура розглядає версію участі високопоставлених російських (колишніх) військових", - пише видання.

Прокуратура Нідерландів опублікувала чотири перехоплених телефонних розмови про катастрофу MH17.

В прокуратурі не називають імен тих, хто телефонує, але заявила, що це була розмова між "сепаратистами". Офіцер прокуратури Фред Вестербейк розповів по телебаченню про те, що "записи справжні" і що "вони нами перевірені вздовж і впоперек".

Одна з перехоплених розмов вже незабаром після катастрофи була опублікована українськими спецслужбами.

За цією "реконструкцією" СБУ впізнала одного з учасників розмови Сергія Миколайовича Петровського, офіцера російської військової розвідки ГРУ. В розмові "Хмурий" - позивний Петровського - повідомляє, що він пішов з армії у квітні 2014 року в званні генерал-майора.

Відразу ж після звільнення з армії Петровський приєднався до одного з лідерів бойовиків Ігоря Гіркіна, відомого також під прізвищем Стрєлков.

На момент катастрофи Петровський був офіцером розвідки і заступником Стрєлкова в Донецьку. На аудіозапису СБУ чути, як співрозмовник Петровського привітався з ним як з "Миколайовичем". У версії нідерландської прокуратури ця частина запису прихована перешкодами.

За даними прокуратури, імена були приховані через безпеку людей на запису, хоча вони вже доступні в інтернеті.

Запис показує, що Петровський, можливо, є ключовою фігурою в кримінальному розслідуванні.

Наприклад, цей колишній генерал-майор організував транспортування ракетної системи "Бук" до Донецька, а звідти - далі в зону бойових дій.

"Не треба її нікуди ховати, вона зараз піде туди, ти зрозумів, куди", - говорить Петровський своєму співрозмовнику "Буряту".

Петровський користується непрямими фразами: "Це те, що я думаю?" Але "Бурят" менш обережний: "Так, так, так, "Бук".

Як раніше вже повідомляла нідерландська прокуратура, є багато ознак того, що MH17 був збитий з "Бука".

Бойовики в Східній Україні використовують українські мобільні телефонні мережі, які легко перехопити.

В останні місяць СБУ опублікувала на YouTube велику кількість цих розмов. На YouTube можна також знайти інші аудіофайли з Петровським.

Підозрюваний офіцер розвідки також є тією людиною, яка веде діалог на двох нових телефонних розмовах, опублікованих прокуратурою в понеділок 1 квітня.

З даних розмов з'ясовується, що "Бук" після авіакатастрофи був транспортований до Росії групою чоловіків під керівництвом людини з позивним "Бібліотекар".

Нагадаємо, літак рейсу MH17 компанії Malaysia Airlines розбився 17 липня 2014 року поблизу села Грабово. Всі 298 пасажирів, у тому числі 196 голландців, загинули.

Незалежне журналістське розслідування ще раніше вказувало на докази причетності Росії.

Як наголошується в дослідженні сайту Bellingcat, ракетна установка "Бук", яка була сфотографована і знята на відео 17 липня, недалеко від місця аварії, раніше була частиною військового конвою з Росії, недалеко від кордону з Україною.

Нідерланди очолюють розслідування міжнародної дослідницької групи (JIT), до якої входять також Австралія, Бельгія, Малайзія та Україна.

Через напружені відносини з Росією це розслідування проходить надзвичайно складно. Москва заперечує, що причетна до авіакатастрофи, і заявляє, що MH17, ймовірно, був збитий українським винищувачем.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.