Румунія воює за антикорупційну службу: до чого призведуть нові протести

Анжела Грамада, ESGA (Румунія) _ Понеділок, 11 вересня 2017, 09:17
Версія для друку Коментарі

Вже вдруге за 2017 рік у Румунії вирують антикорупційні протести. Трохи більше ніж півроку минуло з наймасовіших з часів повалення диктатури Чаушеску протестів, а уряд анонсує нові зміни, що викликали обурення в суспільстві.

Минулого разу причиною протестів була урядова постанова, що амністувала багатьох чиновників, засуджених за корупцію. А самі корупційні дії (якщо збитки від них не перевищував 45 тис. євро) пропонувалося декриміналізувати.

Суспільство обурила і швидкість ухвалення цього рішення – воно було створено похапцем і не супроводжувалося ані громадським, ані експертним обговоренням. Як наслідок – січневі протести змусили Кабмін скасувати скандальну постанову. Згодом у відставку пішов міністр юстиції – формальний винуватець конфлікту.

Однак на цьому успіхи протесту обмежилися. Не було проведено ані дострокових парламентських виборів, ані масштабної корекції уряду.

І ось Кабмін виступив з новою скандальної ініціативою.

23 серпня їх озвучив новий міністр юстиції Тудорел Тоадер. Суть нових пропозицій – ліквідація політичної незалежності Судової інспекції, спеціального органу по боротьбі з корупцією в судовій сфері.

Якщо зараз співробітників цієї інспекції призначає Вища рада магістратури, то після законодавчих змін – міністр юстиції.

Також пропонується обмежити повноваження президента (нинішній президент Румунії Клаус Йоханніс підтримує опозиційні політичні сили).

Зокрема, президента хочуть позбавити права призначати керівництво прокуратури і Нацуправління по боротьбі з корупцією. Ці повноваження знову переходять до міністра юстиції.

Оголошення цих планів призвело до нових багатотисячних акцій у столиці та інших містах. Однак вже зараз кількість протестувальників різко знизилася – як правило, в центрі Бухареста вечорами збираються кілька сотень людей.

У чому різниця між попередніми і нинішніми протестами?

По-перше, правляча команда врахувала свої помилки. Нова ініціатива була проголошена заздалегідь, підкреслювалося, що до винесення законопроекту на розгляд (а тим більше – до його ухвалення) буде проведена серйозна дискусія.

Це дозволить виключити найбільш одіозні норми з майбутнього документа.

Втім, відсутність самого законопроекту (міністр озвучив лише ініціативи) не дозволяє експертам дати однозначну оцінку.

 

Поки мовчить і ЄС – хоча там явно не в захваті від нових ініціатив, офіційні коментарі з’являться лише після офіційної публікації нових ініціатив.

Виняток – різка реакція з боку посольства США. Настільки різка, що один із депутатів правлячої партії навіть запропонував оголосити посла персоною нон грата за втручання у внутрішні справи країни.

Чи означає це, що масштабні протести неможливі і рейтингу партії влади нічого не загрожує? Зовсім ні.

Якщо на початку року рівень підтримки соціал-демократів був стабільно високим (і це, зрештою, забезпечило їх виживання), то останні опитування показали перші ознаки падіння рівня їх підтримки. Втім, зараз підтримка дій правлячої партії залишається на високому рівні в 46% – говорити про швидкий обвал рейтингів поки не доводиться.

Поступове зниження рівня підтримки влади дає протестам набагато більше шансів на успіх. Однак для успіху необхідний і другий компонент – партія, чий рейтинг зростає, і відповідно, яка буде готова очолити протести.

Ось цього в Румунії зараз немає. Теоретично падіння підтримки партії влади мало б викликати зростання рейтингів опозиційних сил. Однак в реальності цього не відбувається.

Швидше за все, це пов'язано з тим, що ці партії так і не змогли запропонувати суспільству свій порядок денний, обмежившись критикою влади.

Саме тому масштабні протести в Румунії малоймовірні найближчим часом, але цілком вірогідні в недалекому майбутньому.

І нарешті – про об'єкт суперечки, про долю антикорупційних органів. Не можна сказати, що їхня робота є ідеальною. Однак вони досягли суттєвого успіху в забезпеченні своєї незалежності від політичних сил.

Це те, що соціал-демократи і намагаються усунути. І те, що може стати каталізатором протестів.

Адже за останні роки Румунія звикла до думки, що антикорупційний орган має бути незалежним. І користь від такої ситуації очевидна для значної частини громадян.

 

Автор: Анжела Грамада,

президент Асоціації експертів з безпеки та глобальних питань (ESGA, Румунія)

Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями і відображають виключно точку зору автора

ЧИТАЙ ТАКОЖ
ПУБЛІКАЦІЇ
Дарія Гайдай, Центр "Нова Європа"

Новий балканський виклик: територіальна суперечка, що може заблокувати розширення ЄС

Територіальна суперечка між Хорватією та Словенією стала загрозою для всієї балканської політики ЄС. Якщо вже Словенія та Хорватія не можуть домовитися десятиліттями, то якими будуть переговори між Хорватією і Сербією?

Cергій Сидоренко, Європейська правда

Чи скасують безвіз Україні: що не так у боротьбі Брюсселя за антикорупційний суд

"Європейська правда" має підстави стверджувати, що реальної загрози безвізу через антикорупційний суд немає. Чим можна це підтвердити та що може втратити Україна, якщо ігноруватиме вимоги партнерів – читайте у нашій статті...Мар'яна Каганяк, Офіс із просування експорту

Експортери в пошуках підтримки: як допомогти виходу на нові ринки

Українські компанії впевненіше розглядають експорт як більш вигідний спосіб збільшення продажів продукції та послуг. Упевненість експортувати виникає тоді, коли є знання, вміння, а також перевірені контакти в країні експорту та експертна підтримка.

Тарас Качка, Міжнародний фонд "Відродження"

ЄС на порозі змін: чому цей рік є вирішальним для євроамбіцій України

Цей рік – ідеальний для формування нового змісту наших відносин з ЄС. Внутрішні дискусії в Євросоюзі про своє майбутнє – найкраща для цього нагода. Адже незабаром порядок денний ЄС буде сформовано на десятиліття.


АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter