Як працюють на практиці нові правила Шенгену? Спецпроект "Безвізовий щоденник"

П'ятниця, 26 червня 2015, 08:22 — Радіо ЄС та Європейська правда

Ви звикли читати на "Європейській правді" новини та аналітику щодо безвізового режиму?

Тепер ви матимете змогу не лише читати, а й слухати нас :)

"Європейська правда" та Радіо ЄС, що мовить в Києві та у восьми інших містах України, розпочали спільний проект із назвою "Безвізовий щоденник".

Не секрет, що для скасування віз Україна має виконати низку завдань – від впровадження біометричних паспортів до оснащення кордонів. Наша задача – тиснути на владу, вказуючи на недопрацювання та проблеми, щоби ми вклалися у графік і вже в 2016 році громадяни України могли їздити до ЄС без віз.

Ми не лишимо поза увагою також поточну ситуацію з отриманням шенгенських віз.

Тому перша радіопрограма, яка вийшла в ефір 23 червня, була присвячена нововведенню – впровадженню "біометричних" правил Шенгену – для отримання віз відтепер потрібно сканувати відбитки пальців.

Від початку нового тижня ми публікуватимемо для наших читачів тексти програм,

а наразі – перший спільний матеріал про те, як на практиці працює "шенгенська біометрика" у консульствах та візових центрах.

* * * * *

У вівторок ми вирішили побачити всю процедуру зняття відбитків пальців на власні очі та провели півдня у візовому центрі, що розташований у столичному торговельному центрі "Гулівер" та приймає документи до 12 країн Євросоюзу.

Головний висновок такий:

якщо зібралися в Європу, і віза поки не "горить" – наприклад, їдете у серпні, – то в найближчі два тижні до візового центру не ходіть.

Збережете і власний час, і здоров’я.

Адже проблема в тому, що у найближчі тиждень-два більшість візових центрів прийматимуть людей лише до 12-ї години. Це саме по собі створює черги. а враховуючи, що нова процедура ще не відпрацьована, нині проблем – найбільше.

Тепер по пунктах:

1.  Забудьте про єдині правила Шенгену, коли йдеться про нову процедуру.

Хоча формально всі консульства в "Гулівері" обслуговує одна фірма-посередник, на практиці в різних країнах нині все по-різному.

Так, у вівторок о 8-й ранку біля входу в будівлю стояв справжній "мітинг" - за кількістю людей. Чомусь усі хочуть бути першими, щоби пройти нову процедуру якнайшвидше.

В деякі країни приходиш без попереднього запису, просто в порядку живої черги, в деякі (мабуть, у "сезонні", в тому числі в Іспанію та Італію) лише за попереднім записом через сайт або call-центр. Хоча ось Греція приймає без попереднього запису.

2.  Візові центри хвалилися, що надають увесь комплекс послуг в одному місці, але фактично тепер треба стояти в трьох чергах.

Спочатку ви отримаєте номерок на чергу до віконця, де перевіряють пакет документів. Там їх дивляться, віддають назад, запаковують у прозорий файл, скріплюють степлером та ставлять наліпку "оброблено".  

Далі треба відстояти чергу до каси банку на оплату. Черга в банк - найдовша. Вікон для прийому документів більш ніж 70, а каси тільки дві.

Причому ви навіть не маєте змоги оцінити величину черги.

Якщо біля банківського віконця ви бачите 20 людей, то насправді їх може бути за півсотні, адже дехто сидить подалі, а представники туристичних компаній – взагалі займають чергу одразу для десятків своїх клієнтів.

Після оплати йдемо в третю чергу - в інший зал, де знімають біометричні дані (відбитки пальців). Там знову реєструємося в терміналі і сидимо в залі, чекаючи на свій номер на екрані. Потім потрапляємо в окремі кабінки (їх приблизно 25), де віддаємо пакет документів і "здаємо пальці".

 

Та нагадаємо, в кожному консульстві  - своя процедура. Припустимо, у візовому центрі Італії один із заявників розповів нам, що здав документи о 9-й ранку і одразу отримав талончик на зняття біометрики аж на 12.30.

Тих, хто за звичкою хотів прийти, віддати документи і повернутися на роботу, попереджаємо: тепер так не вийде.

Водночас, якщо ви їдете до Норвегії або Данії, то документи перевірять швидко, бо людей мало, і єдина проблема – вистояти чергу в касу банку. Якщо ж ваша мета – Греція, Польща чи низка інших "популярних" країн, то вам, схоже, не пощастило.

Навіть о 12:30 у візовому центрі були люди, які прийшли до "Гулівера" о 8:30, але ще не потрапили до біометристів.

3.  Біометрика

Хтось скаже, що  процедура здачі відбитків пальців досить швидка, але за європейськими нормами вона повільна.

Ще до переходу України на біометрику представник Єврокомісії, з яким ми консультувалися, розповів, що за досвідом інших країн у держав-початківців вона забирає 1 хвилину 40 секунд на кожного відвідувача, а у тих, які вже відлагодили процес, він триває лише 40 секунд.

В Києві ж – принаймні, в перший день роботи біометрики – "опрацювання" однієї людини забирало до 5 хвилин!

Причому три хвилини з цього часу витрачалися на... розпакування дівчинкою-оператором того файлика з документами, який перед тим степлером запечатала її колега у вікні перевірки документів :)))

На фото найтриваліша частина біометричної процедури - розпакування файлика.
І ми не жартуємо:)

Сама ж процедура "зняття пальчиків" і справді нетривала.

Сканують паспорт, інформація з’являється на моніторі,  кладемо на скло перші чотири пальці лівої руки, перші чотири пальці правої руки, великі пальці лівої та правої - і все! До побачення, чекайте на візове рішення!

Звичайно ж, такі затримки – "проблема новизни". Припускаємо, що вже сьогодні візовий центр працює значно швидше, а це означає, що черги скорочуватимуться.

Варто додати також, що порядок дій працівників візового центру відпрацьований, всі знають свої обов’язки. Тож у цьому плані підготувалися (принаймні у київському центрі) дуже добре.

4.  Туроператори.

Це, мабуть, найяскравіша зміна, яка суттєво б’є по існуючій візовій практиці.

Якщо раніше акредитовані при посольстві туристичні оператори могли самі оформлювати візи клієнтам, то нині немає іншого шляху, аніж особистий візит до візового центру.

В залі візового центру ви побачите дівчат в уніформах того чи іншого туроператора. Компанія, як і раніше, збирає у своїх туристів документи, але далі призначає їм дату і час візиту до Візового центру.  

Але коли клієнт з’являється, йому віддають його ж документи та ведуть до віконця подання - запакований пакет з талончиком для залу біометрики видають лише власникові паспорту.

У тих випадках, за якими ми спостерігали, про кожного клієнта доводиться піклуватися аж двом дівчатам.

Перша водить клієнта до віконця, друга - займає черги в банки і на біометрику, якось розраховуючи час черги до банківської каси і на взяття відбитків пальців.

Потім дівчата оплачують разом із туристом візовий збір та послуги центру та ведуть на біометрику, де, нагадаємо, вони теж попередньо зайняли вам чергу! Тобто в підсумку туроператори виконують роль хостес або консультантів: ідіть туди, зробіть це, постійте ось тут, попийте водички, не нервуйте :) і таке інше.

Як нам розповіли представники великих туроператорів, нинішня хаотична процедура зрештою має змінитися.

Має бути забезпечена можливість того, щоби туроператори самі подавали документи і здійснювали оплату, а туристам будуть призначати лише час приходу на біометрику.

Але наразі, як бачимо, система не працює так, як повинна.

Чи зможуть візові центри налагодити простішу схему, буде зрозуміло, напевно, за декілька тижнів. Але якщо лишиться нинішня процедура, перевантаження візових центрів в пікові (літні та передноворічні) періоди – гарантоване.

5.  Люди.

Попри весь цей хаос, більшість заявників у перший день нововведень були досить терплячими.

Мало хто скаржився, що #всепропало та #всепогано.

Більшість стримано ділилися враженнями, були розчаровані, що процедура забирає так багато часу, але зазначали: "Що поробиш, сьогодні перший день, зрозуміло, що все не може працювати як годинник".

Це - черга в залі вже ПІСЛЯ закриття візового центру. Людей все одно досить багато

Тож маємо сподівання, що найближчим часом все систематизується, і похід до візового центру не забиратиме більш ніж годину вашого часу.

Наразі – повторимо – ми не радили б вам поспішати з поданням документів, якщо ваш візит до Європи запланований не в наступному місяці, а у серпні чи вересні.

А ми невдовзі знову завітаємо до візового центру, щоби перевірити, як працює нова система і чи вдалося виправити нинішні огріхи.

Матеріал підготовлено в рамках спільного проекту "Європейської правди" та Радіо ЄС "Безвізовий щоденник".

Читайте та слухайте нас щодня о 9:30, 13:30, 18:30 на Радіо ЄС - Європейській Станції. 

А від початку наступного тижня щоденні ефіри "Безвізового щоденника" читайте та слухайте також на сайті ЄвроПравди!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: