ЄСПЛ: Україна незаконно конфіскувала у чеха 31 тис. євро

Четвер, 11 липня 2019, 12:33

Європейський суд з прав людини 11 липня визнав, що українська влада наклала надмірне індивідуальне покарання на громадянина Чехії, конфіскувавши у нього всю суму незадекларованих готівкових коштів на кордоні.

Про це повідомляє "Європейська правда".

Заявник, Василь Садоча, є громадянином Чехії, який народився 1972 року і живе в Оломоуці, Чеська Республіка.

Справа стосується його скарги на те, що українські митники вилучили у нього 31 тис. євро готівкою в аеропорту "Київ Жуляни".

У липні 2011 року Садоча мандрував з України до Польщі з 41 тис. євро. Ручний багаж провели через рентген, і чоловіка запитали, чи перевозить він гроші, після чого він показав готівку митникові. Чеха звинуватили у порушенні митного кодексу за те, що він не задекларував повну суму, і 31 тис. євро вилучили на місці.

ЄСПЛ визнав Молдову винною в порушенні прав висланих турецьких вчителів

Український суд спершу постановив, що конфіскація грошей базується на законі, зокрема на Митному кодексі та Постанові Національного банку про декларування суми понад 10 тис. євро.

ЄСПЛ, зокрема, постановив, що конфіскація всієї незадекларованої суми грошей, схвалена українськими судами, наклала на заявника індивідуальне та надмірне навантаження і була непропорційною до вчиненого злочину.

Суд зауважив обставину, що на час події в Україні не було обмежень на суми, які можна перемістити за кордон за умови декларування. Адвокат заявника визнав, що він не задекларував гроші, однак, він не знав, що він повинен декларувати їх. Він також стверджував, що 31 тис. євро той отримав від приватного позичальника, та надав відповідні документи. 

У Мін’юсті кажуть, що указ Зеленського щодо суддів ЄСПЛ кращий за попередній

"Суди не вивчили, чи гроші були отримані на законних підставах. Сама влада не виказувала жодних сумнівів щодо обґрунтованості кредитного договору, і суд, таким чином, не мав права ставити під сумнів законність походження конфіскованих грошей", - сказано в рішенні ЄСПЛ.

"Також не було жодних ознак того, що він навмисно прагнув обійти митні правила, адже влада не почала кримінального провадження, що свідчить про те, що вона не бачила наміру з його боку обманювати", - зазначає ЄСПЛ.

Єдиною неправомірною поведінкою, яка, таким чином, була приписана чехові, хоч і не кримінальною, було його нездання письмової декларації до митних органів. Для заявника сума була суттєвою, тоді як для держави - ні, підкреслюється в ухвалі.

ЄСПЛ ухвалив рішення у справі акції "Він вам не Дімон" у Росії

ЄСПЛ вказав, що конфіскація не призначалася як грошова компенсація за шкоду, а радше як засіб стримування та покарання. 

Однак він зазначив, що його завдання не полягає в тому, щоб спекулювати на розмірі штрафу, який мав би бути накладений замість конфіскації всієї незадекларованої суми грошей.

"Суд постановив, що питання матеріальної шкоди ще не готове до вирішення, і він відклав його, щоб дати сторонам можливість надати письмові зауваження та повідомити про якусь угоду. Суд постановив, що визнання порушення саме по собі є достатньою справедливою компенсацією за нематеріальну шкоду", - додали в ЄСПЛ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: