Литва вважає, що Латвія порушила домовленості, почавши торгівлю електроенергією з РФ

Четвер, 12 листопада 2020, 15:51

Уряд Литви звернувся до Латвії з приводу рішення почати торгівлю електроенергією з Росією, оскільки Литва вважає це порушенням тристоронньої угоди.

Про це заявив у четвер міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс, повідомляє "Європейська правда" з посиланням на портал Delfi.

 "Ми вже і в усній формі інформували, і, звичайно, інформуємо в письмовій, оскільки в ситуації, коли не підтверджена нова методика, відповідно діє методика 2018 року, в ній якраз не передбачені можливості торгівлі електроенергією з Росією, що латиші начебто і почали робити. Це об'єктивні факти, їх слід фіксувати", - сказав Лінкявічюс.

Латвія почала торгівлю з Росією через кілька днів після того, як Литва припинила торгівлю електроенергією з Білоруссю відразу після запуску Білоруської АЕС в Островці 3 листопада, хоча лінії електропередачі, що з'єднують дві країни, як і раніше передають фізичні потоки електроенергії.

Латвія стверджує, що, після припинення торгівлі електроенергією з Білоруссю з боку Литви, починає ґрунтуватися на новій тристоронній методиці Латвії, Литви та Естонії про торгівлю з третіми країнами.

У Литві ця методика викликала великі дискусії - її схвалило міністерство енергетики, але не затвердила Державна рада з регулювання енергетики, її критикують і консерватори, які виграли вибори до Сейму. Методика дозволяє імпортувати певну кількість електроенергії з Росії, однак у цій електроенергії повинна бути гарантія походження, яка доводить, що вона вироблена не білоруськими виробниками.

Міністр енергетики Литви Жигімантас Вайчюнас стверджує, що нова методика торгівлі балтійських країн з Росією електроенергією перегородить доступ на ринок балтійських країн комерційному потоку електроенергії з Білорусі. Він вважає, що з боку Литви було наївним сподіватися на методику, яка б не тільки не впускала білоруську електроенергію, але і не дозволяла Латвії та Естонії впускати російську.

Лінкявічюс зазначив, що переговори з Латвією щодо інструментів бойкоту електроенергії з Білоруської АЕС тривають. "Ми постійно обговорюємо з латишами, там, в чомусь не згодні, в чомусь згодні, це нормальний переговорний процес, я думаю, що він і буде продовжуватися", - сказав міністр.

Раніше комітет з європейських справ Сейму Литви закликав уряд підвищити тиск на Латвію в питанні торгівлі електроенергією з Росією. Депутати підозрюють, що таким чином на литовський ринок може надходити електроенергія, вироблена на Білоруській АЕС в Островці.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Статті

Глава посольства США: Україна також може вступити до НАТО без ПДЧ

Крим і Донбас – це Україна, і цей факт матиме величезне значення, коли ми будемо ухвалювати рішення про вашу подальшу підтримку у війні.

А Ердоган проти: навіщо Туреччині блокувати розширення НАТО

Чи використає Анкара своє право вето для блокування членства Фінляндії та Швеції? Такий демарш більш схожий на запрошення західних країн до торгу.

Сенатор, що воює за РФ: через кого у США загальмували нову допомогу Україні

Влітку 2018 року Ренд Пол їздив у Москву, привіз звідти конфіденційний лист до Трампа. І нібито намагався стати посередником у врегулюванні "українського питання".