Держсекретар США: Китай - найбільша загроза світовому порядку у довгостроковій перспективі

П'ятниця, 27 травня 2022, 13:47

Держсекретар США Ентоні Блінкен зазначив, що Китай з його потугою та ідеологічними цінностями є найбільшою глобальною загрозою у довгостроковій перспективі.

Про це йдеться у матеріалі Politico, пише "Європейська правда".

Блінкен окреслив два конкуруючі бачення того, як у майбутньому може виглядати світ: одне - Китаю, авторитарної однопартійної держави, друге - на основі концепції США про об’єднання союзників і партнерів, для яких спільними цінностями є демократія, права людини і міжнародний порядок, заснований на правилах. 

Союзник, якого боїться Путін: як Китай може допомогти стримати агресію РФ

"Китай - це єдина держава, яка і прагне змінити світовий порядок, і має все більшу економічну, дипломатичну, військову й технологічну потугу для того, щоб бути здатною це зробити. Бачення Пекіна відкинуло б нас від універсальних цінностей, які значною мірою забезпечували прогрес світу останні 75 років", - зазначив Блінкен. 

Він наголосив, що США не хочуть конфлікту чи нової "холодної війни" і налаштовані уникнути і першого, і другого. 

"Ми не будемо намагатися позбавити Китай ролі великого глобального гравця, чи заважати йому - чи будь-якій іншій країні - розвивати свою економіку чи просувати інтереси свого народу. Проте ми будемо захищати і посилювати міжнародне право, угоди, принципи та інституції, які підтримують мир і безпеку… і уможливлювати середовище, в якому усі країни, включно зі Штатами і Китаєм, можуть співіснувати і співпрацювати", - зазначив держсекретар.

Блінкен додав, що попри усі розбіжності США і Китаю "доведеться мати справу одне з одним" в осяжному майбутньому і це "одні з найбільш складних і визначальних відносин з усіх, які ми нині маємо у світі". 

Держсекретар наголосив на потенційних ризиках для США і союзників, які створює співпраця Китаю з Росією. "Коли РФ відкрито готувалася до вторгнення в Україну, президент Сі та президент Путін заявили про "безмежну дружбу" мі своїми державами. А цього тижня, коли президент Байден був у Японії, Китай і РФ провели спільне патрулювання стратегічних бомбардувальників у регіоні", - зазначив Блінкен.

У китайському посольстві відреагували на його слова заявою про те, що відносини Китаю і США зараз - "на визначальному перехресті" та що Пекін сподівається на те, що сторони згладять розбіжності і зосередяться на співпраці. 

Промова Блінкена створює тло для майбутньої телефонної розмови між президентом США Джо Байденом і лідером Китаю Сі Цзіньпіном найближчими тижнями. 

Читайте також: Жорстка розмова на Алясці: як США та Китай домовлялися про новий порядок у світі

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Статті

"Кандидат у члени" Тримор'я: як Україні краще скористатися новим статусом

Що означає для України новий статус держави-партнера в Ініціативі Тримор’я? І що потрібно зробити, щоб розвинути цей успіх?

Досить симуляції. Чому Україна має розірвати відносини з Білоруссю Лукашенка

Політика особливого ставлення до режиму Лукашенка, яку проводив Київ, колись справді мала сенс. Проте зараз аргументів на користь цього більше не існує.

Як діють санкції та коли вони вплинуть на Путіна: стаття головного дипломата ЄС

Чи справді західні санкції впливають на російську економіку? Проста відповідь: вони вже починають давати ефект, і найближчими місяцями він зростатиме.