Наталя Іщенко

журналіст, редактор порталу "Балканський оглядач"
Всі публікації автора
"Міні-Югославія": що ЄС готовий запропонувати Балканам замість членства
"Міні-Югославія" – так "регіональний економічний простір" на Західних Балканах вже встигли "охрестити" медіа. ЕС нічим замінити європерспективу для Балкан, і в умовах, коли в реальності членство не є можливим, Європа вимушена вигадувати та фінансувати "підготовчі" проекти.
ЄС отримав територіальну суперечку: чому Хорватія не визнала рішення Гаазького суду
Рішення Гаазького суду мало поставити крапку в спорі, що триває вже 25 років, але замість цього дало старт суттєвому загостренню ситуації. На мапі Європи з’явилася нова точка напруги. Рішення суду лише розпалило територіальну суперечку двох членів ЄС: Хорватії та Словенії.
Косово голосує проти безвізу: чи збереже напіввизнана країна проєвропейський курс
Результати виборів у Косові стали справжньою бомбою - перше місце зайняв ультраправий блок, лідера якого звинувачують у воєнних злочинах. Реалізація їхніх обіцянок може заблокувати євроінтеграцію Косова, включаючи безвіз для косоварів.
Вечеря останньої надії. Чи здатний ЄС зупинити конфлікт на Балканах
Нових ліків для Західних Балкан у ЄС немає. Залишається тільки "виховна робота" – намагання переконати еліти регіону, що мир та співпраця кращі за розбрат і війну. Але Брюссель не готовий дати головний "приз", на який у регіоні чекають вже півтора десятка років – почати реальну процедуру вступу до ЄС.
Мирний план ЄС чи торгівля суверенітетом? Чим загрожує нова криза у Косові
Відставка косовського уряду може створити загрозу мирному врегулюванню на Балканах. Європейські політики й надалі наполягають на продовженні переговорів із Сербією та Чорногорією. Але, здається, сама Європа – і не тільки – має з цього приводу великі сумніви.
Хто не скаче, той Вучич. За що стоїть "сербський Майдан"
"Протест проти диктатури" проходить мирно: з креативними плакатами, барабанами, скандуванням лозунгів та образливих для Вучича куплетів. Втім, до протестів приєдналися профспілки військових та поліцейських. Це – прозорий та потужний сигнал для влади з боку силовиків. Сильніший, ніж камінці у вікна.
Держава трьох народів. Як зміниться політичний устрій Боснії і Герцеговини
Хорватські політичні лідери наполегливо просувають ідею рівноправності усіх трьох народів Боснії і Герцеговини і через це вимагають розширення прав хорватів. Попередньої згоди на це керівництва БіГ, здається, вже досягнуто.
Занадто проєвропейський: навіщо лідеру сербських перегонів підтримка Путіна
Вміння змінювати свої політичні переконання та багатий політичний досвід зробили Вучича претендентом №1 на пост президента Сербії. Нинішні вибори покажуть рівень підтримки радикалів та їхніх ідей. І якщо ця підтримка буде високою, то такі настрої не будуть проігноровані й "системними" політиками. Доведено візитом Вучича до Москви.
Навіщо Косово йде на міжнародний скандал, створюючи свою армію
ЄС все важче проводити політику умиротворення Балкан, використовуючи перспективи членства. Цей механізм дедалі гірше працює в Сербії, де зростають євроскептичні настрої. А Косово, всупереч позиції західних країн, розпочинає створення власної армії, що додатково збільшує напругу в регіоні.
"Народний референдум" та альтернативне НАТО: новий план Кремля з дестабілізації Балкан
Проросійським силам не вдалося скасувати вступ Чорногорії до НАТО. Нинішній "план Б" – проведення за російської підтримки "народного" референдуму. Його орієнтовна дата – 24 березня, день, коли авіація НАТО почала бомбардування цілей на території Сербії та Чорногорії.
Косово побоюється кримського сценарію: балканський варіант гібридної війни
"Ми не хочемо війни, але відправимо армію, якщо це буде необхідно, щоб захистити сербів", – ця заява президента Сербії викликала резонанс по всьому світу. У Косові заявляють про спроби Белграда анексувати північну частину країни за кримською схемою.
"Сербсько-російська" весна. Хто і як розкачує Боснію
Балкани повернулися у фокус російських ЗМІ. Ми спостерігаємо "московську розкачку" і без того розбалансованої ситуації в Боснії і Герцеговини. Втім, навіть радикальні та проросійські місцеві лідери поки що не готові до активних та деструктивних дій.
Хорватське щеплення від "русского мира"
Після нещодавніх виборів до хорватського парламенту пройшли лише поодинокі відверті симпатики Путіна. Але тепер, після того, як Кремль вирішив "відволікти" Хорватію від дружби з Україною, на країну чекає навала промоутерів "русского мира".