У Північній Ірландії закликали переглянути частину угоди про Brexit на тлі “війни за вакцини”

Субота, 30 січня 2021, 18:48

Перший міністр Північної Ірландії Арлін Фостер закликала Британію переглянути частину угоди про Brexit - протокол щодо Ірландії та Північної Ірландії - на тлі останніх кроків ЄС з контролю експорту вакцин.

Як пише "Європейська правда", про це повідомляє BBC.

Арлін Фостер, лідерка Демократичної юніоністської партії, обурилася намірами ЄС застосувати виняткове положення з протоколу для того, щоб контролювати експорт вакцини у тому числі з Ірландії до Північної Ірландії. Ці плани Єврокомісія заперечила вже через лічені години, але за цей час повідомлення встигло спричинити шквал обурення в Ірландії та Британії.

Протокол щодо Ірландії та Північної Ірландії передбачає збереження "прозорого" кордону між двома частинами острова - щоб зберегти і після Brexit умови мирної угоди Страсної п’ятниці, що поклала край конфлікту у Північній Ірландії. 

Фактично з 1 січня Північна Ірландія залишилася у "єдиному ринку" ЄС, а прикордонний контроль між ЄС і Британією здійснюється вже у портах. 

Згадане виняткове положення, ст. 16, дозволяє в односторонньому порядку тимчасово відійти від умов угоди у разі серйозних проблем. 

Фостер назвала такі наміри ЄС "ворожим кроком" та закликала прем’єра Британії Бориса Джонсона в такому разі використати положення для вирішення проблем з рухом товарів між Британією та Північною Ірландією, що виникли після 1 січня.

"Це абсолютно шокуючий крок, і тепер треба, щоб прем’єр швидко вжив заходів для вирішення проблем з товаропотоком між Британією та Північною Ірландією…  Хоча цей протокол мав створити мир і гармонію, поки що результат досить протилежний. Протокол не працює - давайте будемо це чітко розуміти - і нам треба його змінити, тому що інакше у Північній Ірландії будуть справжні труднощі", - заявила Фостер.  

У той самий час віцепрезидентка націоналістичної партії Шинн Фейн Мішель О’Нейл, заступниця першої міністерки, висловила жаль, що такий крок ЄС, хай навіть плани швидко заперечили, дав підстави прихильникам Brexit для критики протоколу, у той час як він "абсолютно необхідний".

"Вже було витрачено дуже багато зусиль і старань для того, щоб зберегти єдину економіку острова", - зауважила вона. 

Міністр закордонних справ Ірландії Сімон Ковіні наголосив, що з цього скандалу потрібно "винести уроки", тому що це дуже чутливе питання.

"Цей протокол - не щось таке, з чим можна поводитися легковажно. Це дуже важливий, важко здобутий компроміс, який захищає мир і торгівлю для багатьох", - наголосив він.

Нагадаємо, після перших проблем з поставками вакцини від BioNTech-Pfizer, а далі заяви AstraZeneca про те, що компанія  не зможе вчасно надати обіцяний обсяг вакцин, Євросоюз вирішив запровадити механізм контролю експорту вакцини, виробленої на території країн блоку.

Акт, прийнятий за терміновою процедурою, передбачає отримання дозволів на експорт вакцин COVID-19 за межі ЄС до кінця березня 2021 року. Ця схема застосовується лише до експорту вакцин від компаній, з якими ЄС заздалегідь уклав угоди на купівлю, та не торкнеться гуманітарних поставок.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Статті

"Євроінтеграція" Верховної ради: що має змінитися у парламенті через статус кандидата в ЄС

Щоб успішно виконати "домашнє завдання" з євроінтеграції, Україні необхідна й реформа роботи Верховної ради. Що потрібно зробити та що це змінить?

НАТО на кіберзахисті: як Альянс допомагає Україні вберегтися від хакерських атак РФ

Однією з найпотужніших стала хакерська атака на українські урядові сайти, що відбулася напередодні російського вторгнення – у січні 2022 року.

"Кандидат у члени" Тримор'я: як Україні краще скористатися новим статусом

Що означає для України новий статус держави-партнера в Ініціативі Тримор’я? І що потрібно зробити, щоб розвинути цей успіх?