Як прем’єра Британії Джонсона мало не усунули від посади і чому ця перемога може стати останньою

Аналітика коротко
Вівторок, 7 червня 2022, 18:00

6 червня у британському Парламенті вирішувалася доля подальшого перебування на посаді прем'єр-міністра Бориса Джонсона – напевно, найпопулярнішого в Україні іноземного лідера.

Сенсацій не вийшло – досвідчений політик витримав випробування і продовжить свою каденцію на посту голови уряду Її величності.

Про те, чи стало закритим питання відставки Джонсона і яку роль у цьому відіграла Україна читайте в статті експерта Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександра Краєва та редактора ЄвроПравди Юрія Панченка Непозбувний Борис: як Україна допомогла прем'єру Британії зберегти посаду.

Британські консерватори вирішили "підняти повстання" проти свого лідера. 

Для того, аби зняти прем'єр-міністра Бориса Джонсона з посади, його однопартійцям потрібно було подати до штаб-квартири партії офіційні листи, в яких вони висловлюють незгоду з політикою чинного прем'єра та сумнів у його можливості й надалі керувати державою.

Після цього може розпочатися офіційний процес вотуму недовіри. Під час закритого голосування підтримати вотум мають мінімум 180 депутатів.

Якщо це число набирається, то прем'єра відкликають з посади і в партії починаються внутрішні вибори нового лідера.

Якщо ж ні, то чинний прем'єр-міністр не лише зберігає свою посаду, але й отримує імунітет від повторного голосування строком на один рік.

Насправді Борис Джонсон зумів створити таку масу скандалів, достатніх для вотуму недовіри, що за більш стандартних умов таке голосування його недруги винесли б на порядок денний набагато раніше – скажімо, ще в перші тижні після промови монарха і відкриття нової парламентської сесії.

Тут вам і незакриті питання по "ковідних вечірках", які вже докладно були розписані в Доповіді Грей, і останні його ініціативи знову порушити міжнародне право і в односторонньому порядку розірвати Північноірландський протокол, і неможливість вийти на адекватну домовленість з ЄС для завершення Brexit.

Опонентам Джонсона не вистачило буквально 32 голоси – вотум недовіри підтримали 148 депутатів, тоді як проти проголосували 211.

Що врятувало прем'єра на посаді? 

По-перше, відсутність адекватної заміни. Друга причина перемоги Джонсона – нинішня російсько-українська війна та лідерство Британії у підтримці України. 

Отже, Борис Джонсон отримав вотум довіри. Теоретично це дає йому захист протягом року від розглядів аналогічних вотумів, а відповідно – і від відставки.

Проте не все так просто, і ця перемога може стати останньою для британського прем'єра.

Варто нагадати, що попередниця Джонсона Тереза Мей також отримувала вотум довіри, причому з кращим результатом, аніж Джонсон, і все одно за пів року пішла у відставку. Ще більш яскравий приклад – легендарна Маргарет Тетчер, яка пішла у відставку за вісім днів після вотуму довіри. 

Тож Борис Джонсон отримав передишку від звинувачень, проте жодним разом не індульгенцію. 

Докладніше - у матеріалі Олександра Краєва та Юрія Панченка Непозбувний Борис: як Україна допомогла прем'єру Британії зберегти посаду.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: