Як нові санкції ЄС можуть вплинути на агресію РФ

Аналітика коротко
Середа, 30 листопада 2022, 14:57

Цього тижня, в той час коли мільйони українців залишаються без світла, опалення та інтернету через жорстокі ракетні атаки Росії, спрямовані на критичну інфраструктуру, ЄС розглядає рішення, що може значно послабити позиції Кремля та вдарити по доходах федерального бюджету.

Йдеться про введення спільно з країнами G7 цінового обмеження для російської нафти, що транспортується морем по всьому світу.

Більш ніж половина російської нафти транспортується танкерами, що належать європейським компаніям або застраховані в ЄС і країнах G7. 

Тому Захід має всі засоби для того, щоб "прикрутити" потік нафтодоларів до Кремля – шляхом впровадження цінового обмеження (прайс-кепу) для морських поставок.

Докладніше – у колонці засновниці Razom We Stand Світлани Романко та провідного аналітика Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) Лаурі Міллівірта Цінова стеля для РФ: як нові обмеження ЄС вплинуть на політику Кремля.

Автори нагадують, що коли ціна продажу російської нафти наближається до собівартості виробництва, у компаній-постачальників не залишається прибутків, які Кремль міг би оподатковувати та використовувати для фінансування війни.

Тому разом із забороною на імпорт до ЄС, яка набирає чинності з 5 грудня, обмеження цін на російську нафту на світових ринках є найефективнішим способом скоротити грошові потоки, які роблять війну можливою, впевнені експерти.

"Зараз найближчі союзники України – Польща та країни Балтії – вимагають жорсткого цінового обмеження, близького до граничної собівартості видобутку нафти в Росії. Наразі нам терміново потрібно, щоби більше країн підтримали цю позицію і вимагали подальшого поступового зниження прайс-кепу від початкового рівня", – пишуть Світлана Романко та Лаурі Міллівірт.

Інші країни-партнери, зокрема Німеччина та Франція, також мають зайняти цю позицію у внутрішніх дискусіях в ЄС. Автори колонки зазначають, що Європейські лідери мають подолати свій страх і зробити те, що необхідно – відсікти ключове джерело доходів країни-терориста.

"Довгостроково цінове обмеження на російську нафту має становити $30-40 за барель, але доцільно почати з $50 і знижувати прайс-кеп у наступні місяці. За поточних рівнів оподаткування в РФ видобуток, ймовірно, буде нерентабельним для нафтових компаній при ціні нижче $50. 

Ідея полягає в тому, що прайс-кеп має змусити Росію знизити податкові ставки для нафтогазових компаній і, відповідно, надходження до казни", – пояснюють експерти.

Натомість прайс-кеп на рівні $60, що є середньою ціною російської нафти за останні 10 років, теж був би кроком уперед до обмеження надходжень до федерального бюджету Росії, хоч і невеликим, кажуть Світлана Романко та Лаурі Міллівірт. Але поступове зниження цінового обмеження від початкового рівня має закладатися у будь-якому разі.

"Теперішня можливість для значного посилення санкцій має бути використана по максимуму.

Ми знаємо, що жодні інші аргументи, окрім сили, в тому числі економічної, не діють на державу-терориста", – резюмують автори колонки. 

Докладніше – у колонці Світлани Романко та Лаурі Міллівірта Цінова стеля для РФ: як нові обмеження ЄС вплинуть на політику Кремля.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: