Угорський держсекретар: Єдність ЄС важливіша за економічні інтереси окремих країн

Середа, 20 травня 2015, 15:20 — , Європейська правда, Будапешт

Державний секретар з питань економічної дипломатії Левенте Мадьяр вважається "новою зіркою" угорської політики. Очоливши один із ключових напрямків угорської дипломатії, він, як часто зазначають аналітики, вже скоро може піти на підвищення. Наприклад – стати новим головою МЗС.

Саме тому його бачення перспектив українсько-угорських відносин може бути цікавим читачам ЄвроПравди. На жаль, ми мали змогу поставити лише кілька запитань, а тому зосередилися на ключових проблемах.

– Як ви оцінюєте нинішній рівень українсько-угорських відносин?

– Україна є найбільшим сусідом Угорщини, традиційно ми маємо дуже тісні економічні й політичні зв’язки. Україна була першою країною, з якою Угорщина в період після трансформації у 1989 році підписала двосторонню угоду про співпрацю, яка регулювала основні сфери двосторонніх відносин. Україна певною мірою є найбільш значущою для нас країною, якщо говорити про розмір, вона є значною економічною потугою. Угорщина завжди намагалася поглибити той прекрасний рівень співпраці, який ми встановили 25 років тому.

Звісно, це загальний контекст. Якщо говорити про конкретну ситуацію, в якій опинилась Україна в останні 1,5 роки, то Угорщина в руслі традиційних зв’язків, які ми мали з Україною, від початку мала показати, що вона підтримує вашу країну і має величезний інтерес у тому, щоб Україна лишалася суверенною, незалежною, сильною і самодостатньою державою, якій ми надаємо всіляку підтримку і допомагаємо, чим можемо.

– Серед проблем у наших відносинах можна назвати складні переговори щодо реверсу газу. А минулого року цей реверс було припинено саме після візиту до Будапешта голови "Газпрому".

– Я б не характеризував цю ситуацію як проблемну.

Ми імпортуємо близько 85% газу через Україну з Росії. Тому Україну можна назвати щонайменше стратегічним партнером, ми зв’язані з нею транзитними маршрутами.

Протягом останніх місяців через виклики, з якими зіткнулась Україна у геополітичному і енергетичному сенсі, значущим є те, що ми забезпечили реверсний потік газу, а це означає, що Угорщина забезпечує Україну значними обсягами імпорту палива. Ми вжили необхідних заходів, ми забезпечуємо Україну поставками газу, наскільки дозволяють нам інтереси нашої власної національної безпеки.

Були тижні, протягом яких ситуація не дозволяла нам забезпечувати безперебійний потік газу з Угорщини до України.

Але зараз ми ці поставки здійснюємо, як і інші наші партнери з Вишеградської групи. І ми забезпечуватимемо ці поставки, якщо це не загрожуватиме нашій національній безпеці.

– Яким є ставлення в Угорщині до санкцій щодо РФ? Чи підтримуєте ви їхнє продовження і як ставитесь до можливого посилення?

– У цьому відношенні Угорщина підтримує рішення Європейського союзу. І саме тому я не бачу жодних причин, щоб ця позиція змінилася в майбутньому. Я впевнений, що ця позиція Угорщини буде незмінною.

Ми виходимо з того, що єдність в Європейському союзі важливіша за економічні інтереси окремих країн. Це принциповий момент для угорського уряду, навіть якщо йдеться про санкції проти РФ. І знову ж таки – я не бачу причин, щоб цей принцип змінився в майбутньому.

Не хотілося б спекулювати на тому що буде, якщо… Угорщина діятиме і прийматиме рішення відповідно до власних інтересів в поєднанні зі спільною позицією ЄС.

– Питання щодо Закарпаття. Раніше Угорщина, принаймні окремі угорські політичні сили, лобіювала надання регіону статусу, що передбачає більшу автономію. Наскільки це питання актуальне з огляду на політику нинішнього уряду?

– Наш обов’язок – підтримувати національні меншини за кордоном всіма можливими шляхами, звісно ж, в рамках міжнародних договорів. Звичайно, до тих меж, поки не йдеться про ризик для добрих стосунків з сусідньою країною. Саме тому ми налаштовані на знаходження взаємовигідного консенсусу.

Звісно, це делікатне питання, але варто розуміти, що угорська меншина  – це майже 200 тис. осіб, які завжди жили в цьому регіоні. І це є одним з ключових питань нашої зовнішньої політики!

Але я певен, останні 25 років добрих стосунків з Україною показали, що питання угорців Закарпаття не є тривожним фактором для наших відносин.

Ми потребуємо відповідних регуляцій та угод, і угорський уряд формулює свою позицію щодо питань нацменшин в інтересах цих меншин.

– Але як щодо заяв на підтримку автономії для закарпатських угорців?

– Ми не вирішуємо в Будапешті, що буде добре для угорців Закарпаття. Вони ніколи не заперечували суверенне право України організовувати своє життя, вони є лояльними громадянами України.

Окремі представники угорської діаспори можуть акцентувати увагу на цих питаннях, ставлячи їх таким чином, що вони можуть бути розцінені як загроза для суверенітету України. Однак в цілому це мирна і лояльна меншина, і ми перебуваємо з нею в постійному спілкуванні.

Так само ми перебуваємо у постійному контакті з українською стороною, з метою покращити умови життя угорців у цей складний для України час.

Але я хотів би підкреслити факт, що ми не маємо наміру обмежуватися Закарпаттям у наших відносинах з Україною. Наш головний партнер у цих стосунках – Київ, цей діалог добре працює в останні десятиліття, і я впевнений, що так буде і надалі. Звісно, є речі, і стосовно меншин в тому числі, які потребують вирішення, але все це має робитися в рамках нашого діалогу.

Інтерв'ю взяв Юрій Панченко,

редактор "Європейської правди"

Інтерв'ю взяте під час інвестиційної конференції "Ukraine: Just Business", що відбулася у Будапешті

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: