МОН і угорська громада почали переговори щодо мовної статті закону "Про освіту"

Вівторок, 5 червня 2018, 18:07

Міністерство освіти та науки і угорська громада спільно працюватимуть над розробкою держстандартів і типових програм та планують подальшу роботу над проектом закону "Про загальну середню освіту".

Про це йшлося під час зустрічі глави МОН Лілії Гриневич з представниками угорської громади в Україні, повідомляє сайт відомства.

Повідомляється, що основний акцент переговорів було зроблено на уточненні позицій щодо плану імплементації статті 7 Закон "Про освіту", вдосконалення методик для вивчення української мови, розроблення нових стандартів та підручників, що передбачається зробити в межах перехідного періоду до повноцінної імплементації мовної статті.

"Зараз уряд подав до Верховної Ради проект закону 8046, що передбачає продовження перехідного періоду до 2023 року. Ми погоджуємося, що ця пролонгація є правильна з педагогічної точки зору, але для нас також важливо що саме відбуватиметься у цей перехідний період та наскільки якісно він буде організований", - сказав народний депутат Василь Брензович, який є представником угорської громади у парламенті.

Під час зустрічі також піднімалося питання друку якісно нових підручників.

"В Угорщині більше спеціалістів, які можуть працювати над підручниками угорською мовою. Там вже є розроблені матеріали, які можна використовувати для навчання наших дітей. І ми хотіли б мати можливість використовувати такі якісні матеріали й у школах, де навчаються діти угорської громади", - додала голова Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства Ілдика Орос.

Гриневич відповіла, що для МОН важливо, аби всі підручники, за якими навчаються діти в школах України, були адаптовані до реалій держави.

"Дуже важливий контекст, в якому подається інформація в підручнику. Якщо є абетка, в якій діти вчать літери та читають виключно про угорський гімн, прапор та міста – нам це не підходить. Підручник має бути адаптований, поряд з навчанням розповідати дитині про державу, в якій вона живе", - пояснила вона.

Сторони також домовилися, що представники угорської громади увійдуть до робочих груп, які займаються розробкою державних стандартів та типових освітніх програм.

Представники громади також передали пропозиції щодо проекту мовної статті майбутнього Закону "Про загальну середню освіту", в якій має бути уточнено шлях імплементації мовної статті Закону "Про освіту".

Як відомо, 28 вересня 2017 року набув чинності закон України "Про освіту", який, зокрема, визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, але, відповідно до освітньої програми, можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома й більше мовами - державною, англійською, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

Особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою в окремих класах (групах) комунальних закладів дошкільної та початкової освіти.

МЗС Угорщини після цього заявило, що блокуватиме зближення України та ЄС.

МЗС України направило закон на експертизу до Венеціанської комісії, яка не підтримала обвинувачення Угорщини у звуженні прав національних меншин.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
powered by lun.ua

Статті

Дерева замість автомобілів: як змінити пріоритети міста, дослухаючись до дітей

Діти стали нашими головними адвокатами, які поступово змінили думку дорослих. Ми плануємо посадити 2 мільйони дерев, щоб захистити місто від пилу та вітрів.

Битва за Рим: як Італія знайшла протиотруту від популістів

Провал популістів дає надію на зміну тренду - для перемоги більше не обов'язково просто наобіцяти найбільше за всіх. І це може мати світоглядні наслідки вже на наступних парламентських виборах. 

Злочини навколо Земана: як оточення президента обманювало Чехію

Найближче оточення президента Земана готується до кримінальних звинувачень і, можливо, вже почало термінову евакуацію до РФ.