Чому Захід боїться нового конфлікту Сербії та Косово

Аналітика коротко
Субота, 19 листопада 2022, 10:37

У Євросоюзу залишилося тільки пару днів, щоб запобігти кризі на Балканах.

21 листопада влада Косова почне штрафувати косовських сербів, чиї автомобілі не отримали національних косовських номерів.

Для сербів це питання виглядає як точка неповернення, після чого Сербія остаточно втратить ці території.

Тож не дивно, що всі попередні спроби Приштини зробити національні автономери обов’язковими, зустрічали шалений опір сербської меншини та погрози з боку Сербії. Як результат – кожного разу ЄС тиснув на Косово, щоб це питання було перенесено. Лише цього року заборону сербських номерів було перенесено двічі.

У відповідь на шантаж сербів Приштина йде на підвищення ставок та готується до протистояння, йдеться у статті редактора ЄвроПравди За крок до вибуху: чи вдасться ЄС зупинити масштабний конфлікт між Сербією та Косовом.

Спочатку обов’язкове використання косовських номерів планувалося запровадити з 1 серпня, потім – із 1 вересня. А згодом – із 1 листопада.

Ці поступки були би неможливі без тиску з боку ЄС та США, які геть не хотіли отримати другу війну в Європі, нехай і набагато меншу за масштабами, аніж російсько-українську. Саме через це західні дипломати тиснули на Косово – визнаючи його право на цей крок, вони просили відтермінувати його запровадження на більш спокійний час.

Так, напередодні 1 листопада владу Косова закликали вкотре перенести нововведення на 10 місяців.

Проте на таку значну поступку Приштина йти відмовилася.

Замість цього там заявили про поетапну відмову від сербських номерів, коли їхнє використання стає забороненим, проте до 21 листопада за це не каратимуть і лише після цього почнуть штрафувати. А остаточна заборона дії цих номерів відбудеться 21 квітня 2023 року.

Формально Косово пішло на компроміс, майже на шість місяців відклавши повну заборону.

Проте для косовських сербів та для Сербії цього було замало. Вони оголосили про плани розпочати протести відразу після першого штрафу. А відразу після пішли на безпосередній шантаж – у відставку подали всі поліцейські-серби, а також місцеві депутати з муніципалітетів, де проживає сербська меншина.

Сербія, у свою чергу, оголосила, що всім їм буде повністю компенсовано всі втрати – починаючи від втраченої заробітної платні аж до компенсації соціальних та пенсійних відрахувань. Відповідні виплати мають початися вже у грудні.

При цьому в ЄС та США вирішили вкотре заплющити очі на таке втручання Сербії у справи іншої держави.

У Косові вирішили не піддаватися на шантаж і вже призначили на 18 грудня позачергові вибори у тих муніципалітетах, які залишилися без виборної влади.

У партії "Сербський список", афільовану до Сербської прогресивної партії президента Сербії Вучича, не просто планують ігнорувати нові місцеві вибори в Косово, але й мають намір блокувати їхнє проведення. А це робить протистояння майже неминучим.

Чи можливо за посередництва ЄС за два дні знайти компроміс, який би заспокоїв і Белград, і Приштину?

Через тотальне звільнення поліцейських із "сербських" муніципалітетів виписувати штрафи косовським сербам, чиї авто не на національних косовських номерах буде нема кому. 

Проте центральна влада Косова контролює прикордонні переходи із Сербією, тому, швидше за все, штрафи виписуватимуть при спробах виїхати за кордон. Тож протестів навряд чи вдасться уникнути.

На додачу відсутність поліції ускладнює криміногенну ситуацію у регіоні.

Ситуацію ускладнює й те, що косовські серби пішли на підвищення своїх вимог.

Окрім відмови від заборони сербських номерів, вони вимагають запровадження Асоціації сербських громад – органу, який дасть муніципалітетам із сербським населенням статус, близький до автономного.

Євросоюз пропонує Косову вкотре відкласти стягнення штрафів (але незрозуміло, на скільки місяців). Натомість як компенсація – до 1 грудня 2023 року запровадити безвізовий режим для косоварів (наразі Косово – єдина з балканських країн, яка не має безвізу з ЄС).

Докладніше – у матеріалі Юрія Панченка За крок до вибуху: чи вдасться ЄС зупинити масштабний конфлікт між Сербією та Косовом.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: