"Торонто_наш" - що чекатиме на Україну за нового уряду Канади

Четвер, 22 жовтня 2015, 16:05 — Катерина Сідаш, УІМП, для Європейської правди
Новий канадський прем'єр, 44-річний Жастін Трюдо (Justin Trudeau), здатний змінити політику Канади щодо України. І, що важливо - змінити на краще. Фото EPA

На останніх федеральних виборах 19 жовтня Канада отримала нового прем’єра і нову правлячу партію – лібералів.

Консерватори, які протягом 9 років контролювали більшість у парламенті, нині мають лише 99 з 338 місць. Парламентську більшість у Палаті громад – 184 мандати – одноосібно отримали ліберали.

Нинішній прем'єр Стівен Харпер, якого ще донедавна вважали "головним ворогом" Путіну в західному світі, переходить в опозицію. То ж варто розібратися - якою буде політика нового уряду? Хто працюватиме в цьому уряді? І, нарешті, що зміниться для України?

Новим головою уряду Канади вже ближчим часом стане молодий і амбітний Жастін Трюдо, син легендарного канадського прем’єра П’єра Трюдо.

Трюдо-старший двічі був прем’єр-міністром Канади – у 1968-1979 та 1980-1984 роках.

Його називають одним з творців сучасної канадської ідентичності – двомовності країни, мультикультуралізму, безкоштовної системи медичного забезпечення та утвердження багатьох демократичних свобод (скасування страт та переслідування за гомосексуалізм, легалізація абортів тощо).

Саме за Трюдо, 1982 року, було ухвалено Конституційний акт Канади, який скасував формальне верховенство британського колоніального законодавства.

"Краще завжди є можливим"

Жастін Трюдо, якому цього року виповнюється лише 44 роки, так само має шанс увійти в історію країни.

Завдання, яке постало перед лібералами, є непростими і не матимуть однозначних рішень. В першу чергу новому голові уряду доведеться приймати непрості рішення у економічній площині. Саме цього від нього чекають виборці, адже економіка країни досі не оговталась від кризи 2008 року і не досягла докризових показників..

Ліберали, що традиційно є більш схильними до регулювання економіки, будуть змушені знаходити механізми та регуляції для стимуляції економічного зростання.

Свою промову у виборчу ніч Трюдо завершив фразою: "Не слухайте тих, хто каже вам, що потрібно задовольнятись посереднім. Канада – це країна, де краще завжди є можливим!"

Цей тріумф оптимізму є цілком заслуженим після переконливої перемоги лібералів, які лише 4 роки тому, на виборах 2011 року, отримали найгіршій результат за всю історію існування партії (34 мандати).

У виборчу кампанію, що стартувала наприкінці літа, ліберали увійшли також далеко не лідерами, маючи лише третій результат.

Але зрештою спромоглись обійти як Нову демократичну партію, так і чинний уряд консерваторів, що володів значно кращими фінансовими та медійними ресурсами, а також нібито стабільною електоральною підтримкою.

Уряд Харпера сподівався, що інші партії не зможуть ефективно проводити "довгу виборчу кампанію". Та з’ясувалося, що канадці стомились від трьох каденцій консерваторів і захотіли змін. Жастін Трюдо ідеально вписався у суспільні настрої.

Так змінювалися електоральні настрої протягом останніх 2,5 місяців.
Розпочавши кампанію на третьому місці, ліберали здобули переконливу перемогу.
Графіка Galneweinhaw

 

Проте є теми, яких зміни ймовірно не торкнуться або будуть мінімальними. Одна з них – підтримка України.

Нова українська політика Канади

Уряд Стівена Харпера був одним з найактивніших адвокатів України в світі, надаючи досить суттєву фінансову, гуманітарну та технічну допомогу.

Починаючи з березня 2014 року загальна сума її перевищила $703 млн, в тому числі $400 млн низьковідсоткових позичок для стабілізації української економіки, $127 млн допомоги для підтримки економічних ініціатив, майже $92 млн на підтримку демократії, прав людини, верховенства права та громадянського суспільства  в Україні та понад $36 млн для зміцнення безпеки країни.

Та водночас позиції Ліберальної партії стосовно України є досить промовистими.

Частина новообраних депутатів парламенту від лібералів вважають, що настав час надати Україні летальну зброю.

Вони послідовно критикують Консервативну партію за небажання допомагати Києву зброєю, цитуючи тут відому фразу Порошенка: "Ніхто не може виграти війну за допомогою ковдр".

Також саме ліберали досі виступали за просування ідеї щодо відключення Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT.

Попередній уряд Стівена Харпера запровадив санкційний список проти 280 російських фізичних та юридичних осіб, що самі консерватори називають "найсуворішими санкціями проти режиму Путіна у світі".

Частина лібералів критикують його, але ця критика – нам на користь.

Впливові депутати нової канадської партії влади називають "символічними" санкції проти РФ.

До того ж перед виборами ліберали офіційно, на партійному рівні, пообіцяли в разі своєї перемоги включити до санкційного списку колишнього голову Російської залізниці Володимира Якуніна та очільника державної кампанії "Роснефть" Ігоря Сечіна.

І це може бути справді болючим ударом, адже ці політики, за твердженням ЗМІ, мають бізнес-зв’язки у Канаді. У Якуніна є бізнес-інтереси з Монреальським виробників поїздів  Bombardier Inc., тоді як Сечін володіє 30% Exxon Mobil Corp. – нафтової компанії з Альберти.

Також кілька кандидатів від партії запевнили у своєму намірі добиватись рішення щодо визнання так званих ДНР та ЛНР терористичними організаціями.

Наші люди в парламенті 

Українське лоббі в парламенті Канади справді є дуже потужним, і в Ліберальній партії – зокрема.

За результатами виборів до парламенту обрані 11 українців – 7 лібералів (Юлія Дзерович, Христя Фріланд, Борис Вжесневський, Кайл Пітерсон, Террі (Тарас) Дугид, Мері-Анн Мигічук та Дон Руснак)  та 4 консерватори (Джеймс Безан, Рона Амброс, Джим Еглински, Марк Варава).

Всі вони активно співпрацюють з Конгресом українців Канади та пообіцяли і надалі обстоювати українські інтереси в стінах парламенту.

З поміж них найбільш відомим є ліберал Борис Вжесневський, бізнесмен та філантроп, який має кілька каденцій досвіду в канадському парламенті. Ontario Business Journal включив його до списку 100 найуспішніших підприємців провінції Онтаріо.

Журналістка Христя Фріланд, що тривалий час була модератором щорічних конференцій Yalta European Strategy і завдяки цьому особисто знайома з представниками української політичної еліти, стала депутатом вдруге. В Канаді вона так само має відмінну репутацію – Христя отримала ступінь бакалавра в  Гарварді і магістра в Оксфорді, займала редакторські посади у канадських Financial Times, Globe and Mail, а також Thomson Reuters, де була керуючим директором і редактором до 2013 року.

Саме Фріланд називають одним із кандидатів на роботу в новому уряді Жастіна Трюдо. Подейкують навіть про можливість призначення українки керівником міністерства закордонних справ.

Та не будемо поспішати з висновками. Склад нового уряду Канади буде відомий вже 4 листопада.

Звісно, наразі ніхто не дасть гарантії, наскільки швидко новий канадський уряд буде готовий вдатися до радикальних кроків.

Але принаймні можна бути певними, що про пом’якшення тиску на Росію не йдеться.

Тож сподіваємося, що новий ліберальний уряд Канади, який, за словами Жастіна Трюдо, має бути сформований за два тижні, виконає свій виборчий слоган про "невідкладні зміни" і принесе позитивні перетворення  як у внутрішній політиці, так і у міжнародному вимірі, пропонуючи ще більш проактивну і принципову політику підтримки України.

 

Автор: Катерина Сідаш,

Український інститут міжнародної політики

Дана публікація здійснена в рамках проекту УІМП "Результати виборів у країнах-партнерах України", що розповідає про основні політичні сили, які беруть участь у кампанії, центральні теми, що дискутуються, і моніторинг присутності України в заявах, програмах, рішеннях партій, можливі наслідки для України та зміни зовнішньополітичних пріоритетів залежно від наслідків голосування. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.