Французький рецепт зіпсованого свята: проблема віз до Євро-2016 виявилася масштабнішою

Понеділок, 6 червня 2016, 10:45 — Сергій Сидоренко, Європейська правда

Наприкінці минулого тижня однією з ключових тем українського інтернету стала історія родини Володі Бобенчика – маленького фаната української футбольної збірної – якій посольство Франції відмовилося видавати візи на Євро-2016.

"Коли нарешті консули дізнаються про такий інструмент, як Google – достатньо ж було вбити його ім’я у пошуковик", – із сумом пожартував один зі співрозмовників ЄП, з яким ми обговорювали цей скандал.

Та проблема не лише і не стільки в Бобенчику.

Проблема віз до Євро-2016 – значно масштабніша. Схоже, Франція безпідставно позбавить свята кілька сотень українців. Хоча є шанс завадити найгіршому.

Отже, що відбулося:

– Франція штучно створила проблему: для футбольних уболівальників візову процедуру не спростили, а ускладнили.

– Інші держави-учасниці Євро-2016 не мають таких перепон. Вражає відмінність у ставленні до українців та росіян.

– Посольство каже про невисокий рівень відмов, але проблема значно масштабніша. Фанатам можуть просто не віддати паспорти до дати від’їзду.

– Посольство ще здатне уникнути масштабної кризи. Наступні дні – вирішальні. Потрібна лише політична воля.

– Між тим, в понеділок відбудеться мітинг під стінами посольства.

А тепер – детальніше про ситуацію, що склалася, та про шляхи її вирішення

Не лише Бобенчик

Історія Володі Бобенчика вразила читачів – після того, як минулого четверга "Європейська правда" повідомила про його проблему, маленький фанат став героєм статей, телевізійних та радіоефірів.

Однак він, на жаль, далеко не єдиний. До нас надійшли відгуки інших українців, що потрапили у схожу ситуацію, і деякі історії вражають не менше.

Киянин Сергій Пчелін, футбольний тренер за освітою, є однією з ключових осіб любительського спорту України; зокрема, він працює керівником всеукраїнського центру "Спорт для всіх".

"Ще від зими ми з сином готувалися до поїздки, купили квитки на матчі за українською квотою. 12 травня ми з сином подали документи на візу, а 31 травня, за тиждень до виїзду, отримали відмову".

Пчелін, який лише наприкінці квітня повернувся із відрядження до Нью-Йорка, точно не очікував отримати відмову, коли планував поїздку на Євро-2016.

"У мене в паспорті 8 шенгенських віз, 2 британські, "довга" віза США. У сина діюча британська віза. Були всі документи, навіть довідка з міністерства на офіційному бланку", – дивується він.

На щастя для Пчеліна, він не мав авіаквитків, вартість яких зазвичай повністю втрачається при відмові у візі – його компанія планувала їхати до Франції автомобілем. Хоча, "дякуючи" французьким дипломатам, гроші все одно були втрачені – готелі не повертають частину вартості бронювання.

Але ще більші втрати – моральні. Коли мрію взяти участь у футбольному святі розбивають без жодних на те підстав, це неможливо оцінити.

Таке ставлення – дуже образливе, каже Сергій Сердечний, що отримав пусті паспорти після трьох тижнів очікування. "Донька дуже засмутилася, плакала... Шкода, що нормальних, адекватних людей так обманюють", – поділився він.

Родина Сергія є фінансово забезпеченою – навіть втративши кошти на зірваній поїздці, він відразу купив на ті ж дати путівку до Туреччини. Іронія полягає в тому, що причиною відмови консул зазначив... нестачу грошей!

Та для деяких інших уболівальників фінансові втрати є також дуже вагомими.

Яна Якименко та її хлопець вже витратили більше 1000 євро, і ця сума зростає – бо до виїзду лишилися лічені дні і доводиться сплачувати бронь готелів – інакше їх просто скасують.

А французьке посольство, яке отримало документи ще 26 квітня, тобто більше 40 днів тому, просто не віддає паспорти.

"Вже писали до VFS, до консульського відділу при посольстві, у відповідь – тиша. Прийшли до посольства на Рейтарську; вийшов працівник і сказав: "Если вас что-то не устраивает, пишите заявление, и вам вернут паспорта", – розповідає Яна.

На жаль, її випадок не унікальний – "Європейська правда" знає й про інших заявників, що подалися на "футбольну" візу ще в квітні і досі не отримали рішення консула. Ця ситуація ганебна і суперечить правилам Шенгену. За словами Яни, яка у п’ятницю контактувала з консульським департаментом МЗС, там були вражені "швидкістю" роботи французів.

Масштаб проблеми

В посольстві не бачать системних проблем у своїй роботі.

"Переважна більшість візових заявок для поїздки на Євро-2016 задовольняється, відсоток відмов – 2%, що нижче середнього рівня за рік", – заявила в коментарі "Європейській правді" перший секретар посольства Жюлі Фор.

2% – це теж багато, адже йдеться орієнтовно про 100-200 українців, що будуть вимушені скасувати поїздку на футбольне свято через відмову їм самим або ж близьким родичам.

Та ми маємо підстави стверджувати: ці дані є заниженими, ще масштабнішою проблемою є "приховані відмови" – коли візу дадуть у день запланованого відльоту або навіть після нього.

Це саме та проблема, з якою стикнулася вже згадана Яна Якименко.

Посольство каже, що відмови обгрунтовані, та ми певні: частина з них не має жодної розумної підстави.

Те саме – із заявками, які тижнями лежать на розгляді в посольстві.

Приміром, найавторитетніший в Україні експерт із візових питань Олександр Сушко стикнувся з гальмуванням візової заявки щодо своїх родичів та близьких друзів, з якими він планує їхати на Євро-2016. Сушко, який досконально знає візові вимоги Франції, переконаний, що заявники повністю відповідають критеріям посольства.

"Оперую даними моїх найближчих компаньйонів – власників квитків на Євро-2016 – проблеми мають чотири особи з п’яти!" – дивується він.

В посольстві нині наголошують, що відмова у візі – це ще не кінець історії, що діє механізм апеляції. Однак ті, хто отримали паспорт без візи, сприймають цю пропозицію як знущання. Сергій Пчелін пояснив, що у паперах з відмовою йому запропонували відправити апеляцію... поштою до французького міста Нант!

І це – в ситуації, коли до запланованого від’їзду з України лишається тиждень!

Тобто апеляція складена таким чином, щоб ефективно скористатися нею було неможливо.

І це підтверджує досвід декого з тих, хто вирішив йти законним шляхом до кінця.

"Подав апеляцію, вже тиждень – і жодної реакції", – написав у коментарів один із постраждалих уболівальників. Не виключено, що він отримає відповідь і візу вже після початку чемпіонату. Та кому вона буде потрібна?!

Те саме – з тими візами, щодо яких відмови ще немає, але так само немає і позитивного рішення.

"Через це кількість формальних відмов – чи їх 2%, як стверджує консульство, чи більше – не така вже і важлива. Відбракування значної кількості уболівальників відбувається через "неформальну відмову", а саме через невидачу документів до дня виїзду", – пояснює Олександр Сушко, за оцінками якого, нині йдеться про зрив поїздки кількох сотень вболівальників.

Треба зважати: нерідко відмова одному вболівальнику означає, що його родичі чи близькі, що мали подорожувати разом, також скасують поїздку.

Унікальна Україна

У посольстві в неофіційних розмовах визнають, що виявилися неспроможні опрацювати таку велику кількість візових заявок.

При цьому, як не дивно це звучить, однією з причин цього стала... перспектива безвізового режиму.

Франція, як зізнаються дипломати, заздалегідь почала готуватися до скасування віз і через готувалася поступово зменшувати штат консульства. Аж тут - чемпіонат. Несподівано.

Та чому через ці помилки мають страждати українці та наша збірна?

Адже у підсумку Україна виявилася єдиною державою Європи, вболівальники якої не можуть підтримати власну збірну на Євро-2016.

І якщо на груповій частині турніру проблеми збірної ще не є критичними (на кожен із наших матчів українські вболівальники купили більше ніж 10 тис. квитків, і багато хто з них таки дістанеться Франції), то уявіть, що буде в разі, якщо Україна пройде далі?

УЄФА, звісно, продаватиме додаткову національну квоту квитків, але чи можливо буде терміново потрапити до Франції, якщо нині посольство розглядає візові заявки протягом 3-5 тижнів?!

І, нарешті, пояснення французького посольства про складнощі та перевантаження видаються не до кінця щирими. Достатньо порівняти роботу посольства в Україні та в державах-сусідах, і з’явиться враження, що умисна жорстка політика стосується українських уболівальників.

Ті українці, хто купив квитки на матчі Євро-2016, не мають жодних переваг порівняно з тими, хто заявив просто туристичну мету. Заявки останніх розглядають навіть швидше.

Жодних інших уболівальників, окрім українських, не "гальмують" на в’їзді настільки спрямовано.

Так, лише на сайті візового центру в Україні є рекомендація про те, що вболівальники мають подавати візову заявку "мінімум за місяць".

А тепер – разюче порівняння з тим, як Франція ставиться до російських фанатів. На сайті посольства – офіційне повідомлення про те, що заявки уболівальників розглядають не довше ніж сім днів. А посол в інтерв’ю уточнює, що середня тривалість розгляду – три дні.

Після цього складно довести пересічному українському вболівальнику, що дискримінації з боку Франції немає.

Що робити?

Ми далекі від того, щоби будувати "теорію змови", і чудово знаємо, що є історичний контекст, є людські помилки і тому подібне.

Також щиро віримо, що новий посол Франції в Україні Ізабель Дюмон не рада тим репутаційним втратам, які вже несе та ще може понести Франція через сніжний ком візових проблем.

І сподіваємося, що в посольства та Парижа вистачить політичної волі, щоби зупинитися перед прірвою. Адже точка неповернення ще не перейдена.

Здобувши право проведення чемпіонату, Франція взяла на себе також відповідальність за допуск уболівальників. І про це не варто забувати.

На наш погляд, посольство має вже у найближчі дві доби ухвалити політичне рішення та надати візи всім вболівальникам, які мають для цього підстави (тобто іменний квиток) та не перебувають у стоп-лісті Шенгену.

Водночас потрібно надати можливість швидкої апеляції тим, хто отримав відмову раніше. Адже проблема ще і в тому, що заявники відверто не розуміють суті проблем із їхньою заявкою, а консульська служба навіть не намагається з’ясувати деталі і ставить відмову після кількох тижнів очікування.

Досвід Польщі як співгосподарки Євро-2012, а також господарки фіналу Ліги Європи-2015, свідчить: є законна можливість швидкої видачі великої кількості шенгенських віз власникам квитків на матчі.

Можливий зрив поїздки сотень українських уболівальників на Євро-2016 стане потужним ударом по іміджу Франції та усього Європейського Союзу в України, і це не принесе радості нікому, в тому числі проєвропейським активістам.

А небайдужих українців ми закликаємо вже сьогодні, 6 червня, о 13:00, прийти до посольства Франції в Києві на вул. Рейтарську, 39, і підтримати ці звернення до французьких дипломатів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.