Паспорт чи мітка антихриста: як Верховний суд поставив крапку у боротьбі проти біометрики

Середа, 12 вересня 2018, 13:30 — , для Європейської правди
Фото УНІАН

Багато хто звернув увагу на інформаційну кампанію, яка розгорнулася проти біометрики – написи про чип "штрих-код" з’явилися на вулицях Києва та інших українських міст. Хтось сприйняв це жартома, перетворивши їх на інтернет-мем, та є ті, для кого це справжня проблема.

 

Останніми роками парафіяни Української православної церкви Московського патріархату регулярно зверталися до суду з вимогою не поширювати на них дію закону про Єдиний державний демографічний реєстр і видавати їм не біометричні паспорти, а документи старого зразка – у вигляді книжечки.

Їх підтримувала церква, що пов'язувала номер запису в реєстрі, який є у біометричному паспорті, з біблійною згадкою про "знак звіра" – один із передвісників апокаліпсиса. Нещодавно такий тип справ визнали "типовим" і передали до Верховного суду.

Зрештою ВСУ визнав: отримання біометричного паспорта і зокрема унікального номера запису в реєстрі є обов'язком громадян – і відмовив у проханні видавати паспорти старого зразка.

Тож розберемося у причинах, особливостях цієї історії та запитаннях, які лунають від українців.

Чув, що люди не хочуть робити біометричні паспорти. Чому?

В 2013 році Українська православна церква Московського патріархату виступила з доповіддю щодо розвитку технологій обробки даних та введення біометричних документів.

В тексті Біблії згадується "мітка звіра", якою диявол таврує людей. За сюжетом, отримання мітки не матиме інших альтернатив, а люди, що не отримають мітку, "не зможуть купляти та продавати". За біблійною версією, згодом усі люди, що отримали цю мітку, будуть покарані господом.

Отже, в УПЦ МП заявили, що існує низка паралелей між унікальним номером запису в реєстрі та "міткою звіра", яка згадується в Одкровенні Іоана Богослова (Апокаліпсисі).

"Нинішній процес кодифікації цивільного населення... впроваджується у формах, які мають типологічну подібність з обмеженнями апокаліптичних часів", – йдеться в заяві УПЦ.

Представники церкви при цьому визнали, що їхні висновки про біометричні паспорти можуть бути передчасними, але вони все ж рекомендують підстрахуватися і використовувати звичайний паспорт книжечкою замість id-карти, впровадження якої передбачене українським законодавством.

Що тут особливого? Адже у паспортів завжди був номер

У багатьох країнах світу прийнято уніфікувати дані про громадян. Тобто існує база даних, в якій містяться основні дані про людину, і щойно дані змінюються або додається нова інформація – це відразу ж вноситься в систему.

Рішення про створення такого реєстру в Україні було ухвалене в 2012 році, у законі "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, підтверджують особу або її соціальний статус".

Номер у реєстрі – це зовсім не те саме, що номер та серія паспорта.

Протягом свого життя людина може кілька разів змінити паспорт (приміром, якщо документ буде втрачений або зіпсований), і щоразу отримуватиме паспорт з іншим номером на бланку. Натомість номер запису в реєстрі лишатиметься незмінним. Мінятися можуть лише окремі дані про людину в разі їх зміни.

Так, коли ви будете отримувати паспорт, в ЄДДР потраплять ваші ім'я, дата і місце народження, стать, час видачі паспорта, підпис, відбитки пальців, фотографія тощо. Потім, якщо ви отримаєте права або паспорт для виїзду за кордон, або ж зміните прізвище – інформація про вас буде змінена чи доповнена.

Така база даних вирішує кілька питань.

По-перше, в будь-якому державному органі вас зможуть ідентифікувати. Наприклад, якщо ви перетинаєте кордон, у вас можуть взяти відбитки пальців і звірити з даними у базі.

По-друге, дані про вас будуть максимально повні. Це зрештою має позбавити вас від додаткової тяганини та потреби брати довідки: вся основна інформація буде зберігатися у державній базі, і вам буде достатньо надавати всюди один документ.

І що, є люди, які через заяви церкви вирішили відмовитися від біометричних паспортів?

Так, і в судовому реєстрі досить багато таких суперечок.

Ось один з подібних випадків. У лютому 2018 року в Одесі судилися батьки дитини з міграційною службою. Батьки просили міграційну службу оформити паспорт у вигляді книжечки, але служба їм у цьому відмовила. Суд розглянув справу і зобов'язав міграційну службу видати документ у формі книжечки. Але не всюди судді ставали на бік заявників. Були також і протилежні судові рішення.

Оскільки подібних звернень до суду було чимало, а рішення виносилися різні, такі справи були визнані типовими і передані на розгляд до Верховного суду України.

Верховний суд визнав, що релігійні переконання не звільняють від виконання конституційних обов'язків.

Рішення ВСУ побудоване за такою логікою:

За статтею 92 Конституції, права і обов'язки громадян визначаються виключно законами. Також в Конституції сказано, що релігійні організації зобов'язані діяти в рамках закону і не суперечити йому.

Кожен громадянин України, який досяг 14 років, має отримати паспорт громадянина України. Це не право, а обов'язок громадянина. А за законом "Про єдиний демографічний реєстр" паспорт громадянина виготовляється у формі картки, яка містить електронний носій. І без створення запису в реєстрі такий документ не можна виготовити.

"Щодо релігійних переконань з приводу присвоєння унікального номера, то цей аргумент, незважаючи на усю його значимість як для скаржника, так і для багатьох інших громадян України, які поділяють такі ж релігійні погляди й переконання, не може слугувати підставою для того, щоб порушувати/не виконувати вимоги закону та/чи робити з нього винятки", – йдеться у рішенні Верховного суду.

Відповідно, всі громадяни – в тому числі вірні УПЦ Московського патріархату – мають отримувати паспорт сучасного зразка, незважаючи на свої релігійні переконання.

 

Автор: Дарина Даниленко,

керівник з комунікацій в Opendatabot

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.