Розпад Боснії активізує й інші конфлікти на Балканах – спецпредставник ЄС

Субота, 6 листопада 2021, 14:23

Боснія та Герцеговина може знову стати ареною збройного протистояння, якщо міжнародне співтовариство не вживе заходів, щоб зупинити сербських сепаратистів.

Як повідомляє "Європейська правда", про це  в інтерв’ю Reuters заявив спецпредставник ЄС у Боснії Крістіан Шмідт.

За його словами, загрозою миру в регіоні є кроки  керівництва боснійських сербів, спрямовані на знищення ключових державних інституцій, таких як об’єднані збройні сили, орган непрямого оподаткування та найвищий судовий орган, а також інші інституції.

"Неспокій в цьому регіоні також вплине на питання складних відносин між Сербією і Косово таким же чи подібним чином", - заявив Шмідт. За його словами, "Сербія повинна бути зацікавлена в тому, щоб Боснія і Герцеговина залишалася разом", - додав він.

Відповідаючи на запитання, чи існує реальна можливість розпаду Боснії, Шмідт сказав, що це не безпосередня небезпека. "Але якщо деградація Дейтонського договору (угода 1995 року, що стала завершенням війни у регіоні)  триватиме... існує ризик того, що країна розпадеться", - додав він.

В такому випадку  червоною лінією стане вихід Сербської Республіки зі спільних збройних сил і створення власної окремої армії в Боснії, про що вже оголосив лідер боснійських сербів Мілорад Додік."Якщо це підтвердиться... тоді нам у міжнародній спільноті доведеться дуже, дуже, дуже серйозно подумати про те, як ми можемо рухатися вперед", – додав він  Шмідт.

Нагадаємо, згідно із Дейтонським договором, посада спецпредставника ЄС є ключовою у Боснії та Герцеговині. Саме тому в РФ вважають, що посаду верховного представника потрібно скасувати, і не погодилися з призначенням Шмідта. Цю точку зору підтримують і в Республіці Сербській (БіГ).

Читайте також: Українські миротворці проти друзів Путіна: як розпалюють новий конфлікт у Боснії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
powered by lun.ua

Статті

Контратака Земана: як проросійський президент занурює Чехію у політичну кризу

Хоча від парламентських виборів минуло більш ніж півтора місяця, новий уряд Чехії так і не зміг розпочати роботу. Ця пауза може тривати ще декілька місяців.

Добрива лише для себе: чи допоможе СОТ впоратися з новою світовою кризою

Найгірший сценарій, що загрожує світовій економіці, – ефект доміно. Це означає, що обмеження експорту добрив запровадять усі провідні виробники.

Вакцинуйся або плати: як Австрія першою в ЄС впроваджуватиме обов'язкове щеплення

Австрія стане першою країною в Європі, яка запровадить обов’язкову вакцинацію. Як це працюватиме і чи не порушуватиме це права людини?