Що змінює для Білорусі поява ядерної зброї РФ

Аналітика коротко
Вівторок, 28 березня 2023, 17:29

25 березня російський президент Владімір Путін оголосив про плани розміщення тактичної ядерної зброї у Білорусі. 

Звичайно, що така заява очільника Кремля в першу чергу є спробою полякати Захід, надавши аргументи європейським прихильникам діалогу та поступок. На щастя, досягнути цієї мети Путіну не вдалося – на цю тему вже вийшов окремий текст "Ядерний удар по дружбі з Китаєм: як шантаж НАТО зашкодив Путіну і не приборкав Захід", який варто почитати.

Натомість реалізація цієї погрози здатна докорінно змінити безпекову ситуацію всередині та навколо Білорусі.

Про те, чи дійсно Лукашенку вигідне розміщення у країні російської ядерної зброї, чи гарантуватиме це "консервування" режиму і як на це варто відреагувати Україні читайте в статті редактора ЄвроПравди Юрія Панченка Ошийник для Лукашенка: як тактична ядерна зброя РФ змінить розклади у Білорусі.

Перш за все варто проаналізувати, чи дійсно Лукашенко прагнув отримати російську ядерну зброю.

Тема появи російської ядерної зброї в Білорусі обговорюється вже більше року.

Варто нагадати, що під час "конституційного референдуму", який пройшов у сусідів 27 лютого минулого року (лише за три дні після початку повномасштабної агресії РФ проти України), одною із запропонованих змін було скасування норми, яка визначала Білорусь як без’ядерну державу.

Вже цей факт дав підстави говорити про плани розміщення ядерної зброї на території Білорусі.

Тим більше, що Лукашенко і раніше неодноразово висловлював жаль з приводу того, що в 1995 році країна відмовилася від ядерної зброї, долучившись до Будапештського меморандуму під безпекові гарантії від РФ, Великої Британії та Франції.

А вже у червні минулого року, під час зустрічі з Путіним у Санкт-Петербурзі, Лукашенко запропонував "дзеркально" відреагувати на дії Заходу і підготувати білоруські військові літаки для розміщення ядерних зарядів.

Наразі, за словами Путіна, модернізовано 10 білоруських літаків для використання ракет з ядерним зарядом. Також РФ передала Білорусі комплекси "Іскандер", які можуть бути носіями ядерних зарядів.

Після таких домовленостей поява ядерної зброї у Білорусі вважалася справою часу.

Щоправда, роблячи прогнози, за яких умов це може відбутися, Лукашенко заявляв, що лише у випадку розміщення ядерної зброї біля кордонів Білорусі, в першу чергу – в Польщі.

Однак Путін вирішив по-своєму і не став чекати розміщення ядерних зарядів у Польщі.

Тим самим показавши, чого насправді варта ілюзія незалежності Лукашенка – за необхідності його можна просто поставити перед фактом.

Друге питання: чи реалізує РФ свої плани? Далеко не факт.

Сховище для зберігання у Білорусі тактичних ядерних зарядів планується побудувати до 1 липня – тобто за дуже короткий термін.

Тож не можна виключати, що РФ поки обмежиться лише розміщенням кількох ядерних зарядів – на носіях, щоб дати собі додатковий час для примусу Заходу до переговорів.

Прискорити цей процес може лише розуміння Кремлем, що війна з Україною близька до завершення. 

Будівництво ядерного сховища має унеможливити (або суттєво ускладнити) будь-який проєкт силової зміни влади у Білорусі. Незалежно від того, хто стоятиме за цим планом: полк Калиновського, ЗСУ чи альянс кількох країн-сусідів Білорусі.

За будь-яких заворушень на території Білорусі російська влада може заявити про загрозу сховищу з ядерною зброєю, що потребує термінового посилення військового контингенту. 

Це суттєво збільшує шанси Лукашенка всидіти на посаді. Але одночасно це остаточно розмиває його владу та позбавляє залишків самостійної політики.

Поява ядерних зарядів остаточно поставить крапку в дискусії щодо послаблення санкцій проти Білорусі (зараз така дискусія ведеться щодо калійних добрив) та дасть поштовх ідеї синхронізації російських та білоруських санкцій.

Це завдасть суттєвого удару по економіці Білорусі, додатково прив’язавши її до РФ.

Розміщення російської ядерної зброї має суттєво погіршити відносини Мінська з Китаєм – єдиною країною, здатною наразі захистити Білорусь від повного поглинання Росією.

А на додачу – цей крок явно не буде позитивно сприйнятий білорусами.

Як має реагувати Україна на такі зміни на своєму північному кордоні?

Києву варто відмовитися від політики задобрювання Лукашенка.

Докладніше – у матеріалі Юрія Панченка Ошийник для Лукашенка: як тактична ядерна зброя РФ змінить розклади у Білорусі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: