Суд у Гаазі зобов'язав РФ виплатити "Нафтогазу" $5 млрд компенсації за збитки в Криму

Четвер, 13 квітня 2023, 11:37

Арбітражний трибунал при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі зобов'язав Росію виплатити 5 мільярдів доларів на користь "Нафтогазу".

Про це у Facebook написав голова правління "Нафтогазу" Олексій Чернишов, повідомляє "Європейська правда".

Він пояснив, що сума у 5 мільярдів доларів – це компенсація за збитки та втрачене майно "Нафтогазу" в окупованому Криму.

За словами Чернишова, йдеться про відшкодування активів, спрямованих на розробку газових родовищ та розвиток іншої стратегічно важливої інфраструктури, яка "стала однією з головних мішеней агресора під час окупації українського півострова дев’ять років тому".

"Вірю, що це не останнє рішення, яке ухвалять в Гаазі на користь нашої країни", – додав він.

У НАК "Нафтогаз України" пояснили, що арбітражний трибунал підтвердив, що Росія повинна в повному обсязі компенсувати збитки, спричинені незаконним захопленням активів у Криму.

Арбітражні рішення можна виконувати через механізм примусового виконання. Відтак, у разі відмови Росії від добровільного виконання рішення суду, відповідно до Нью-Йоркської конвенції 1958 року, "Нафтогаз" має право розпочати процес визнання та допуску до примусового виконання рішення на території тих держав, де знаходяться активи РФ.

"Суд встановив, що сума такої компенсації повинна дорівнювати справедливій ринковій вартості активів "Нафтогазу" до моменту їхньої експропріації. Попри наполягання Росії на тому, що "Нафтогаз" не має права на будь-яку компенсацію за експропріацію його активів, Арбітражний трибунал не погодився з таким твердженням", – йдеться у заяві.

Сума компенсації, встановлена цим рішенням, є найбільшою сумою, присудженою міжнародним арбітражним трибуналом як компенсація за експропріацію Росією активів у Криму.

Крім цього, суд ухвалив рішення, що Росія повинна відшкодувати "Нафтогазу" витрати, пов’язані з цим арбітражним провадженням.

Нагадаємо, у жовтні 2016 року "Нафтогаз" та шість інших компаній групи "Нафтогаз" ініціювали арбітражне провадження проти РФ на підставі Угоди між Кабінетом міністрів України та урядом РФ про заохочення та взаємний захист інвестицій, також відомої як українсько-російська Угода про захист інвестицій.

Усні слухання з питань юрисдикції та відповідальності відбулися у Палаці миру в Гаазі у травні 2018 року. У лютому 2019 року трибунал прийняв рішення на користь "Нафтогазу". Трибунал підтвердив свою юрисдикцію на розгляд справи та визнав, що РФ в порушення своїх зобов’язань за Угодою про захист інвестицій незаконно експропріювала інвестиції "Нафтогазу". Відповідно, поточна (друга) стадія арбітражного провадження стосується визначення розміру компенсації втрат "Нафтогазу", – пояснили в компанії.

У липні 2022 року Гаазький апеляційний суд підтвердив юрисдикцію Арбітражного трибуналу у справі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: