Литва попросила зупинити роботу Білоруської АЕС

Понеділок, 29 травня 2023, 17:40

Литовська державна інспекція з безпеки атомної енергетики повідомила, що минулого четверга надіслала лист до Міністерства з надзвичайних ситуацій Білорусі із закликом зупинити експлуатацію та пуск 1 і 2 енергоблоків Білоруської АЕС в Островці.

Про це, як пише "Європейська правда", повідомляє портал Delfi.

"Більшість питань забезпечення ядерної безпеки досі не вирішені. Інспекція нагадала, що все ще чекає відповідей на поставлені питання безпеки, пов'язані з вибором та оцінкою майданчика, стійкістю певного критичного для безпеки обладнання Білоруської АЕС до сейсмічних явищ і наслідків авіакатастрофи великого комерційного літака, виконанням рекомендацій щодо стрес-тестів, імовірнісною оцінкою безпеки, оцінкою пожежного ризику та іншими питаннями безпеки", – ідеться в повідомленні.

Литовська держінспекція просить білоруські органи пояснити оприлюднену інформацію про те, що контур охолодження реактора 2-го енергоблоку станції було забруднено органічними речовинами, а вторинного циркуляційного контуру 1-го енергоблоку – радіонуклідами. Інспекція також запитує роз'яснення щодо недоліків кріплення корпусу реактора, а також щодо виявлених дефектів і незавершених робіт.

"Мета – отримати від Білорусі інформацію про встановлені граничні значення активності радіонуклідів, що викидаються в навколишнє середовище. Інспекція також закликає МНС та інші відповідальні установи Білорусі опублікувати рекомендації, пред'явлені під час міжнародних експертних місій, і результати їх виконання, надати додаткову інформацію, яка необхідна для більш точного прогнозування можливих аварійних викидів", – йдеться в повідомленні.

Копії листа було надіслано до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), Європейської комісії, Європейської групи з нагляду у сфері ядерної безпеки (ENSREG) та Асоціації західноєвропейських органів регулювання ядерної безпеки (WENRA).

Згідно з програмою поетапного енергозапуску, 13 травня до мережі вперше під'єднали другий енергоблок Білоруської АЕС (в Островці) – він доставив в об'єднану енергосистему країни перші кіловат-години електроенергії.

У 2017 році литовський сейм законодавчо закріпив, що Білоруська АЕС є небезпечною і становить загрозу для національної безпеки, навколишнього середовища і здоров'я людей.

Три країни Балтії, Литва, Латвія та Естонія, домовились бойкотувати електроенергію з БелАЕС.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: