Десятки експертів попередили, що "міст до НАТО" для України може бути небезпечним

Новини — Четвер, 4 липня 2024, 10:23 —

Десятки експертів у галузі зовнішньої політики в середу закликали членів НАТО уникати просування до членства України на саміті у Вашингтоні, попереджаючи, що це поставить під загрозу США і союзників та розвалить коаліцію.

Зі змістом листа експертів ознайомилося видання Politico, повідомляє "Європейська правда".

На думку групи експертів, якщо Україна буде прийнята в НАТО, Росія нападе на Україну в майбутньому, що призведе до застосування статті 5, яка закликає союзників захищати члена Альянсу, на який напали.

Аргумент щодо статті 5 є поширеним серед тих, хто виступає проти членства України, але така публічна позиція понад 60 аналітиків дає змогу поглянути на аргументи, які, ймовірно, лунатимуть під час триденного саміту, що розпочинається у вівторок.

Реклама:

"Чим ближче НАТО наближається до того, щоб пообіцяти, що Україна приєднається до Альянсу після закінчення війни, тим більший стимул для Росії продовжувати війну", – йдеться в листі. "Виклики, які створює Росія, можуть бути вирішені без залучення України до НАТО", – додають автори.

Просування України до членства в НАТО може мати зворотні наслідки, йдеться в листі, "перетворивши Україну на місце тривалого протистояння між двома провідними ядерними державами світу" і зіграти на руку російському лідеру Владіміру Путіну. Організаторами листа виступили Вільям Ругер, президент Американського інституту економічних досліджень, і Стівен Вертхайм, старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Інші аналітики не згодні з цим. Минулого тижня дослідники RAND Corp. написали, що союзники виграли б, якби на саміті запропонували Україні чіткі умови її майбутнього членства. Атлантична рада також наполягає на членстві України в НАТО, стверджуючи, що це довело б Києву, що підтримка Заходу не похитнеться.

Аналітики і професори коледжів не є тими, хто приймає політичні рішення щодо НАТО, але вони часто роблять свій внесок у зовнішньополітичні дебати, пишучи аналітичні статті і проводячи дискусії – особливо напередодні й під час великих подій, таких як майбутній саміт.

Адміністрація Байдена утримується від підтримки негайного членства Києва, але кілька високопосадовців нещодавно заявили, що під час саміту Україні буде запропоновано "місток" до Альянсу.

Напередодні стало відомо, що союзники у НАТО досягли згоди щодо фінансування на військову допомогу для України наступного року у розмірі 40 млрд євро.

Нещодавно ЗМІ також повідомили, що на ювілейному 75-му саміті НАТО у Вашингтоні оголосять про створення нової структури для координації всіх видів допомоги Україні в довгостроковій перспективі, що матиме назву "Допомога НАТО з безпеки і тренування для України" (NSATU).

Крім того, обговорюють створення посади спецпредставника у Києві для контролю за міжнародною координацією поставок зброї та навчань для українських Збройних сил під егідою НАТО.

Віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що сподівається на закріплення в рішенні Вашингтонського саміту НАТО формулювання про незворотність євроатлантичного курсу України.

Читайте також: Міст замість запрошення: що може отримати Україна на саміті НАТО у Вашингтоні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: