Експорт молока в ЄС можливий, але є зауваження

Середа, 8 жовтня 2014, 09:31 — Юрій Панченко, Європейська правда

Представництво Європейського союзу в Україні частково спростовує заяви українських урядовців про схвалення відповідності українського молока стандартам ЄС.

Про це йдеться у відповіді представництва Євросоюзу на запит "Європейської правди".

Нагадаємо, зараз в Україні перебуває велика комісія Офісу продовольства та ветеринарії  (Food and Veterinary Office; FVO) Генерального директорату ЄС з питань охорони здоров’я та захисту прав споживачів. Її завданням є перевірка готовності українських підприємств молочної галузі до експорту в ЄС.

Варто відзначити, що ще влітку українські чиновники анонсували приїзд безпрецедентно великої делегації, яка має провести також перевірку підприємств м’ясної галузі (виробників свинини, яловичини, м’яса страусів та кролів), однак згодом її було перенесено на наступний рік.

Українські чиновники вже встигли заявити про позитивні результати дослідження вітчизняних молочних підприємств.

6 жовтня заступник голови Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Віталій Башинський повідомив про завершення перевірки стандартів якості українських виробників молочних продуктів. "Місія пройшла успішно… Тому наступний етап – робота над ухваленням остаточного звіту місії та включення України до списку країн, яким дозволено експорт молока та молочних продуктів до ЄС", - додав він.

Наступного дня заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань євроінтеграції Владислава Рутицька заявила, що експорт української молочної продукції в ЄС може початися у другій половині 2015 року. "Протягом 20 днів ми отримаємо попередній результат (перевірки) молокопереробних підприємств України на предмет їх відповідності, і далі у нас є близько 8-9 місяців, поки це буде затверджено в Брюсселі", - пояснила Рутицька.

Однак, як випливає із відповіді представництва ЄС, для отримання позитивного рішення українським підприємствам ще необхідно провести значну роботу.

"Після проведеного аудиту по Україні можемо відзначити позитивні та негативні результати, які потребують внесення коригувань. Це має бути зроблено до визнання цих підприємств такими, що відповідають стандартам ЄС", - йдеться у заяві.

Лише після виправлення цих зауважень представники Офісу продовольства та ветеринарії почнуть консультації із національними установами країн ЄС щодо прийняття рішення про те, "чи можуть заклади з переробки молока бути схвалені і, таким чином, внесені до списку на експорт".

В представництві ЄС принципово не коментують, які саме зауваження виникли під час перевірки. Зважаючи, що були перевірені приватні підприємства, ця інформація має комерційний характер.

Зазначимо, що українські підприємці позитивно оцінюють свої шанси на швидкий вихід на ринки ЄС.

"Після роботи цієї делегації я спілкувалася із керівниками кількох підприємств, де проводилася перевірка. Усі вони налаштовані дуже оптимістично – зауваження, звичайно, є, але вони не принципові, а тому їх можна виправити до подання фінального звіту", - розповів генеральний директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Володимир Лапа.

Аналогічну оцінку надав і віце-президент Американської торгової палати Тарас Качка. "Недоліки є, але в цілому настрій делегації був дуже позитивний. Тому оголошений МінАПК термін виглядає дуже реалістичним. Якщо нормально попрацювати, до середини наступного року можна все виправити, пройти остаточне погодження і з другої половини року почати експорт в ЄС", - вважає він.

Втім, як неофіційно пояснив ЄвроПравді співрозмовник, знайомий із зауваженнями європейської делегації, виправлення недоліків може зайняти навіть декілька років.

"Згадаймо: під час початкової перевірки виробників курятини вони теж вважали, що швидко виправлять всі недоліки. Але це зайняло кілька років, і вони лише нещодавно вийшли на ринок ЄС", - пояснив він.

За словами співрозмовника ЄвроПравди, на зняття зауважень може піти набагато більше часу, ніж уявляють на самих підприємствах. 

Так, він нагадав, що отримати дозвіл на експорт молочної продукції в Євросоюз досить складно через жорсткі вимоги ЄС. Зокрема, у Хорватії на усунення всіх недоліків та отримання дозволу пішло близько восьми років.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: