Скасування виданих віз – нова практика в Шенгені. Поради заявникам

П'ятниця, 27 березня 2015, 08:39 — Сергій Сидоренко, Європейська правда

На тлі не надто оптимістичних повідомлень про перспективи безвізового режиму візова практика знову набуває великого значення. На жаль, і тут приємних новин небагато.

Наприкінці 2014 року в посольствах низки європейських країн набув поширення феномен, з яким українці досі майже не стикалися.

Консульства почали "відкликати" візи тих заявників, які, отримавши візу, скасували бронювання готелю. Навіть якщо зміна готелю була обґрунтованою.

Дипломати переконують, що ця практика – абсолютно законна. І візовий кодекс дійсно надає їм таке право.

До "Європейської правди" протягом місяця надійшло одразу декілька повідомлень про такі випадки, у двох з них співрозмовники погодилися повідомити редакції візові та інші персональні дані, які дозволяють нам стверджувати – проблема дійсно існує.

І під її дію часом потрапляють добропорядні українці, аж ніяк не потенційні нелегальні мігранти.

Словацька гостинність

"Ми запланували поїздку до Словаччини на Новий рік та Різдво. На Trip Advisor я знайшов будинок, зв’язався з власниками, зробив попередню оплату через Paypal. В мене вже була довгострокова австрійська бізнес-віза, у дружини візи не було", - розповів киянин Дмитро, який попросив не наводити в статті його прізвище.

"Я завжди був прихильником чесності з посольствами, ми завжди самі подаємо документи. Та цього разу консульство Словаччини відмовилося їх прийняти, бо підтвердження було "не на офіційному бланку" та не було документів про ведення готелем підприємницької діяльності. Ми зв’язалися із власниками і лише тоді виявилося, що вони не сплачують податків, а тому не можуть зробити те підтвердження, якого вимагає посольство", - розповів він.

Нагадаємо, проплату за новорічне проживання вже було здійснено.

Подальші дії Дмитра та його дружини Дар'ї були прогнозованими – так вчинив би, мабуть, кожен на їхньому місці.

"Ми вирішили забронювати готель на booking.com, отримали від них підтвердження, документи про їхню реєстрацію та подали все це до консульства, а після отримання візи – скасували бронювання. За кілька днів консульство викликало мою дружину на додаткову співбесіду.

Віце-консул звинуватила мою дружину у брехні. Мовляв, вона взагалі збиралася їхати не до Словаччини, а до Австрії, але боялася, що в австрійському посольстві їй би відмовили у візі. 

Звичайно ж, це повна нісенітниця!!!"

 

Історія на цьому не закінчилася. Візовий кодекс дозволяє подаватися на візу повторно в разі відмови. Цього разу сімейна пара проплатила повну вартість готелю (щоби зняти підозри у подальшому скасуванні броні), але тепер консульство Словаччини... відмовилося  приймати документи!

"Отже, ми витратили гроші на візовий збір, купу часу та нервів, я втратив гроші при бронюванні готелю, моя дружина отримала ярлик "брехунки" від віце-консула Словаччини. От скільки зусиль та коштів знадобилося задля "задоволення" провести новорічні та різдвяні свята у Словаччині", - розчаровано каже Дмитро.

Німецька коректність

В німецькому консульстві, до слова, все відбувається принципово інакше. Образливих слів ви тут не почуєте, бо з вами... просто не розмовлятимуть.

Олег Лоя – приклад українця з чудовою візовою історією. Дворічна британська віза з дозволом на роботу, національна віза Швеції майже на рік, шенген Норвегії, два німецьких шенгени та декілька інших. Візових правил не порушував, в блок-списку шенгенської системи не значиться.

Більше того – він був настільки впевнений у своїй "візовій чистоті", що вирішив поскаржитися до Берліна на нечемне поводження в консульстві. А також на дивну видану візу – "мультик" тривалістю 2,5 місяці, тоді як він повідомляв консульство про другу заплановану поїздку, що мала відбутися за три місяці після початку дії візи.

Берлін, схоже, доручив консулу розібратися з проблемним випадком. Але реакція консула виявилася неочікуваною для скаржника.

"Жодних дзвінків не було. Я просто отримав листа, в якому мене повідомили, що мою візу скасовано", - розповів Олег.

В листі консул німецькою мовою повідомив заявникові причину скасування: "бронювання готелю та літака було скасовано вами одразу після отримання візи".

Наш співрозмовник має пояснення: "Я все скасував, оскільки потрапив до лікарні й досі ще тут. А вони раді старатися – не  дізнавшись про обставини, відкликали візу!"

 

Ми не маємо на меті з’ясовувати, чи правду каже Олег про мотиви відмови від поїздки. Водночас, можемо повідомити: в німецькому консульстві нам підтвердили, що не вважають необхідним консультуватися з особою, чия віза скасовується.

"Віза має бути відкликана в разі, якщо підстав для її видачі більше не існує. А це – саме ті випадки, коли бронювання готелю скасовується туристом після отримання візи", - пояснив "Європейській правді" речник посольства Німеччини в Україні Крістофер Фукс.

В інтернеті нескладно знайти інформацію про інші схожі нещодавні випадки. До слова, форуми свідчать, що німці – традиційно одне з найбільш "суворих" консульств Шенгену – практикують скасування віз не лише в Україні, але й в Росії.

То ж це точно не є ознакою негативного ставлення саме до наших заявників.

Законність дій посольств

Дипломати зазначають: відкликання віз насправді є законною дією, ця можливість передбачена ст. 34 Візового кодексу ЄС, який діє ще з 2010 року.

Просто досі у консулів було таке право, а тепер – з’явилася практика.

Це – реакція консульств на хитрощі, які ми, українці, звикли вважати нормальною практикою. Але будемо чесні з собою – з точки зору консула фіктивні бронювання готелів є обманом.

Ми шукаємо та ділимося один з одним інформацією про те, в якому консульстві легше отримати візу, і намагаємося подаватися саме там: бронь готелю, бронь квитка – і віза готова!

Два роки тому таким консульством була Словаччина, що розпочала видавати мультивізи туристам. Через це до словаків з’явилися претензії  з боку інших держав Шенгену, і Братислава була вимушена зробити крок назад у полегшенні візового режиму.

"Ми тепер вимушені перевіряти, чи громадянин використовував видану візу коректно. Адже в 2013 році міграційна поліція з’ясувала, що

близько 50% українців, що отримали словацьку візу, жодного разу не приїхали на територію Словаччини.

Тому 2014 року ми отримали зміни до інструкції з видачі віз. Минулого року ми почали частіше застосовувати право на відкликання візи, яке надається нам візовим кодексом", - повідомив "Європейській правді" речник посольства Словаччини Павел Хробак.

Як обійти небезпеку

А тепер – до реалій.

Лишимо в стороні думки про те, що бронювання не може бути скасоване...

Звичайно ж, може! Більше того, часто це не є ознакою некоректних дій. Можна знайти готель за  кращою ціною чи з’ясувати, що на лижному курорті, куди ви вирішили поїхати, цього року немає снігу, але він є в сусідньому селі.  То який сенс лишати старе бронювання?

І в німецькому, і в словацькому консульстві повідомили "Європейську правду", що у туристів в цьому разі є можливість уберегти себе від анулювання візи.

"Туристичні фірми нас інформують про зміни планів, якщо такі мають місце. Потрібно, щоби індивідуальні туристи так само нас інформували. Достатньо написати e-mail в посольство, зазначивши дані паспорта, номер візи та інформацію про зміни", - пояснив речник словацького посольства, що перевірив цю можливість у співробітників консульського відділу.

"Якщо ви хочете просто змінити бронювання – припустимо, якщо є варіант з кращою ціною, варто проінформувати про це консульство. В цьому разі ми вважатимемо, що вимоги візового кодексу й надалі виконуються", - підтвердив його колега з посольства Німеччини.

Ще одна практична порада – в жодному разі не скасовуйте бронь відразу по тому, як отримали візу. Для консулів це – вірна ознака обману.

І тут з ними складно не погодитися.

"Пані (Дар'я, героїня нашого словацького епізоду) отримала паспорт у консульстві у проміжку між 14:00 та 14:30. А в 14:33 того ж дня готель повідомив, що вона скасувала бронювання!", - розповів представник словацького диппредставництва.

Зазначимо, що скасування віз (принаймні поки що!) не є надто поширеною практикою і стосується лише частини посольств. Переважно відкликають візу ті посольства, які перед тим вимагали додаткові документи з готелю.

Адже тоді в готелі розуміють, що їх змусили робити фіктивні довідки, та мають підстави повідомити про це консульство.

Якщо ж ви просто забронювали житло на booking.com, а далі скасували бронювання, цієї небезпеки немає. Є хіба що можливість того, що посольський співробітник вирішить перевірити дані раніше виданої візи та випадково розкриє обман.

В кожному разі, нам доведеться миритися з оновленою візовою практикою посольств.

І сподіватися, що зрештою – в кращому випадку з 2016 року – ЄС нарешті скасує візи для короткострокових поїздок українців.

Адже нині всі – і українці, і навіть більшість консульських співробітників чудово розуміють, що

існуючий візовий режим є перш за все перепоною для добропорядних подорожуючих.

Детальніше про це – на "Європейській правді" вже ближчим часом, в одному з наступних матеріалів з візової тематики.

Автор: 

Сергій Сидоренко, 
редактор "Європейської правди"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
powered by lun.ua