Польща змінила візову практику в Україні, збільшивши частку "довгих віз"

Середа, 25 березня 2015, 14:56 — Якуб Логінов, "Порт Європа"
фото pr.pl

Польський портал "Port Europe", який з травня 2013 року опікується проблемами в роботі консульств Польщі в Україні та Білорусі, оприлюднив дані щодо видачі польських віз громадянам України, які досі не публікувалися.

* * * * *

Отримання польської візи було суттєво ускладнене через проблеми, пов’язані з великими чергами, які призводили до критичних ситуацій – приміром, через блокування електронного запису до консульств нелегальними посередниками.

Причиною величезних черг були не лише високі вимоги для отримання візи, але також хибна візова політика Польщі, яка діяла до 2013 року.

Польські консульства намагалися демонструвати "добру статистику", мовляв, "Польща видає більше за всіх віз в Європі, ми знову видали мільйон віз, на 30% більше, ніж торік". Для цього, очевидно, видавалися візи не довші ніж річні, замість справді довгострокових віз, за які ми боремося.

Метою нашої кампанії була зміна візової політики і початок масової видачі п’ятирічних віз та тих, що мають тривалість 2-5 років.

Дякуючи тиску з багатьох сторін, дякуючи публічності та розголосу проблеми в українських медіа, а також завдяки тому, що наші прохання підтримало багато польських парламентарів, візова політика Польщі змінилася саме в тому напрямку, який ми лобіювали.

Зміни й досі повільні, але напрямок – вірний.

Наводимо сканкопії офіційного листа візового відділу посольства Польщі в Києві, а також переклад його ключових тез українською. (Цифри, що демонструють динаміку видачі віз різної тривалості, є красномовними і перекладу не потребують.)

 
 
 

Тезовий переклад:

Всі консульські установи виконали рекомендації Консульського департаменту МЗС Польщі від 8 серпня 2013 року у частині збільшення кількості багаторічних віз (2-5 років). Протягом всього 2014 року проводилося навчання персоналу консульських установ і пунктів прийому візових анкет.

Їх, зокрема, навчали звертати увагу на осіб, які потенційно могли претендувати на довготермінові візи, і пропонувати їм внести зміни до візових анкет.

Крім того, консульські установи через медіа, на прес-конференціях, нарадах з представниками туристичної галузі, під час робочих зустрічей інформували про можливості і умови отримання багаторічних віз.

В травні 2014 року консульські установи прийшли до практики видавання віз:

-             дворічних і п'ятирічних – громадянам України, репатрійованим з території Польщі на підставах угод між СРСР і польською владою від 1944 і 1945 року;
-             дворічних віз – громадянам України, які без порушень використали принаймні дві туристичні візи, з них щонайменше одна мала бути видана польським консулом;
-             дворазових терміном дії до 6 місяців у випадку підтвердження оплати турпослуги на території Польщі.

Працівник консульської установи не має можливості видавати візу на довший термін, ніж просить заявник.

Щодо планів консульських установ про відсоток довготермінових віз на 2015 рік, то в консульському відділі посольства Польщі у Києві кажуть, що жодна консульська установа не може будувати таких планів, оскільки кожна візова анкета розглядається індивідуально.

В Україні останніми місяцями спостерігають зменшення зацікавлення шенгенськими візами, в тому числі багаторічними. Натомість зростає кількість заявок на національні візи.

При цьому в посольстві зазначили, що їм невідомо про випадки втручання працівників, які приймають візові анкети, щодо зменшення термінів, вказаних в анкетах. Навпаки, у посольстві кажуть, що звертають увагу заявників на можливість просити візи на довший термін.

Підпис: керівник консульського відділу
Рафал Вольський

Ми раді позитивній динаміці, що зазначена у відповіді пана Вольського. Водночас необхідно наголосити, що для ліквідації черг потрібне ще більш значне, ще радикальніше збільшення кількості п’ятирічних віз.

Мають видаватися не сотні та тисячі, а десятки тисяч п’ятирічних віз (на кожне консульство), що відповідає дійсній кількості українців (серед заявників), що мають право на отримання таких віз.

Ми продовжимо відстежувати ситуацію і очікуємо, що підсумками 2015 року Польща зможе забезпечити таке ж зростання довгострокових віз, як і торік – у сотні процентів.

Запрошуємо вас підтримати нашу кампанію "Візи для українців та білорусів", вподобавши нашу фейсбук-сторінку www.facebook.com/WizyPiecioletnie

Також висловлюємо свою подяку парламенту Польщі, особливо Мирославі Никєль (Громадянська платформа) та Маргариті Гошєвській та Марії Зубя (Право і Справедливість), які доклалися до успіху нашої кампанії.

Автор оригінального тексту:

 

Якуб Логінов,

вперше опубліковано на сайті Порт Європа,
переклад та адаптація "Європейської правди"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.