Україна очима європейців: стереотипи та несподівані оцінки

Середа, 24 червня 2015, 13:00 — Юрій Панченко, Європейська правда
rand.org

Що думають в ЄС про європейську інтеграцію України? Або – наскільки російська пропаганда вплинула на оцінки європейців?

Відповіді на ці питання дозволяє дати опитування, проведене у шести найбільших за кількістю населення країнах ЄС: Великій Британії, Іспанії, Італії, Німеччині, Польщі та Франції. Загалом у цих країнах проживає майже 360 млн осіб, що складає більш ніж половину населення Євросоюзу.

Дослідження біло проведено Інститутом світової політики за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).  В опитуванні взяли участь 5 594 особи віком від 16 до 54 років.

Респондентам було поставлено лише три питання:

- Назвіть три асоціації з Україною.

- Які ви можете навести аргументи на користь приєднання України до ЄС у майбутньому?

- Які ви можете навести аргументи проти приєднання України до ЄС у майбутньому?

Деякі з результатів були очікуваними, деякі – не дуже. Почнемо з очікуваного.

31% респондентів впевнені, що Україна має стати членом ЄС, оскільки є європейською країною. По 30% опитуваних вважають, що членство в ЄС є способом захисту від зазіхань РФ, а також що всі країни мають шанс вступити до ЄС.

При цьому аргумент про приналежність України до Європи домінує в Польщі та Німеччині, а аргумент про членство України в ЄС як спосіб захисту від зазіхань РФ - у Польщі та Іспанії. Третій аргумент - про рівність прав - переважає в Іспанії, Польщі та Італії.

Україна насамперед асоціюється з конфліктом/війною – це оцінка 46% респондентів. На другому місці – 18% - ув’язування України з Росією. Як зазначають автори дослідження, така асоціація вочевидь пов’язана передусім з агресією Росії. З іншого боку, вона може бути спричинена сприйняттям України як держави, яка історично пов’язана з Росією. На третьому місці серед асоціацій — сприйняття України як бідної країни — 9%.

При цьому про асоціацію з Помаранчовою революцією, яка відбулася більш ніж десять років тому, згадало 3% респондентів, а про нещодавню Революцію Гідності – лише 2%. Можливо, це свідчить, що інформування європейців було недостатнім?

Цікавий момент - попри агресивну пропаганду Росії, асоціація України з фашизмом практично відсутня.

Таку відповідь дали лише 23 респонденти — що становить 0,41% опитаних. Додамо ще один важливий момент: більша частина цих респондентів - із Іспанії та Італії, а отже, в цих країнах пропаганда РФ виявилася відносно дієвою.

Дієвість російської пропаганди можна оцінити і за третім питанням – які аргументи проти потенційного приєднання України до ЄС.

Зокрема, 14% респондентів вважають, що ЄС повинен враховувати інтереси Росії в цьому питанні. Саме така теза досить часто повторюється російськими політиками.

Отже, резюмують автори дослідження, незважаючи на численні заяви як з українського боку, так і від високих представників ЄС з приводу того, що відносини між ЄС та Україною (конкретно - Угода про асоціацію) вирішується лише у двосторонньому порядку,  вплив російського дискурсу дається взнаки.

Водночас лише 0,25% вважають, що війна з Росією є причиною для відмови Україні у перспективі членства.

Опитування також показало, що усталене упередження, що розширення ЄС призведе до хвилі міграції чи дестабілізації економіки, підтримують лише 1% європейців. Це теж позитивний сигнал для України.

Набагато сильніше гальмують рух України до ЄС корупція (35%), олігархія (26%), бідність (22%). Зокрема, необхідність подолання корупції є головною умовою надання Україні членства не лише серед усіх опитаних загалом, але й у кожній з шести країн окремо, а найвищого рівня цей показник сягнув у Німеччині (44%) та Польщі (45%).

Які ще аргументи проти України?

Втома громадян ЄС від розширення Євросоюзу. Про це заявило 10% опитаних – чималий показник. Причому найбільшим він є у Франції (20%).

Так само французи лідирують в оцінці України як неєвропейської країни (20%). Середній показник у шести країнах ЄС набагато нижчий – лише 6%.

Отже, Франція, поруч з Італією та Іспанією – ще один із ключових "фронтів" майбутньої інформаційної війни, яку має вести наш уряд.

Ну і нарешті – декілька приємних відкриттів.

Досить високий показник – 30% -  тих, хто не зміг дати відповіді на запитання щодо аргументів проти надання Україні членства в ЄС. Причому лідером тут є Велика Британія, де цей показник сягає 51%.

Доволі значний відсоток опитаних відзначає вигоди ЄС від можливого членства України. 15% респондентів вважає, що це розширить стабільний європейський простір, а ще 12% впевнені, що це сприятиме економічному зростанню Євросоюзу.

При цьому більшість респондентів, які обрали останню відповідь, представляють молодь віком від 16 до 24 років. Тобто вони представляють покоління, яке у майбутньому і прийматиме рішення щодо надання Україні членства в ЄС. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: