Що говорив про Україну та НАТО новий директор Ради нацбезпеки у Трампа

Вівторок, 21 лютого 2017, 10:15 — , "Голос Америки"
Фото з публікації VoA

"Європейська правда" в рамках партнерства з Українською службою "Голосу Америки" починає публікацію матеріалів про зміни, які відбуваються в США, та про ставлення американських політиків і експертів до подій в Україні та світі.

* * * * *

Текст "Голосу Америки"

Після скандального звільнення Майкла Флінна посаду директора Ради національної безпеки в адміністрації Дональда Трампа посів генерал Герберт Макмастер, якого можна віднести до табору "яструбів" у Вашингтоні.

У Пентагоні Макмастер вже тривалий час проштовхував адаптацію збройних сил США до методів "гібридної війни", які Росія використовує проти України, та нарощування готовності збройних сил США до можливого протистояння з Москвою.

До останнього часу Макмастер у Пентагоні очолював Центр інтеграції бойових можливостей сухопутних військ США та був заступником командувача Командування з академічних та наукових досліджень з розбудови сухопутних військ.

У травні 2016 року, виступаючи у впливовому американському центрі CSIS, Макмастер відзначив, що Росія посилилась у час, коли США здійснювали стратегічне згортання військової присутності у низці регіонів.

Макмастер прямо заявив, використовуючи приклади України та Криму, що філософія стримування Росії, яку сповідали США та НАТО, зазнала провалу.

"Зараз ми усвідомили загрозу з боку Росії, яка до останнього часу вела обмежені війни з чітко визначеною метою: анексувала Крим, вдерлась в Україну (і все це з нульовими для себе втратами), консолідувала набуті території і при цьому нашу реакцію на це подає як агресивну", - заявив Макмастер.

"Для того щоби протидіяти (таким діям Росії), нам необхідно посилення передових рубежів: з тим, щоб вже на самому початку можливого протистояння ворог поніс значні втрати. При цьому сам підхід до військового стримування має спиратись на ідею заподіяння значної шкоди агресору не лише на етапі контрудару, а просто в ході оборони передових, щоб супротивник усвідомив, що він не зможе досягнути своєї мети за прийнятних для нього втрат.

Саме так, а не за рахунок умовного балансу сил та загрози удару у відповідь вже після акту агресії. Останній досвід показав нам, що останній підхід є неадекватним", - заявив Макмастер.

Призначення Макмастера привітали навіть критики Трампа, відзначивши, що генерал прославився, серед іншого, книжкою, в якій нещадно критикував військових США за нездатність відмовити політиків США від військової авантюри у В'єтнамі.

На основі цього оглядачі припускають, що Макмастер не побоїться суперечити голові Білого дому. Адже раніше ті ж характеристики приписували міністру оборони США Меттісу, призначення якого називали свідченням того, що Трамп не шукає підлабузників.

"Я стану 1000-ю особою, яка скаже, що книжка Макмастера "Dereliction of duty" - це одна із найважливіших американських книжок за останні 35 років", - пише один із критиків Трампа, редактор видання Commentary Джон Подгорець.

"Те, що Макмастер міняє Флінна у Раді нацбезпеки США - це хороші новини чистої води", - твітує Езра Кляйн, засновник видання Vox.com, який дуже гостро критикує президента США.

"Макмастер має бездоганну репутацію. Разом з Тіллерсоном, Меттісом та нашою розвідкою - та за підтримки президента Трампа - він може допомогти виправити ситуацію", - твітує сьогодні Строуб Талботт, голова впливового аналітичного центру Brookings Institution.

Макмастер активно вивчав досвід конфлікту на сході України та був ініціатором аналізу бойових дій там на предмет визначення необхідних для армії США змін.

Які ж висновки він зробив? Макмастер є затятим поборником посилення та модернізації збройних сил США з метою зберегти та наростити технічне випередження можливих супротивників, яке, на його думку, збройні сили США та союзників втрачають. На початку минулого року він публічно заявив, що США та їхні союзники небезпечно скоротили свої військові потужності. 

Інший висновок - армія США у її нинішньому стані не готова до викликів, які становить російська артилерія, з огляду на те, як остання проявила себе на сході України.

Макмастер також звертав увагу на майстерне використання Росією атак у кіберпросторі, безпілотників та засобів радіоелектронної боротьби для нейтралізації супротивника. До цих аспектів генерал неодноразово привертав увагу у ході свідчень у Сенаті.

Ще один висновок для США - танки та бронемашини, які зараз використовують США, потребують заміни на зразки нового покоління.

Близьким до Макмастера називають Філіпа Карбера, військового дослідника "Фундації Потомак", який відвідував передову на сході України та представив на розгляд військових та громадських експертів США свій звіт про методи ведення бойових дій Росією.

Карбер, зокрема, наголошував, що збройні сили США пішли у відрив у своїх методах використання артилерії та систем залпового вогню, а також у їхній якості.

Автор: Олексій Кузьменко,

журналіст Української служби "Голосу Америки"

Публікація підготовлена Українською службою "Голосу Америки" та публікується в рамках співпраці VoA з "Європейською правдою". Повна републікація потребує письмової згоди; цитування та часткове використання можливе за умови посилання на "Голос Америки"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
powered by lun.ua