Як ЄС може сприяти верховенству права в Україні?

Четвер, 4 червня 2015, 09:15 — Люк Ванкраен, підприємець
dw.de

Минув рік після трагічних подій на Майдані, було проведено багато реформ, але діяльність Міністерства юстиції не тішить результативністю. Українська система судочинства не в змозі посадити за ґрати тих, хто має владу й достаток.

Не бувають успішними країни, де панує беззаконня. І якщо найближчим часом в Україні не буде закріплене верховенство права, всім іншим економічним та соціальним реформам, заради яких були покладені численні жертви, загрожуватиме небезпека.

Українські громадські організації по боротьбі з корупцією усвідомлюють цю ситуацію, про що свідчить їхнє офіційне звернення до чиновників ЄС про створення спільного контролюючого органу Україна–ЄС, уповноваженого розслідувати кримінальні правопорушення в сфері нецільового використання коштів ЄС. Та, можливо, не тільки кошти ЄС мають користати з верховенства права?

Верховенство права – це правовий принцип, який передбачає, що жодна людина не є вищою від закону, і різко контрастує з ідеєю, що правитель, законодавець може бути вищий від закону. За цим принципом кожен громадянин підкоряється закону, зокрема й законодавці.

Встановлення принципу верховенства права – нелегке завдання.  Для цього недостатньо мати ефективне законодавство та високооплачуваних суддів. Натомість культура верховенства права має простежуватися у всій правовій структурі. Перехід України до верховенства права вимагає ретельної підготовки, наставництва, моніторингу, належної винагороди й відповідного найму та оцінки і суддів, і прокурорів.

Для досягнення цієї мети ЄС у рамках надання допомоги Україні міг би створити фонд принципу верховенства права, який сприятиме покращенню діяльності Міністерства юстиції в декількох напрямках.

Підготовка

ЄС може залучити Європейську мережу підготовки суддів (European Judicial Training Network) як основну платформу і промоутера для навчання та обміну знаннями з європейського судочинства. Ця мережа представляє інтереси понад 160 000 європейських суддів, прокурорів та спеціалістів із підготовки кадрів у всій Європі. Головна мета цієї організації полягає в сприянні розвитку спільної правової та судової європейської культури.

Українські судді, прокурори і спеціалісти з підготовки кадрів мають отримати доступ до ресурсів Європейської мережі підготовки суддів: пройти відповідне навчання та отримати допомогу в питаннях правової культури.

Усім прокурорам та суддям потрібно пройти перепідготовку, щоб мати змогу й далі працювати на цих посадах та відповідати зазначеним вимогам. Якщо зосередитися на культурі верховенства права, а не на конкретному законодавстві, то масштабне проведення такого навчання для українських суддів не вимагатиме значних зусиль.

Наставництво

Ідеальним варіантом під час переходу до суспільства, де панує принцип верховенства права, було б залучення колишніх суддів і прокурорів ЄС для допомоги українським колегам. 

Євросоюз може ініціювати оплачувану програму в Україні для суддів і прокурорів ЄС, які вже вийшли на пенсію і мають бажання зробити свій внесок у розвиток суспільства.

Таким чином, кожен судовий округ України отримав би досвідчених наставників – суддів і прокурорів, які проживали б на території України, допомагаючи українським колегами і маючи право доступу до судових справ на кожному етапі за умови дотримання суворої конфіденційності. У ЄС налічується близько 160 000 суддів і прокурорів, тобто є близько 50 000 пенсіонерів – потенційних кандидатів для реалізації такої програми.

Моніторинг

Команда наставників певного судового округу могла б проводити моніторинг в іншому судовому окрузі.

Моніторингова команда – це команда, де державні або громадські організації України можуть отримати консультацію та висловити свою стурбованість або поскаржитися на очевидні порушення або брак трудової етики. Моніторингова команда може прийняти до уваги ці зауваження, які, на її думку, є правомірними, та довести їх до відома команди-наставника.

Реєстр майна і доходів

Усі судді та прокурори повинні подати відомості про майновий стан і доходи. Якщо вказані відомості не зовсім відповідають дійсності, то всі незазначені майнові активи підлягають конфіскації + сплаті штрафу. Тих суддів або прокурорів, які не можуть достовірно пояснити джерела походження того чи іншого майна, треба звільняти з посади.

Грошова винагорода

Для забезпечення незалежності та неупередженості суддів і прокурорів варто встановити належний рівень заробітної плати, який забезпечив би гідне життя й належну грошову винагороду за роки навчання та напруженої роботи. Рівень заробітної плати варто визначати заздалегідь і протягом найближчих п'яти років збільшувати її за договором про дотримання принципу верховенства права, укладеного з Міністерством юстиції України.

Протягом цього п'ятирічного терміну ЄС міг би частково субсидіювати заробітні плати працівникам судової системи, а подальше закріплення принципу верховенства права покращує можливість уряду країни накопичувати доходи й забезпечувати гідну оплату працівникам судової системи без додаткової допомоги.

За п'ять років Україна отримає діючий принцип верховенства права й належну грошову винагороду суддів та прокурорів.

Призначення на посади та оцінка

Призначення на посаду судді або прокурора має відбуватися за результатами іспитів, а подальше просування кар’єрними сходинками – базуватися на результатах іспитів та/або експертної оцінки, а не на політичних уподобаннях. Закріплення механізму таких процедур і оцінки відповідності посаді можна провести в межах тісної співпраці з суддями, котрі мігрували за кордон. Вони можуть скласти список відповідних рекомендацій для рекрутингу та оцінки для просування по службі.

Потрібно щороку проводити оцінку якості роботи працівників судової системи і в разі беззаперечної негативної оцінки (як із боку внутрішніх наглядачів, так і наглядачів ЄС) – проводити службове розслідування. Якщо під час службового розслідування будуть виявлені підстави для звільнення судді, він/вона мають бути звільнені у порядку, встановленому законом.

Фонд верховенства права

ЄС має низку різних ініціатив, щоб допомогти Україні перейти на принцип верховенства права. Без сумніву, всі поточні зусилля не можуть кардинально змінити ситуацію.

Найбільше побоювання Заходу – це незаконне привласнення виділених коштів. Найкращий спосіб запобігти цьому – діюча та ефективна судова система.

Ті, хто при владі, практично не зацікавлені у переході на принцип верховенства права. Щойно запрацює цей правовий принцип, вони не зможуть надалі контролювати цей процес, і в цьому полягають їхні побоювання. І все ж відмовити фонду та саботувати його дії буде вкрай важко, оскільки завдяки експатрійованим суддям та прокурорам вистачатиме можливостей для контролю над ситуацією.

Ось деякі з основних завдань фонду верховенства права:

· оплата навчання співробітникам міністерства юстиції

· оплата витрат наставникам та членам моніторингових команд під час перебування в Україні

· тимчасове субсидування заробітних плат

· допомога у створенні реєстру майна і доходів, а також його подальший супровід

· допомога в розробці процедури та оцінки відповідності

· допомога в рекрутингу та оцінці судді

Якщо система пройде навчання, отримає належну винагороду та подальший супровід, то через невеликий проміжок часу вона зможе сама себе утримувати. Насамперед для фінансування бюджету правосуддя до попередньо встановленого рівня потрібно використовувати стягнення штрафних санкцій.

І нарешті, Україна змогла б спробувати себе в ролі випробувального полігону для запуску системи, яка забезпечить швидке становлення принципу верховенства права в країні. Головна різниця між автократичним капіталізмом Росії та ліберальним капіталізмом ЄС полягає у пануванні верховенства права, і саме з цієї причини виділення коштів на таку ініціативу має свій сенс.

 

Автор: Люк Ванкраен,

підприємець, який працює в Україні, випускник MBA Університету Бостона

Стаття підготовлена VoxUkraine.org спеціально для "Європейської правди"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: