Як Україна планує продавати водень до ЄС

коротко
Середа, 24 листопада 2021, 17:39

В Євросоюзі російський газ із часом мають замістити інші види палива, які не створюють викидів парникових газів у атмосферу. Передусім йдеться про водень

Відмова від газу завдасть шкоди Росії – але й газотранспортна система України теж може лишитися порожньою. 

Про все це редактор ЄвроПравди Сергій Сидоренко поговорив з Олексієм Рябчиним, радником голови правління НАК "Нафтогаз України" з питань розвитку низьковуглецевих бізнесів. Доволі емоційне та яскраве інтерв’ю можна подивитися на нашому Youtube-каналі, а його текстову версію з основними тезами співрозмовника можна прочитати на нашому сайті в матеріалі Водень для Європи: як Україна допоможе Заходу злізти з "газової голки" Росії.

Головні тези Олексія Рябчина:

"Для нас водень важливий не тільки в контексті зміни клімату, але й у контексті заробітку".

"На запитання про те, чи є українські водневі проєкти "бізнесом на Європі", відповім: так, це бізнес. Ми можемо задовольнити від 3 до 10% усього попиту Європи, це шалені кошти".

За словами Рябчина, є чотири типи водню, і в Європі ще не визначили, який вони хочуть водень, який буде фінансуватися з грошей ЄС. 

"Зрозуміло, що фінальний водень – це тільки "зелений", саме за нього "топить" Німеччина, але до нього ще треба дійти. Технології тут дорогі".

"Навіть коли водень виробити, постає питання його постачання до ЄС... Україні дає перевагу також газопровідна система, але є питання, наскільки можливо і коли можливо пустити туди водень замість природного газу. У нас вже зараз є вільні труби для цього".

"Ще один бізнес "Нафтогазу" – це сховища. Споживання та виробництво водню є сезонним, його треба десь зберігати і потім викачувати споживачам. Тому тривають дослідження, чи можна зберігати водень у підземних газосховищах та яким чином".

"На водні можна заробляти, не тільки постачаючи його до Європи. Внутрішнє споживання може бути вигіднішим. Найпростіша ідея – виробляти "зелений аміак" і постачати його в Європу чи по Дунаю. Це вже додана вартість.

Але ще цікавіше – виробництво "зеленої сталі", попит на яку в Європі шалений". 

"Не треба забувати і про лобі країни-агресора. Росія кілька місяців тому також ухвалила водневу стратегію, а тепер приходить до ЄС і каже: "Ой, хлопці, я ж також можу виробляти і постачати вам будь-який водень".

Більше про водень та можливості для України, пов’язані з ним, дивіться в інтерв’ю на нашому Youtube-каналі, а його текстову версію читайте на нашому сайті в матеріалі Водень для Європи: як Україна допоможе Заходу злізти з "газової голки" Росії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
powered by lun.ua

Статті

Країна без олігархів: як Польщі вдалося уникнути союзу великого бізнесу та влади

Особливості польської приватизації не дозволили з'явитися потужним олігархам, як це було у сусідніх країнах. Як це вдалося і чи не має цей шлях своїх недоліків?

CBAM по експорту: що таке "вуглецевий податок" ЄС та чим він загрожує Україні

Кліматичні ініціативи Євросоюзу вдарять по найболючішому: торгівлі між Україною та ЄС. Що в такій ситуації варто робити Києву?

Меркель не лише з Путіним: де канцлерка опиралася диктаторам, а де йшла на поступки

Якими були взаємини Ангели Меркель з диктаторами сучасності? ЄвроПравда публікує у скороченому вигляді один з розділів нової біографії канцлерки.