Форум по безопасности: поговорим о том, какими будут мир и Украина после 2019 года

Пятница, 5 апреля 2019, 08:00 — , Фонд Open Ukraine

Україна переживає результати першого туру виборів. Вони викликають винятковий інтерес по всьому світу.

Це добре відчутно під час підготовки Київського безпекового форуму, куди наступного тижня прибуде дуже авторитетне коло учасників - урядовців, дипломатів, експертів.

Головний форум в Україні з питань міжнародної безпеки матиме кілька важливих контекстів.

У 2019 році Україна відзначає століття соборності. Акт Злуки 22 січня 1919 року знаменував історичний – національний та антиімперський - злам: вперше за багато століть український народ відродив свою державу й об’єднав більшість її територій.

Тоді агресія Росії знищила нашу свободу. Наступ більшовиків трагічно доповнила недалекоглядна політика тиску, нерозуміння та невизнання України з боку Заходу. Розподіл та окупація України згодом створили умови для появи радянської імперії і, врешті, призвели до колосальних історичних потрясінь і жертв як на нашій землі, так і на землях сусідів і в усій Європі.

Сторічний ювілей єдності України – це символ, який фіксує спадкоємність нашої боротьби за незалежність і соборність.

Для українців це також пряме нагадування про криваву ціну політичних помилок і масових засліплень. А для Європи і світу - це виразне свідчення, як за жодних обставин не можна жертвувати найслабшим. І як дорого для всіх може коштувати чийсь недалекоглядний локальний егоїзм, що здатен відкрити двері для ще більш грізних випробувань…

Київський безпековий форум проходитиме між першим і другим туром президентських виборів. Ці вибори нерозривно пов’язані зі ще однією політичною зміною – обранням у жовтні нового складу українського парламенту та подальшим формуванням парламентської коаліції.

Небезпека тривалого політичного протистояння та висока ймовірність, що внаслідок виборчого циклу в Україні з’являться три слабкі інститути влади (обмежений у діях президент, фрагментований парламент та недієздатний уряд), становлять не меншу загрозу, ніж російська агресія.

Головна увага Форуму буде зосереджена на зовнішньополітичних і безпекових пріоритетах претендентів на посаду глави держави. Йтиметься і про майбутню Верховну раду.

Чи здатен український політикум сформувати за підсумками 2019 року стійку національну владу, яка на ділі продовжить європейський та євроатлантичний курс? У цьому полягатиме наше основне питання, яке стосуватиметься саме виборів.

Але коло інтересів цьогорічного Форуму – значно ширше.

Говоритимемо про стратегічний вибір України і Заходу, а точніше – про єдність України із Заходом, нашу приналежність до західного цивілізаційного простору та політичну, економічну, безпекову і культурну взаємозалежність та взаємну необхідність.

В основі цієї розмови - два дослідження: соціологічний аналіз Центру Разумкова, підготовлений на замовлення Фонду "Відкрий Україну" і присвячений провідним настроям українського суспільства, та експертні пропозиції представників Королівського Інституту міжнародних відносин Chatham House щодо політики Заходу стосовно України.

Переважна більшість наших громадян виступають за членство України в Європейському Союзі і НАТО. Ці факти підводять до принципово важливої тези: ті політичні сили, які наважаться на зміну або підміну євроатлантичного курсу України, не лише зазнають невдачі, але й спричинять для себе, країни і всього регіону катастрофічні наслідки.

Ця теза рівною мірою стосується й наших західних партнерів.

Досить порожніх слів про "втому від України". Втомлюватися ще взагалі не було підстав.

Ця позірна втома є наслідком власної невпевненості. Україну не вдасться довго тримати в передпокої. Це погано завершиться. Не менш драматичною стане спроба за перших кращих обставин усунутися від українського питання.

Сповільнення інтеграції України до європейських та євроатлантичних структур, як і політика "вичікування" стосовно України, вдарять по самій Європі.

Це прямо заохотить апетити Кремля. Войовнича стратегія Росії не вгамувалася. Москва не припиняє готуватися до нової атаки. В її сприйнятті "українську проблему" можливо вирішити лише силою.

По суті, єдиний спосіб зупинити агресію Росії, знайти стратегічне рішення для безпеки Східної Європи і встановити довгостроковий мир в нашому регіоні – це повною мірою включити Україну у систему колективної безпеки Заходу. Найбільшою інвестицією, яку сьогодні потребує Україна від західних союзників, є інвестиція безпеки. Втім, не лише Україна отримає вигоду від такої інвестиції. Історичні дивіденди чекатимуть усіх.

Цей висновок особливо доречно озвучити саме зараз – у дні, коли НАТО відзначає 70-ліття підписання Північноатлантичного договору. Окрема панель, присвячена відносинам з НАТО, стане нагодою обговорити і те, що робить Україна, і те, чи готові наші партнери запропонувати Україні план набуття членства в Альянсі.

Євроатлантична тема буде також у центрі уваги американської панелі – широкої експертної дискусії, присвяченої зовнішній політиці Сполучених Штатів у час президентства Дональда Трампа, яку Київський безпековий форум проводитиме спільно з Атлантичною радою. Американська панель буде на Форумі однією з найбільш представницьких: до Києва прибудуть одні з найкращих аналітиків з українських відносин.

Прямий зв’язок з атлантичним дискурсом матиме й серія регіональних сесій, серед яких панель про стратегічне партнерство Києва і Варшави ("Відкрий Україну" проводить цю зустріч у співпраці з Польським Інститутом східних досліджень) і спеціальний захід, присвячений безпековим аспектам взаємодії між Україною, Румунією і Молдовою.

Нарешті, ще один масштабний контекст Форуму – це травневі вибори до Європейського парламенту. Переформатування сил у рамках головних інституцій Європейського Союзу, зрозуміло, матиме виняткове значення для України.

Та йдеться не лише про практичний вимір. Бачимо, як твориться нова Європа.

Зміна політичних лідерів та еліт, формування нових локальних і пан-регіональних союзів, протистояння відцентрових тенденцій і зусиль, щоб втримати ЄС разом і надати йому нового дихання, - це все елементи творення нового європейського краєвиду, і в його різноманітті сучасна Україна повинна вписати свій виразний силует…

Наш цьогорічний Форум названо "Невтомна хвиля: стратегічний вибір України і Заходу". Образ "невтомної хвилі" – це пряме посилання на однойменну книжку сенатора Джона МакКейна. Пам’ятаємо про великого друга України та будемо згадувати його на наших зустрічах.

Зустрічайте Київський безпековий форум 2019 року. Він збирає цьогоріч не офіціоз, а найкращих світових фахівців з міжнародних відносин.

Це буде важлива, корисна і відверта розмова, яку почують у світі.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Реклама: