Европа завтрашнего дня и место в ней для Украины – обсудим в Крынице-Здруй

Понедельник, 8 июля 2019, 08:50 — , Институт восточноевропейских исследований, Варшава
Фото: forum-ekonomiczne.pl

"Європа завтрашнього дня. Сильна, але яка саме?" Під таким гаслом у польському місті Криниця-Здруй 3-5 вересня відбудеться 29-й Економічний форум – найбільший у Центральній та Східній Європі. 

Інформаційним партнером заходу буде "Європейська правда".

* * * * *

Місто Криниця-Здруй – невеликий гірський курорт, розташований у польських Бескидах, відомий своїми мінеральними джерелами, цікавими маршрутами гірських мандрівок.

З 1992 року у вересні до Криниці приїжджає більше ніж 4000 осіб з понад 60 країн світу, щоби взяти участь у "польському Давосі".

Більшість із них представляє країни Центральної та Східної Європи. Звісно, у заході також беруть участь гості із Західної Європи, Балтійських країн, але вже багато років найчисельнішою групою учасників заходу з-за меж Польщі є українці.

Спочатку метою Криницького економічного форуму було створення міжнародної платформи для покращення співпраці між країнами-сусідами Карпатського макрорегіону. З часом Форум набув ширшого значення, перетворився на центральноєвропейську платформу для розмов про майбутнє нашого континенту.

Головне завдання конференції – створити умови для конкретних дискусій про майбутнє і тим самим підвищити рівень розуміння того, що відбувається у світі, в Європі, в сусідніх країнах. У попередні роки в дебатах Форуму неодноразово брали участь президенти і голови урядів та інші провідні політики Європи, а також бізнесмени, видатні вчені, лідери громадської думки та митці. Високий рівень гостей, різноманітність точок зору, представлена ​​в ході обговорення, стали магнітом для громадського інтересу.

Програма цьогорічного Криницького форуму складається із семи пленарних сесій, в котрих візьмуть участь найважливіші гості, а також близько 250 панельних дискусій та інших заходів. У програмі Форуму – більше десятка тематичних блоків. Зокрема, на Форумі обговорюватимуть: бізнес та економіку (з наголосом на питання інвестиційної привабливості), енергетику, розвиток нової економіки та інновацій. Предметом дискусій буде також майбутнє подальшої європейської інтеграції, міжнародна та безпекова політика, а також суспільство, освіта, соціальна політика.

Частина Форуму, присвячена міжнародній політиці, відповість, зокрема, на питання, як протистояти новітнім загрозам з боку Російської Федерації, якими можуть бути наслідки Brexit, як зміцнити співпрацю країн ініціативи Тримор’я. Програма Криницької зустрічі побудована таким чином, що ії невід’ємною частиною є також інші форуми: Європа Карпат, регіонів, охорони здоров'я, польської діаспори тощо.

Серед спікерів будуть дуже цікаві доповідачі як з Польщі, Західної Європи, США, України, так і з інших країн.

Слід підкреслити, що свій престиж мають також криницькі премії та нагороди. У минулому головні нагороди Економічного форуму отримували відомі та успішні європейськи політики. Серед нагороджених були також письменники, інтелектуали, вчені. Щороку нагороджуються також найуспішніші бізнесмени.

Серед лауреатів найважливіших криницьких нагород можна знайти й українські прізвища.

Так, "Людиною року 1999" став Віктор Ющенко, за досягнення на посаді голови Національного банку України, у 2005 році, після успіху "Помаранчевої революції", нагороду отримала Юлія Тимошенко. Почесним дипломом для найкращої неурядової організації Центральної і Східної Європи відзначено київський Центр Разумкова.

У 2014 році нагородою "Нова культура нової Європи" був відзначений письменник Сергій Жадан, у 2016 році спеціальну нагороду Форуму отримав львівський історик Ярослав Грицак.

Від самого початку і до сьогодні Україна була і залишається одним із найважливіших партнерів Криницького економічного форуму.

Багато разів захід відвідували українські президенти і прем'єр-міністри, які отримали тут нагоду представити своїм західноєвропейським колегам точку зору Києва щодо ключових для України питань. У криницьких дискусіях також регулярно брали участь українські міністри, парламентарі, керівники областей, мери міст, вчені та представники ділових кіл.

Останнім часом, після Революції гідності, на Криницькому форумі виступали прем'єр-міністр України Володимир Гройсман і спікер Верховної ради Андрій Парубій. Торік головним представником української влади був перший віцепрем’єр України Степан Кубів.

Хоча 2019 рік – це рік виборів в Україні та час переформатування влади, організатори Форуму очікують на приїзд українських урядовців, парламентарів, експертів і представників місцевого самоврядування. У такому "виборчому" контексті можна відверто порозмовляти на тему досягнень та недоліків процесу реформ та можливого впливу результати виборів на темпи модернізації та розвитку України у 2019 та наступних роках.

Звичайно, в Європі розуміють, що влада, котра хоче проводити зміни, повинна мати міцну підтримку, а вибори в демократичному суспільстві – це вираз волевиявлення громадян, їхня оцінка якості політичних програм і політиків.

Предметом обговорення будуть теми, цікаві для українських учасників та спостерігачів.

Протягом останніх форумів українським питанням присвячувалося щонайменше п'ятнадцять панельних дискусій щороку.

Не винятком стане і цьогорічна конференція.

Серед економічних обговорень найбільш цікавими будуть дискусії про те, як ефективно керувати збалансованим розвитком регіонів та міст, як заохотити іноземних інвесторів, обговорення міжрегіональної співпраці. Серед політичних та безпекових тем варто звернути увагу на дискусію про загрози для безпеки в регіоні Балтійського та Чорного морів та нове обличчя холодної війни – кіберконфлікт.

Безпосереднє відношення до України матимуть дискусії про успіхи та поразки Східного партнерства, нові ініціативи в українсько-польських взаєминах, майбутнє децентралізаційної реформи, ситуацію на кордоні між Україною та ЄС, можливості завершення збройного конфлікту на сході України тощо.

Окремо варто сказати, що під час Криницького економічного форуму завжди можемо помітити присутність української культури. Особливо варто підкреслити те, що вперше в історії криницьких зустрічей працюватиме "Український дім" з дуже цікавою та різноманітною програмою.

Організатором Форуму є варшавський Інститут східноєвропейських досліджень у співпраці з Малопольським воєводством та містом Криниця-Здруй. Партнерами є численні державні та неурядові установи, престижні вищі навчальні заклади та відомі аналітичні центри з Польщі та багатьох країн, в тому числі з України.

Програмна рада 29-го Економічного форуму щиро запрошує гостей з України до участi у заході. Сподіваємося, що Форум стане доброю нагодою для політиків, бізнесменів, експертів та громадських активістів не тільки для обміну думками, але й для зміцнення реальної співпраці.

Зареєструватися та акредитуватися на Форум можна до 15 серпня за посиланням.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Реклама: