Туреччина терміново збирає НАТО. Про напад на Альянс наразі не оголошено

Понеділок, 27 липня 2015, 07:27

Влада Туреччини, яка є членом Організації Північноатлантичного договору, оголосила про термінові консультації НАТО за статтею 4 статуту Альянсу. Ця стаття використовується у разі загрози одному з членів Альянсу.

Про це повідомляє офіційний сайт НАТО.

Запит Туреччини надійшов у неділю; він пов’язаний з терактами та атаками терористів "Ісламської держави" на турецький кордон протягом останнього тижня. Зустріч на рівні послів усіх держав-членів Альянсу відбудеться у вівторок, 28 липня.

Як відомо, статут НАТО передбачає дві форми реакції Альянсу на загрозу. Найжорсткішою є реакція у разі застосування ст. 5 – про напад на члена НАТО. В цьому разі запускається механізм колективної оборони – всі члена Альянсу зобов’язані брати участь у відбиванні атаки. Зокрема, ст. 5 була застосована США у боротьбі з Талібаном після нападу терористів на Всесвітній торговельний центр у 2001 році.

Туреччина наразі не стала посилатися на ст. 5 і оголосила про застосування ст. 4 Договору НАТО, яка дає державі-члену Альянсу право скликати термінові консультації, якщо "на думку будь-якого члена Альянсу, територіальна цілісність, політична незалежність чи безпека будь-якої держави НАТО опинилася під загрозою".

В Альянсі нагадують, що застосування ст. 4 є проявом надзвичайної ситуації. Востаннє вона застосовувалася Польщею в 2014 році через загрозу атаки Росії на низку членів НАТО.

Зокрема, використання таких консультацій дає змогу зрозуміти, чи є консенсус учасників Альянсу щодо тих чи інших заходів для протидії агресії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: