Актив "Газпрому" потрапив під націоналізацію в Туреччині – ЗМІ

Вівторок, 20 грудня 2016, 08:59

Частки російських "Газпрому" і Газпромбанку в найбільшому приватному імпортері російського газу до Туреччини Akfel Holding де-факто були націоналізовані.

Про це повідомляє російський "КоммерсантЪ" з посиланням на джерела, знайомі з ситуацією.

Видання відзначає, що влада Туреччини взяла під контроль і змінила раду директорів Akfel Holding, про це повідомлялося ще 6 грудня, проте на той момент статус російських інвестицій був незрозумілий.

"Тепер, за словами джерел, близьких до акціонерів Akfel, турецький Фонд страхування вкладів (TMSF) неформально повідомив їм, що "виконує функції акціонерів". У "Газпромі" і Akfel відмовилися від коментарів, в TMSF не відповів на запит "Комерсанта", – відзначає видання.

Додамо, що найбільшими структурами Akfel Holding є Akfel Gas (контракт з "Газпромом" на 2,25 млрд кубометрів газу в рік), Avrasia (0,5 млрд) і Enerco (2,5 млрд).

В останніх двох компаніях 60% володіє СП Akfel і Газпромбанку. Інші 40% в Enerco належать австрійської OMV. У групи "Газпром" є також міноритарний пакет в Akfel Holding.

Окрім того, у "Газпрому" опціон на придбання 50% в Akfel Gas, але операція, розпочата в 2014 році, не закрита за відсутності схвалення турецького регулятора.

"В цілому на компанії групи Akfel припадає 55% в портфелі поставок "Газпрому" турецьким приватним імпортерам і приблизно 20% від усіх поставок російського газу в Туреччину", – відзначає "КоммерсантЪ".

За підрахунками видання, річна виручка від газового бізнесу може становити 400-500 млн доларів, проте група не розкриває фінансові показники.

Видання також повідомляє, що турецька влада повністю змінила раду директорів Akfel Holding ще 2 грудня. Тоді до складу ради директорів представники TMSF і консультанти.

"Це стало можливим завдяки надзвичайному декрету №674, прийнятому після липневої спроби державного перевороту в Туреччині. Документ дозволяє владі "брати під контроль" компанії, які звинувачені або навіть тільки підозрюються у фінансуванні організації Фетхуллаха Гюлена (визнана в Туреччині терористичною). Жертвами декрету вже стали близько 1,2 тис. турецьких компаній", – наголошує "КоммерсантЪ".

Співрозмовники "Комерсанта" стверджують, що у випадку з Akfel предметом розслідування були зв'язки засновників групи братів Мурата і Фатіха Бальтачи, які наразі вже повністю вийшли з капіталу групи і зберігають тільки невеликі міноритарні пакети в ряді компаній.

Видання також повідомляє, що в "Газпромі" ситуацію сприйняли вкрай болісно, і глава компанії Олексій Міллер піднімав питання на зустрічі з прем'єром Туреччини Біналі Йилдиримом, який приїжджав до Москви 6 грудня, однак той не дав предметних пояснень.

"У нас просто забрали найбільш ефективного та прибуткового продавця російського газу до Туреччини", – цитує видання співрозмовника, близьке до "Газпрому". На його думку, актив "забрали з кінцями". 

Наскільки жорстку позицію займе "Газпром", поки неясно, оскільки йому потрібні робочі відносини з турецькою владою для реалізації політично вкрай важливого проекту "Турецький потік".

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що російська компанія "Газпром" підписала контракт на будівництво першої нитки морської ділянки газопроводу "Турецький потік" в обхід України по дну Чорного моря.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Статті

Карабаська "відплата": як Росія почала втрачати Південний Кавказ

Росія, яка досі позиціонує себе як "куратор" Південного Кавказу, вже не має достатньо сил підкріпити це на практиці. Слабкістю РФ вже почав активно користуватися Азербайджан.

Глибинна Угорщина: що сусіди думають про українців, російську агресію та режим Орбана

Чи дійсно угорське суспільство у переважній більшості думає так само, як каже та діє Віктор Орбан? Відповідь на це питання дала соціологія.

У вересні діти мають піти до школи в ЄС або повернутися до України: інтерв’ю єврокомісара

Єврокомісар Йоганссон: "Ви маєте право з будь-якої причини поїхати до України і повернутися до ЄС. Навіть якщо ви закрили свій статус тимчасового захисту".